bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ziemia kłodzka

Duszniki-Zdrój

Aczkolwiek znaleziska archeologiczne dowodzą pobytu ludzi na tym śródsudeckim szlaku już w neolicie, to rozplanowanie miasteczka, liczącego dziś nieco ponad 5 tys. mieszkańców, świadczy o jego powstaniu w 2. poł. XIII w., jako że w 1324 r. został wspomniany tutejszy wójt Reyhart. W tym też czasie zaczął się rozwijać ośrodek górnictwa i hutnictwa żelaza (Smocze Gardło u wylotu doliny Bystrzycy Dusznickiej, w miejscu zwanym później Lejarnią). Po dwóch stuleciach znaczenia nabrało też sukiennictwo (jego rozkwit przypada na lata 1751-66) i papiernictwo. W 1648 r. miasto stało się bezpośrednią własnością Korony Czeskiej.

Potwierdzenie w 1769 r. właściwości leczniczych tutejszych wód, znanych zresztą od 1406 r., stało się impulsem do podjęcia działalności uzdrowiskowej. W 1823 r. wznowiono działalność metalurgiczną dzięki nabyciu Lejarni przez stryjów znanego później kompozytora Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. W 1863 r. działał tu nawet wielki piec, ale huta zakończyła pracę w 1879 r., zaś całe tzw. Smocze Gardło wykupiło miasto w 1903 r., organizując tu sanatorium „Stalowy Zdrój".

U schyłku wojen napoleońskich bawiło w miejscowości wiele znanych postaci. Szczególnym wydarzeniem stał się pobyt (3 VIII - 11 XI 1826 r.) 16-letniego Fryderyka Chopina z matką i siostrami. Młody Chopin dał tu koncert dobroczynny na rzecz sierot po miejscowym pracowniku - było to jego pierwsze publiczne wystąpienie. Zdrój rozwijał się szybko, a zwiększony napływ gości przyniosło doprowadzenie w 1902 r. kolei z Kłodzka.

Po 1945 r. miasteczko i zdrój systematycznie modernizowano, pojawiły się nowe osiedla mieszkaniowe oraz nieduże zakłady przemysłowe. Po 1970 r. znaczenia nabrało narciarstwo dzięki powstaniu na Jamrozowej Polanie ośrodka tego sportu oraz rozwojowi Zieleńca - dzielnicy Dusznik.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Szyszka

dodał: wedrus
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group