bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Międzygórze

Warto zobaczyć

W Międzygórzu wyróżnia się przede wszystkim

 zabudowa centrum utrzymana w stylu alpejskim - z charakterystycznymi dachami i drewnianymi ozdobnymi balkonami - pochodząca z 2. poł. XIX w. W pobliżu centrum wznosi się malowniczy, drewniany
 Dworek Marianny (1849), w którym zatrzymywała się królewna, a wyżej -
 poewangelicki kościół ufundowany przez jej wnuka w 1911 r.

Tuż przy centralnym skrzyżowaniu - najważniejszym miejscu Międzygórza - zachował się

 kościół św. Józefa z 1740 r., rozbudowany w 1920 r., jeden z pięciu drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej. W barokowym wnętrzu wyróżnia się piękne retabulum ołtarza głównego. Przy ulicy Sanatoryjnej wznosi się okazały, ale nieco przyciężki w swej norweskiej architekturze
 Dom Wypoczynkowy Gigant z 1920 r. Było to swego czasu bardzo nowoczesne i wzięte sanatorium. Naprzeciwko, w połowie Góry Parkowej, znajduje się zniszczony  ewangelicki cmentarz z grobami wielce zasłużonej dla miejscowości rodziny Jaenischów.

W dolnej części Międzygórza turystów przyciąga 25-metrowy

 Wodospad Wilczki, drugi co do wysokości w polskich Sudetach. Zimą wspaniale prezentuje się nań malowniczy nawis lodowy. Dalej rzeczka przeciska się wąskim jarem, po czym zostaje przegrodzona malowniczą, kamienną zaporą z 1910 r. Otoczenie wodospadu to rezerwat bukowo-jodłowy z domieszką nasiennego świerka.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Chatka wesołka
Przydrożna chatka z ozdóbkami na wesoło.
dodał: wedrus
Ruiny dawnej wieży widokowej na Śnieżniku

dodał: wedrus
Droga krzyżowa na górze Iglicznej
Droga Krzyżowa zaczyna się obok Sanktuarium Maria Śnieżna. Czternaście stacji z XVIII wieku biegnie na sam szczyt Iglicznej ( 847 m n.p.m.) Krzyże wykonane są z piaskowca. Część zniszczonych przez lata krzyży został zastąpiona obrazami za szkłem na żelaznych prętach. Początek drogi jest stromy i śliski. Wejście zajmuje około 10 minut. Uroczyste przejście drogi odbywa się tylko w Wielkim Poście w każdy piątek o godz. 20.00
dodał: angel75
Tama na rzece Wilczka
Tama została wzniesiona na rzecz w 1910 r., kilkaset metrów poniżej wodospadu Wilczki. Ma 29 metrów wysokości i jest szeroka na 102 metry. Jest zbiornikiem retencyjnym, którego pojemność przekracza 1 mln metrów sześciennych wody.Dla turystów wybudowano dwie kładki wzdłuż tamy. Można podziwiać ją z dołu i z góry. Najłatwiej i najszybciej dość do tamy schodząc do wodospadu za pensjonatem. Nad Wodospadem" i kierować się wzdłuż rzeki. Droga zajmuje około 20 minut.
dodał: angel75
Wąwóz Międzygórze
Skalisty Wąwóz Międzygórze zaczyna się w miejscu wodospadu Wilczki i ciągnie wzdłuż rzeki do zapory na Wilczce. Do zagospodarowania skalistego terenu doszło w połowie XVIII w. w czasie gdy Międzygórze należało do ks. Marianny Orańskiej. Wówczas wodospad otoczono balustradami,zbudowano punkty widokowe nad wąwozem połączone kamiennymi stopniami oraz przerzucono mostek nad progiem wąwozu.
dodał: angel75
Ruiny kościoła
Kościół można odnaleźć na mapie turystycznej Masywu Śnieżnika. Nie ma o nim żadnych informacji w przewodnikach i serwisach turystycznych. Tutejsi mieszkańcy twierdzą, że to pozostałość po osadnikach, którzy w XVI w. zamieszkiwali w Międzygórzu. O ich pobycie świadczy najstarszy zapis dotyczący Międzygórza pochodzi z 1576 r. Jest w nim wzmianka, że von Tschirnhausowie, właściciele dóbr międzyleskich, posiadają wieś Międzygórze, w której żyje 16 dorosłych osób. Mieszańcy osady trudnili się uprawą ziemi oraz karczowaniem puszczy bukowo - jodłowo - jaworowej, wypalaniem węgla drzewnego oraz wyrobem dziegciu i smoły. Do ruin dochodzi się żółtym szlakiem idącym na wyciąg ,,U Bolka". Po przejściu Jawornickiej Polany szlak skręca w lewo. My tymczasem musi pójść w głąb lasu około 100 metrów. Zachowały się mury z kamienia oraz wewnątrz kościoła belki i sklepienie zawalonego, drewnianego dachu.
dodał: angel75
Polana Śnieżna
Na polanie znajduje się krzyż, który został postawiony na pamiątkę koronacji figurki Matki Boskiej Śnieżnej z Góry Iglicznej. W.Głaz wykonał rzeźbione tablice, informujące o wydarzeniu z 21 czerwca 1983 r.
dodał: angel75
Polana Jawornicka
Do Polany Jawornickiej dojdziemy żółty szlakiem z Międzygórza, który prowadzi na Przełęcz Puchacza pod Małym Śnieżnikiem (1326 m). Na polanie znajduje się zabytkowa kapliczka z XVIII w. Do polany dochodzi się około godziny.
dodał: angel75
Rezerwat Przyrody "Jaskinia Niedźwiedzia"
"Jaskinia Niedźwiedzia" - ochrona unikalnej jaskini z przepiękną szatą naciekową i znaleziskami kostnymi oraz licznymi roślinami chronionymi w najbliższym sąsiedztwie jaskini.
dodał: kos.moni
Widoki ze Śnieżnika
Szczyt Śnieżnika nie jest zalesiony i jest dość spłaszczony, dlatego też rozpościerają się stąd widoki na niemal całe Sudety po polskiej i po czeskiej stronie.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Międzygórze
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group