bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Góry Bystrzyckie

Okolice

Spalona to nieduża, rozproszona wieś powstała na miejscu leśnego pożarowiska z 1473 r. Znacznie wyludniona, odzyskuje powoli charakter letniska.

Działa tu ośrodek rekreacyjny z łowiskiem komercyjnym  Osmelakowa Dolina (Spalona 14, tel.: +48 74 8119039, e-mail: osmelak@mailnet.pl, 15 miejsc). Powyżej zabudowań, przy szosie, na Przełęczy Spalonej stoi urokliwe  schronisko PTTK Jagodna (tel.: +48 74 8119816, http://www.schronisko.spalona.pl, 49 miejsc). W sąsiedztwie znajdziemy dobre tereny do uprawiania narciarstwa turystycznego i zjazdowego. Można stąd zrobić sobie wycieczkę (ok. 1 godz. 15 min) do ruin

 Fortu Wilhelma powstałego w 2. poł. XVIII w.

Malownicza dolina Dzikiej Orlicy do II wojny światowej stanowiła popularny rejon letniskowo-narciarski, jednak powojenne restrykcje przygraniczne spowodowały wyludnienie, a nawet zanik niektórych wsi. Jedną z ocalałych, choć niekompletnie, jest Rudawa, założona przed 1574 r. w efekcie sporów granicznych. Do tradycji górniczych tej wsi z XVI-XVII w. nawiązuje jej nazwa. Przebiega tędy widokowa szosa z przełęczy Polskie Wrota / Dusznik-Zdroju przez Zieleniec i Mostowice do Międzylesia. Zachował się dość skromny

 kościół z 1. poł. XVIII w., a w dawnej strażnicy WOP powstał atrakcyjny  Ośrodek Wypoczynkowy „Orlica" (Rudawa 5, tel. +48 66 427 30 15 - centrum informacji, 55 miejsc).

Najmniejsze na ziemi kłodzkiej uzdrowisko Długopole-Zdrój powstało powyżej starszej wsi Długopole Dolne. Jego prapoczątki to czerpanie wody do leczniczych kąpieli w kadzi od 1762 r. Dopiero jednak w 1817 r. powstał tu pierwszy dom zdrojowy. Żywszy rozwój uzdrowiska zainicjowano w 1839 r. Tutejsze wody porównywano do najbardziej znanych w Europie, ale miejscowość nie mogła wygrać konkurencji z już istniejącymi zdrojami. Na przeszkodzie stanął też po 1945 r. fakt przekształcenia uzdrowiska w ośrodek leczenia i rekonwalescencji po żółtaczce.

Dziś jest to cicha i spokojna miejscowość z dużym półnaturalnym parkiem, stylową zabudową (pijalnia, teatr zdrojowy) i licznymi pensjonatami z 2. poł. XIX i początku XX w. Jest to także punkt wypadowy w góry.

Noclegi i gastronomia

W Długopolu można skorzystać z usług następujących lokali:  Sanatorium Ondraszek, ul. Zdrojowa 10a, tel.: +48 74 8139091, e-mail: dyzurka.ondraszek@uzdrowisko-ladek.pl; 55 miejsc;  Dom Wczasowy Zbyszko, Kościuszki 9, tel.: +48 66 4273616 (centrum info); 75 miejsc;  Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Lipami, Długopole Dolne 33, tel.: +48 74 8139140, e-mail: podlipami33@wp.pl; 27 miejsc.

Poza tym liczne pensjonaty oraz obiekty wczasowe, w których też można znaleźć noclegi. Wyżywieniem służą powyższe obiekty, nadto  restauracja Pod Lipami przy ul. Zdrojowej.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Bystrzyca Kłodzka
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group