bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Wilno
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wilno

Okolice

W nieodległej od Wilna  Suderwie (Sudervė) (północny-zachód) warto zobaczyć  kościół katolicki z początków XIX w. Budowla ma formę rotundy otoczonej od frontu kolumnadą. Znajdują się w niej rzeźby świętych, nieco późniejsze niż sama świątynia. Wewnątrz są też obrazy z XVIII w. oraz rzeźby aniołków.
W sporej odległości od kościoła znajduje się  pałac, którego właścicielem był Marian Zdziechowski, rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Obecnie mieści się w nim szkoła.

Autobusy do Suderwy odjeżdżają z Wilna (stanowiska 10 i 11) od 7.00 rano, mniej więcej raz na godzinę. Bilet kosztuje ok. 3 lt. Kościół znajduje się tuż przy przystanku, pałac na końcu wsi. Jest to żółty budynek, położony przy ul. Zdziechowskiego 1 (napisy po polsku i litewsku).

 Waka (Trakų Vokė) - przedmieś­cie Wilna, właściwie blokowa ­dzielnica, w której mieści się jeden z najpię­kniejszych pałaców na Litwie. Mieszkańcy okolicy twierdzą jednak, że jest zaniedbany, nikt w niego nie inwestuje, a park jest zaśmiecony. Mimo to nadal pozostaje jednym z najbardziej godnych zobaczenia miejsc na Litwie, a już na pewno na Wileńszczyźnie. Obecnie nie można zwiedzać ­wnętrza, choć możliwe jest jego wynajęcie. Warto tu jednak przyjechać, by choć z zewnątrz obejrzeć tę przepiękną budowlę. Pierwotnie okoliczne tereny były własością Tatarów. W XIX w. w ich posiadanie weszli Tyszkiewiczowie i to ­właśnie oni wznieśli pałac. Część centralna budowli jest wyższa niż czę­ści boczne, wszystkie zaś zdobione są kolumnami, półkolumnami i pilastrami. Do parku prowadzi brama z czarno-czerwoną ­polichromią. Po lewej stronie znajduje się neogotycka kaplica, ozdobiona od frontu figurami świętych.

Do Waki dojechać można autobusami relacji Wilno - Troki. Ze względu na różnice w trasach o szczegóły lepiej dowiedzieć się u kierowcy. Bilet kosztuje ok. 2 lt, dojazd zajmuje kwadrans. Należy wysiąść przy głównej drodze, po czym skręcić na osiedle (w prawo) i cały czas iść prosto (ok. 1 km).

W miejscowości  Werki (Verkiai) znajduje się bardzo interesujący i rozbudowany kompleks pałacowy. Ziemie te, położone na północ od Wilna, przez długi okres były własnością biskupów wileńskich, jednak imponujący kształt nadał rezydencji biskup I. Massalski, gdy teren ten stał się jego prywatną własnością. Majątek został zrujnowany w 1812 r., natomiast w latach 30. XIX w. prawie zupełnie go rozebrano. Funkcje mieszkalne przejęły wówczas oficyny. Z głównej części pałacu pozostały do dziś piwnice jednego ze skrzydeł. W pobliżu znajduje się też dom dla służby, tzw. mały pałac oraz domek stróża. Cały zespół znajduje się na wzgórzu, nad rzeką Wilią. Park otaczający pałac jest obecnie pomnikiem przyrody.

Dojazd, podobnie jak do Parku Centrum Europy, autobusami 26 (należy jeszcze przejść ok. 2 przystanki pieszo) lub 92 (bezpośrednio do celu).


Po regionie oprowadza: Jadwiga Rogoża

Obiekty dodane przez użytkowników:
Park Europy
Powstał w 1991 roku z inicjatywy litewskiego artysty Gintarasa Karosasa. Na powierzchni 55 ha lasu zgromadzono ponad setkę nowoczesnych rzeźb i instalacji, w tym tak znanych plastyków jak Sol le Witt, Dennis Oppenheim czy Magdalena Abakanowicz. Przy wjeździe znajduje się słynny labirynt "LNK info drzewo" zbudowany ze starych telewizorów, prowadzący do obalonej z cokołu figury Lenina. Dzieło to zostało częściowo zdekompletowane, ponieważ niezabezpieczone kineskopy nie wytrzymywały niesprzyjających warunków atmosferycznych. Europos Parkas za pomocą języka sztuki nawiązuje do znajdującego się kilkanaście kilometrów dalej geograficznego centrum Europy. Obrazem tego jest instalacja "Monument Centrum Europy", mająca postać wielkiego kompasu z tablicami kilometrażowymi do wszystkich stolic naszego kontynentu.
dodał: Calenja
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group