bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Międzylesie

Warto zobaczyć

Przy wydłużonym rynku z kamieniczkami, głównie z XIX w., rozciąga się

 kompleks zamkowo-pałacowy. Jego najstarszą częścią jest kamienna, masywna Czarna Wieża - pozostałość gotyckiego zamku z XIV w. W latach 1580-90 dobudowano do niej 3-kondygnacyjną część renesansową, a w latach 1684-86 i 1695 powstał 2-skrzydłowy barokowy pałac, połączony później z kościołem, prawdopodobnie projektu Jacopo Carove. Po 1945 r. zespół uległ dewastacji, a po niewielkim remoncie użytkowano go jako ośrodek kolonijno-wczasowy. Pożar, wywołany piorunem w 1972 r., zniszczył część renesansową. Mimo znacznej wartości zabytkowej, przy ciągłych zmianach właścicieli, obiekt pozostaje w permanentnym remoncie.

Połączony z nim gankiem barokowy

 kościół Bożego Ciała odznacza się niesymetrycznym wnętrzem, bogatym dekoracyjnie. Obecną formę świątynia zawdzięcza odbudowie w 1676 r., prawdopodobnie przeprowadzonej także przez włoskich artystów. Szczególne miejsce zajmuje w niej oryginalna, piękna ambona łodziowa, wykonana z drewna ok. 1750 r. Należy ona do najlepszych dzieł tego typu w Polsce.

Przy ulicy Mickiewicza 2/4 wznoszą się  Sukiennice - dawny dom zasłużonego tutaj kupca Ludwiga, zbudowany jako podcieniowy, w formie barokowej ok. 1740 r. Po II wojnie światowej znaczna część Sukiennic uległa dewastacji i rozbiórce, od 1961 r. podejmowano próby odbudowy. Naprzeciw zobaczymy dwa podcieniowe, drewniane

 domy tkaczy (ul. Sudecka) z końca XVIII w.

Warto wybrać się na cmentarz u końca ulicy Słowackiego. Stoi na nim smukły  kościół św. Barbary z 1491 r., zbudowany na miejscu starszej świątyni, a odbudowany w 1670 r. w stylu barokowym. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe; wyróżnia się niearchitektoniczny ołtarz NMP z 2. poł. XVIII w. W murach tkwią różnostylowe płyty nagrobne i epitafijne, w tym przy wieży - unikatowa płyta z serbskim napisem, przedstawiająca w okolu jeźdźca. Tym huzarem był mjr banacki Łukasz Gabriel Novaković na służbie cesarskiej, który zmarł nagle pod Międzylesiem w 1758 r. (III wojna śląska).


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Międzylesie
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group