bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Radków

Warto zobaczyć

Pośrodku pochyłego rynku wznosi się

 ratusz z 1545 r., przebudowany w latach 1608-09 i po pożarze w 1738 r. Jest to zwarta budowla na planie prostokąta o skromnych fasadach. Obok
 kolumny Maryjnej z 1680 r. rośnie rozłożysta  lipa o obwodzie 445 cm, kolejna w miejscu tej, pod którą odpoczywał w dniu swoich 41. urodzin (28 VIII 1790 r.) Johann Wolfgang Goethe, (mistrz wyruszył stąd zwiedzać Szczeliniec Wielki). W pierzejach rynku i w jego okolicy zobaczymy kilka kamienic z XVI-XVIII w., przebudowanych, ale częściowo zachowujących stylowe portale i obramienia okien.

U wylotu ulicy Cmentarnej wznosi się

 kościół św. Doroty - wczesnorenesansowa, halowa świątynia z kamienia z lat 1571-80, odbudowana w formie barokowej w 1740 r. i posiadająca empory nad pseudonawami. Wyposażenie, w tym liczne rzeźby, reprezentuje pełny barok. Za ołtarzem głównym i na sklepieniach odkryto w 1971 r. freski z czasu odbudowy. Przy ulicy Grunwaldzkiej wyróżnia się malownicza sylweta kamiennego  kościoła poewangelickiego z lat 1905-06 o cechach neobarokowo-secesyjnych. W 1970 r. przejął go Kościół katolicki, nadając wezwanie św. Andrzeja Boboli.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Radków
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group