bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Duszniki-Zdrój

Warto zobaczyć

Niewątpliwie największą wśród wielu tutejszych zabytków atrakcją - i to nawet w skali międzynarodowej - jest unikatowy młyn papierniczy z 1605 r., dziś

 Muzeum Papiernictwa (ul. Kłodzka 42, tel.: +48 74 8669248, http://www.muzpap.pl/; czynne: V-X pn.-sb. 9.00-17.00, nd. 9.00-15.00, XI-IV wt.-nd. 9.00-15.00; bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 20 zł). Malownicza bryła, nakryta obszernym, mansardowym dachem stoi nad Bystrzycą Dusznicką, produkując nadal znakomity papier, czerpany wg starych metod, oczywiście w ograniczonym zakresie. Ekspozycja pokazuje proces powstawania takiego papieru, jego zachowane próbki i narzędzia.

Nieco dalej przy ulicy Kłodzkiej wznosi się, na miejscu starszego,

 kościół św.św. Piotra i Pawła z lat 1708-30. W jednonawowym, dość skromnym wnętrzu o charakterze barokowym uwagę przyciąga nader oryginalna ambona w formie rozwartej paszczy wieloryba - dzieło Michała Koesslera z ok. 1730 r. W ołtarzu głównym, z ok. 1780 r., znajduje się cenny obraz Rozstanie się Piotra z Pawłem znakomitego Piotra Brandla. Prawoboczny ołtarz Męki Pańskiej to dobra praca Michała Klahra. Przy ścianach nawy umieszczono rzeźby 12 apostołów dłuta Karola Flackera. W ścianach zewnętrznych tkwią płyty nagrobne, przeważnie barokowe. Na otaczającym kościół murze umieszczono po 1970 r. płyty polskich zmarłych: ppłk. L. Kijeńskiego z 1821 r., mjr. T. Stamirowskiego z 1818 r. i W. Szańkowskiej z 1834 r.

Przy ulicy Słowackiego powstał w wyniku gruntownej przebudowy w latach 1845-46 eklektyczny

 kościół ewangelicki Świętego Krzyża, z którym wiążą się oryginalne nazwiska: budowniczego Papieża i zarządcy Odpusta. Obecnie funkcjonuje jako świątynia katolicka pod wezwaniem MB Różańcowej. Wyposażenie pochodzi głównie z XIX w.

Pierzeje pochyłego rynku i jego otoczenie wypełniają kamienice z XVII-XVIII w.

 Ratusz (nr 6) to jedna z nich, wyróżniająca się płaskorzeźbą z 1584 r. i herbem miasta. We wschodniej pierzei znajduje się  najstarszy budynek Dusznik - piekarnia i kuźnia pobliskiego zamku homolskiego (do 1844 r. zajazd). W południowo-wschodnim narożu rynku znajdziemy
 dawny zajazd „Pod Czarnym Niedźwiedziem" (nr 1) z XVIII w., w którym nocowało wiele wybitnych postaci, m.in. w 1668 r. Jan Kazimierz po abdykacji w drodze do Francji (upamiętnia to tablica na frontonie). Przy wylocie ulicy Słowackiego stoi  renesansowa kamienica (nr 2) z ładnym portalem, przebudowana w 1598 r. z dawnego dworu, wystawionego przez Tomasza Panowica dla żony Elżbiety z Homoli w 1361 r.

W odległości ok. 1 km od centrum, oddzielona stale uatrakcyjnianym parkiem, rozciąga się część zdrojowa miejscowości z sanatoriami, domami wczasowymi i pensjonatami. Mijając ujęcia źródeł mineralnych, dociera się wpierw do tzw. 

  dworku Chopina - właściwie dawnego Teatru Zdrojowego - klasycystycznego, ładnego budyneczku z 1802 r., w którym dwukrotnie występował Fryderyk Chopin (Dworek im. Fryderyka Chopina, Park Zdrojowy; czynne: pn.-pt. 10.00-18.00, sb.-nd. 10.00-16.00). W sąsiedztwie, pośrodku zacienionego placyku stoi obelisk fundacji warszawianina Wiktora Magnusa z 1897 r. Na nim plakieta z głową muzyka i zrekonstruowana po 1945 r. tablica z łacińskim napisem: „Fryderykowi Chopinowi, który w 1826 r. swą przedziwną i wysoką kulturę szlachetnej duszy w zaraniu młodości okazał, pomnik ten w 1897 ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejscowych, własnym kosztem wzniósł Polak Polakowi". Jeszcze dalej wznosi się długi budynek
 domu zdrojowego z 1911 r. na miejscu palmiarni.  Hala spacerowa z pijalnią wód mineralnych powstała w latach 1882-87 (Pijalnia Wód Mineralnych, Dom Zdrojowy, ul. Wojska Polskiego; czynne: pn.-pt. 7.00-19.00, sb.-nd. 7.20-18.00). Atrakcją w ciepłej części roku (V-IX) jest kolorowa fontanna, tryskająca w pobliskim stawie.

Tradycyjnym celem dłuższych spacerów (30 min) jest  Kapliczne Wzgórze (Wzgórze Rozalii), na którym znajduje się kaplica Świętej Trójcy postawiona w 1685 r. jako wotum miasta za zniknięcie zarazy w 1679 r. W górze schodów umieszczono okazały nagrobek z całopostaciową figurą Rozalii Lebohne (stąd druga nazwa wzniesienia), ufundowany też w 1685 r. przez Dawida i Evę Fraise. Innym popularnym celem spacerów jest

 schronisko PTTK „Pod Muflonem" (tel.: +48 74 8669339; 48 miejsc). Ten stylowy, drewniany budynek powstał w wyniku rozbudowy obiektu pasterskiego z połowy XIX w., dostarczającego modnej wtedy żętycy i koziego mleka do kuracji. Po poważnym pożarze w 1969 r.; obecną formę uzyskał w 1974 r.

Od 1973 r. integralną częścią Dusznik-Zdroju jest  Zieleniec - najwyżej w Polsce położona dawna wieś (800-960 m n.p.m.). Powstał on jako osada leśna w 1719 r. i już wkrótce dysponował piecem hamerskim, a w 1840 r. - wielkim piecem hutniczym. Rozwój turystyki zaczął przyciągać wędrowców na pobliską Orlicę (1084 m n.p.m.), która - nawet po ujęciu kilku metrów ze względu na przebieg granicy - jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Środkowych. Napływ turystów zwiększył się po wybudowaniu w latach 1931-32 atrakcyjnej, widokowej Drogi Orfickiej z przełęczy Polskie Wrota ku dolinie Dzikiej Orlicy. Do II wojny światowej był to bardzo popularny ośrodek turystyczny i - dzięki znakomitym warunkom śniegowym i terenowym - narciarski. Po 1945 r. wiele obiektów uległo zniszczeniu, ale w latach 70. zaczęły pojawiać się nowe, pomagając miejscowości odzyskać znaczącą pozycję wśród ośrodków zimowego wypoczynku. Najpopularniejsze w tej okolicy jest nastrojowe  schronisko PTTK „Orlica" (tel.: +48 74 8660440; 60 miejsc). Ten budynek, o kształcie charakterystycznym dla Sudetów, powstał w połowie XIX w. jako gospoda. Zieleniec jest też dobrym punktem wypadowym do

  rezerwatu torfowiskowego „Topielisko" (30-40 min).

W Podgórzu - dawnej wsi, także włączonej do Dusznik-Zdroju - znajduje się  Rancho „Panderoza" (tel.: +48 74 8669129; 25 miejsc) - ośrodek jeździecki i wypoczynkowy, organizujący kuligi i inne imprezy.

Duszniki stanowią ważny punkt wypadowy wędrówek w góry Bystrzyckie i Orfickie oraz Stołowe.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Pręgierz
Pręgierz - słup stojącego przed ratuszem miejskim a służący niegdyś do wymierzania kar.
dodał: sebastian.jakobschy
Domek barometru

dodał: sebastian.jakobschy
Pijalnia wód mineralnych

dodał: sebastian.jakobschy
Papiernia
XVI-wieczna papiernia spełniająca swoją funkcję do dnia dzisiejszego. Wspaniałe miejsce na lekcje poglądowe.
dodał: wedrus
Japoński mostek

dodał: wedrus
Rynek

dodał: wedrus
Kolorowa fontanna

dodał: wedrus
poprzedni rozdział
Duszniki-Zdrój
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group