bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Budapeszt
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Budapeszt

Budapeszt, będący jednym z najstarszych i zarazem najmłodszych miast Europy, ciągle zaskakuje. W zachwyt wprawia jego uroda, zadziwiają jego mieszkańcy, a także atrakcje, które oferuje. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie - miłośnicy flory i fauny: Tropicarium, Zoo, Wyspę Małgorzaty i Lasek Miejski, amatorzy zwiedzania: ponad 50 placówek muzealnych, począwszy od Muzeum Poczty, a skończywszy na Muzeum Sztuk Pięknych. Miasto jest także przychylne tym, którzy cenią aktywny tryb życia: obok pokrytej bieżnią tartanową Wyspy Małgorzaty biegną kilometry ścieżek rowerowych (w tym również międzynarodowych). Co więcej, okoliczne Wzgórza Budańskie oferują szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, w samym mieście do dyspozycji turystów jest ponad dwadzieścia kąpielisk termalnych i basenów, a wciąż rozwijające się dzielnice posiadają wielkie hale sportowo-rekreacyjne oraz siłownie i studia fitness.

Budapeszt to miasto barw, które zachwycają na każdym kroku. Fasady odrestaurowanych budynków, dachy pokryte ceramiką Zsolnaya, kolor Dunaju zmieniający się wraz z porą dnia... Stolica Węgier zawsze stanowiła natchnienie dla poetów, pisarzy i artystów. Jej duch sprawiał, że rodziła się w nich melancholia przemieszana z nutką namiętności - to Budapeszt, a nie Wiedeń, był przecież monarchistyczną stolicą kawiarnianej bohemy!

Nie tylko stolica Węgier przyciąga turystów, lecz także okoliczne miasta i miasteczka. Poza renomowanym Zakolem Dunaju (Esztergom, Wyszehrad, Szentendre) warte odwiedzenia jest także leżące na północ Vác, mające wiele wspólnego ze stolicą, od której jest jednak spokojniejsze. Warto zwrócić uwagę na miejscowości, które poza stroną internetową i kilkoma folderami nie są szeroko reklamowane, ale to sprawia, że nie spotyka się w nich zbyt wielu turystów. I dlatego te właśnie miasta (Ráckeve, Budaörs, Mártonvásár, Ócsa, Mogyoród) są najlepszym celem wycieczek, np. rowerowych.


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka

Obiekty dodane przez użytkowników:
Muzeum Policji
Muzeum Policji w Budapeszcie jest czynne codziennie. Można zobaczyć w nim takie eksponaty jak mundury policyjne, odznaczenie, motory, stare dokumenty i wiele ciekawych rzeczy związanych z historią węgierskiej policji.
dodał: DANIELSKI
Park na wzgórzu Gellerta
Po uciążliwym podejściu na wzgórze Gellerta można odpocząć w uroczym parku obok cytadeli.
dodał: stach
Spacer po Budapeszcie
Budapeszt jest jedną z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Wielki ośrodek kulturalny, Biblioteka Narodowa, liczne muzea, galerie, teatry, 2 opery. Dunaj, który przepływa przez miasto od północy na południe na długości 28 km, tworzy kilka wysp; najbardziej znane z nich to wyspa Małgorzaty (węg. Margit-sziget) i wyspa Csepel (Csepel-sziget). Średni przypływ wody w Dunaju wynosi 2330 m³/s. Rzeka dzieli miasto na dwie wyraźnie różniące się części. Lewobrzeżny Peszt położony jest na równinie, prawobrzeżna Buda na wzgórzach (Budai-hegység) osiągających na terenie miasta wysokość 527 m (János-hegy). Najniższym miejscem miasta jest powierzchnia Dunaju (98 m). Centrum miasta leży na wysokości 105 m. We wzgórzach budańskich znajduje się kilka dostępnych dla turystów jaskiń (Pálvölgyi-barlang, Mátyás-barlang). W mieście znajdują się źródła termalne.
dodał: DANIELSKI
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group