bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Lądek-Zdrój

Warto zobaczyć

Malowniczo przedstawia się

 rynek z typowymi niegdyś dla większości miast sudeckich podcieniowymi kamieniczkami z XVII-XVIII w., ozdobiony piękną, rozbudowaną kompozycją Trójcy Świętej najwybitniejszego rzeźbiarza regionu, Michała Klahra (1693-1742). Pośrodku zobaczymy
 ratusz z 1889 r. w stylu neorenesansowym, a w narożniku - dom-pracownia wspomnianego artysty ( Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego, Rynek 1; czynne: śr.-pt. 10.00-16.00, nd. 11.00-15.00; wstęp bezpłatny). Na zachód stąd wznosi się
 kościół Narodzenia NMP (ul. Kościelna) z lat 1692-1701, kolejny w tym miejscu. Ładne wnętrze o wyposażeniu rokokowo-barokowym zawiera liczne rzeźby M. Klahra i jego syna Ignacego.

W zdroju rzuca się w oczy wyeksponowany na stoku

 zakład „Wojciech" z 1679 r., przebudowany w duchu neobarokowym w 1881 r. Jest to najpiękniejszy tego typu obiekt w kraju, z charakterystyczną wysoką kopułą. Wnętrze wzorowane na łaźniach tureckich zawiera ogólnodostępną pijalnię i basen z naturalnie ciepłą wodą (Pijalnia Wód Mineralnych, Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech", pl. Mariański; czynne: codz. 8.00-18.00; wstęp: 1 zł). Przy ulicy Orlej 7 znajduje się klasycystyczny  Teatr Zdrojowy z początku XIX w. i zdrojowy  Dom Kultury z lat 1784-85, przed którym urządzono w latach 60. XX w. amfiteatr. Nieco dalej, przy ulicy Kościuszki, usadowił się  Zakład Przyrodoleczniczy „Jerzy" z płaskorzeźbą świętego na fasadzie. W rozległym, cennym parku, wznosi się  kaplica św. Jerzego, której wezwanie - jak w poprzednim obiekcie, związane jest z leczniczym pobytem Jerzego II Brzeskiego (1523-86). Powstała ona planie oktogonalnym w 1498 r., a przebudowano ją w 1658 r. We wnętrzu znajdują się interesujące freski ze scenami z żywota patrona.

Przy końcu ulicy Moniuszki tutejszy leśniczy Mieczysław Wilczkowski założył w latach 1972-74 najwyżej położone w Polsce  arboretum (Arboretum im. Mieczysława Wilczkowskiego, ul. Moniuszki; czynne: V-X wt.-nd. 9.00-17.00; bilety: normalny 3 zł, ulgowy 1,50 zł). Obecnie rośnie w nim ponad 250 gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Oprócz tego warto zwiedzić  Muzeum Czasu i Niezwykłości (ul. Lipowa 4; czynne: IV-IX pn.-pt. 12.00-17.00, sb.-nd. 10.00-19.00). Zobaczyć w nim można przeróżne osobliwe eksponaty związane z przeszłością Sudetów i lokalnych ośrodków pielgrzymkowych.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Lutynia
Malutka wieś na granicy z Czechami – Lutynia. Oddalona 2 km od Lądka Zdroju, położona jest w obrębie Gór Złotych, w wąskiej dolinie Lutego Potoku. W centralnym punkcie wsi znajdują się Lutyńskie Tarasy – otoczone pomostami spacerowymi i ławeczkami oczko wodne - idealne miejsce na chwilę relaksu. Pływają w nim złote rybki. Obok znajduje się Gościniec Lutyński - miejsce spotkań mieszkańców oraz imprez okolicznościowych. Atrakcją wsi jest wzniesiony na wzgórzu Kościół św. Jana Nepomucena, zbudowany w 1784 roku, z ciekawymi, zabytkowymi organami.
dodał: Tomazo01
poprzedni rozdział
Lądek-Zdrój
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group