bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Budapeszt
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Budapeszt

Warto zobaczyć

Wyspa św. Małgorzaty

Wędrówkę zaczynamy od strony mostu Małgorzaty. Przy zjeździe na wyspę w 1973 r. został ustawiony

 pomnik symbolizujący połączenie Budy, Óbudy i Pesztu w jedno miasto. Autor pomnika, István Kiss, na wewnętrznej stronie metalowych skrzydeł odcisnął rekwizyty z epoki. Za monumentem po prawej stronie wznosi się dawny budynek kasyna  zaprojektowany w latach 1860-70 przez Miklósa Ybla. Dziś mieści się tu popularna restauracja i ogródek piwny, latem odbywają się tu zabawy taneczne pod gołym niebem.

Po lewej znajduje się natomiast  Pływalnia im. Alfréda Hajósa (Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda). Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły został wzniesiony w latach 30. wg projektu dzisiejszego pa­trona obiektu - zdobywcy dwóch złotych medali w pływaniu na pierwszych igrzyskach w Atenach w 1896 r. Marmu­rowe tablice w holu upamiętniają węgierskich pływaków-olimpijczyków. Pływalnia jest dziś jednak wykorzystywana zarówno przez spor­towców, jak i amatorów. W kompleksie krytych i otwartych basenów rozgrywane są zawody w pływaniu, piłce wodnej i skokach do wody. Dostępna jest także sauna. Za tymi obiektami znajdują się korty tenisowe oraz kino pod gołym niebem.

Naprzeciwko kina natomiast, na prawo od głównej drogi, wznoszą się ruiny zbudowanego na przełomie XIII i XIV w. 

 kościoła Franciszkanów. Najlepiej zachowała się zachodnia ściana kościoła, widoczne jest także wejście na chór oraz ślady po krętych schodach wiodących na wieżę kościelną. Idąc dalej w głąb wyspy, dojdziemy do pięknego
 ogrodu różanego, który może się poszczycić 25 tys. krzewów w 200 odmianach, oraz do niewielkiego vadaszkert - swoistego minizoo, gdzie zgromadzono kilka gatunków zwierząt domowych i dzikich.

Z kolei za kinem - na lewo od głównej drogi - usytuowane jest niezmiernie popularne 

 kąpielsko Palatinus (Palatinus Strandfürdő), które pomieści nawet 9 tys. gości. Do kompleksu należy kilka odkrytych basenów, w tym baseny dla dzieci, zjeżdżalnie, basen ze sztucznymi falami i niecki z gorącą wodą leczniczą (do 38°C), a także boiska do gier zespołowych, trawiaste plaże i punkty gastronomiczne. Kąpielisko otwarte jest od maja do września i stanowi doskonałe miejsce do całodziennego wypoczynku. Za nim ulokowano kolejne korty tenisowe. Idąc od kąpieliska ku centrum wyspy, dojdziemy do wzniesionej w latach 1909-11 wieży ciśnień, u której stóp zlokalizowano  Teatr Letni  na 3,5 tys. osób. Latem w wieży działa kawiarnia, organizowane są tu też wystawy.

Na wschodnim brzegu wyspy za vadaszkert znajdują się ruiny XIII-wiecznego

 kościoła i klasztoru Dominikanek . Był to w średniowieczu naj­ważniejszy kompleks sakralny na wyspie; tu właśnie zamieszkała przeznaczona przez ojca na służbę Bogu 9-letnia księżniczka Małgorzata. Tu także zmarła w 1271 r. w wieku zaledwie 29 lat, przeżywszy na wyspie większość swego świątobliwego życia. Po śmierci księżniczkę zaczęto otaczać wielkim kultem, szybko wyniesiono ją także na ołtarze. Przechowywane na wyspie relikwie św. Małgorzaty wywiozły w 1541 r. zakonnice uciekające przed Turkami. Z czasem kościół i klasztor uległy całkowitemu zniszczeniu i dopiero podczas prac naprawczych po wielkiej powodzi 1838 r. natrafiono na ruiny świątyni. Kolejne 120 lat trzeba było czekać na odnalezienie grobu św. Małgorzaty.

Rozciągająca się za klasztorem aleja Artystów (jedna z parkowych alejek, przy której ustawiono popiersia wybitnych węgierskich twórców) doprowadzi nas do zrekonstruowanego wg projektu Kálmána Luxa jednonawowego romańskiego 

 kościółka św. Michała. Do prac archeologicznych przystąpiono tu w 1923 r., z zamiarem odnalezienia śladów XII-wiecznego kościoła Norbertanów. Wkrótce okazało się jednak, że wewnątrz kościoła znajdują się fundamenty starszej, XI-wiecznej kaplicy. Płaskorzeźba nad bramą kościoła przedstawia patrona świątyni i jest kopią romańskiej płaskorzeźby z kaplicy św. Michała z Koszyc. A w wieży kościelnej zawieszono najstarszy na Węgrzech - pochodzący z początku XV w. - dzwon, który w 1914 r. znaleziono w korzeniach orzecha włoskiego rosnącego na ruinach klasztoru Dominikanek.

Za kościółkiem wznosi się  hotel Ramada, wybudowany w 1872 r. wg projektu Miklósa Ybla. Przez wiele dziesięcioleci należał on do hotelowej czołówki Budapesztu i nosił mia­no Grand Hotelu. W 1979 r. wy­budowano obok niego, na termalnym źródle o temp. 70°C, pięciogwiazdkowy  hotel Thermal, do którego na terapię balneologiczną przybywają kuracjusze z całego świata. Ponieważ dawny Grand nie dysponuje częścią leczniczą, hotele połączono podziemnym przejściem.

Naprzeciwko hotelu Thermal rozciąga się niewielkie alpinarium zwa­ne

 Ogrodem Japońskim . Zgromadzono tu roślinność z różnych części świata i stworzono skalne ogródki poprzecinane strumykami, wodospadami i mostkami, przywodzącymi na myśl Japonię. Ogród wieńczy kopia
 grającej studni Pétera Bodora, która stała niegdyś na rynku jednego z miast siedmiogrodzkich i była zaopatrzona w „muzykujące" urządzenie wodne. Dzisiaj, chcąc powrócić do dawnej tradycji, wbudowano w studnię urządzenie, które cyklicznie wygrywa melodię.

Spod studni już tylko kilka kroków dzieli nas od mostu Arpada. Wąskim przejściem pod mostem możemy podążyć na północny kraniec wyspy.


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka
poprzedni rozdział
Warto zobaczyć: Víziváros, Óbuda, Aquincum
następny rozdział
Dojazd
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group