bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ziemia kłodzka

Polanica-Zdrój

Wieś, wzmiankowana lakonicznie w 1347 r., przez kilka wieków niczym nie wyróżniała się spośród sobie podobnych w regionie. W 1592 r. w jej posiadanie weszli kłodzcy jezuici, którzy w 1650 r. wznieśli pałacyk o charakterze pensjonatu wypoczynkowego. Po pożarze został on odbudowany przez rektora kolegium jezuickiego, Johanna Hanke, i zaczął pełnić funkcję pierwszego domu zdrojowego w Polanicy.

Po kasacie zakonu w 1773 r., obiekt przejęło państwo pruskie, a cała miejscowość kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Jednym z nich był (od 1826 r.) kłodzki kupiec Józef Grolms, który po dwóch latach wzniósł nowy dom zdrojowy, obudował źródła mineralne i założył park. Uzdrowisko stopniowo się rozwijało, a znaczącym impulsem stało się przeprowadzenie w 1890 r. kolei na trasie Kłodzko - Kudowa-Zdrój i odkrycie w latach 1904-06 nowych źródeł, w tym niezwykle wydajnej „Wielkiej Pieniawy". Szybki rozwój następował w duchu modnego wówczas wzoru „miasta-ogrodu", którego pozostałości - dużą ilość zieleni z ukrytymi w niej pensjonatami i innymi budynkami -,zachowały się do dziś. Polanica stała się najnowocześniejszym ośrodkiem balneoterapeutycznym po śląskiej stronie Sudetów. Do czasu I wojny światowej licznie przyjeżdżali tu także Polacy. Brak zniszczeń wojennych pozwolił na szybkie uruchomienie działalności uzdrowiska pod koniec 1945 r. Od tego czasu przybywało placówek i urządzeń leczniczych oraz obiektów, m.in. sanatoriów i hoteli. Szczególny rozgłos zyskała Polanica po 1950 r., dzięki wprowadzeniu nowych metod kuracji geriatrycznych (w tym mleczkiem pszczelim) i chirurgii plastycznej. Wyraźne zmiany na lepsze zaznaczyły się w latach 70., zaczęły wówczas powstawać nowe osiedla w kierunku południowym i za Grodzkim Wałem. Duże szkody wyrządziła w 1998 r. powódź, ale paradoksalnie przyczyniła się do upiększenia miejscowości: usuwając szkody powodziowe, uporządkowano centrum i urządzono nadrzeczną promenadę.

Licząca 7 tys. mieszkańców miejscowość jest jednym z najładniejszych i najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Jest to zarazem ważny punkt wypadowy w Góry Bystrzyckie i Stołowe.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group