bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ziemia kłodzka

Srebrna Góra

Nazwa Srebrna Góra odnosi się wprawdzie do miejscowości, wciskającej się w wąską dolinę między Górami Bardzkimi (od wschodu) a Sowimi (od zachodu), stykającymi się przy Przełęczy Srebrnej (586 m n.p.m.), ale w istocie niemal każdemu kojarzy się ona z potężną twierdzą powstałą powyżej wsi.

Nie licząc informacji o Celtach, którzy w tej części Przedgórza Sudeckiego pomieszkiwali od III w. p.n.e. do IV w. n.e., pierwsze wiadomości o tym miejscu pochodzą z dokumentu Bolka II Ziębickiego, który w 1331 r. sprzedał Srebrną Górę do celów poszukiwania i eksploatacji rud. W 3. ćwierci XIV w. funkcjonowała tu już na pewno kopalnia, a z przykopalnianych domostw gwarków zaczęła rozwijać się osada. Bardziej dynamiczny rozwój górnictwa rozpoczął się za czasów księcia ziębickiego Karola I Podiebradowicza w 1. poł. XVI w., gdy wydobywano tu nawet pewne ilości złota. Na fali tego ożywienia, w 1536 r., osada otrzymała prawa wolnego miasta górniczego, a do udziałowców sztolni należał m.in. Fryderyk II Legnicki oraz kupcy wrocławscy i drezdeńscy. Niewielki jednak urobek rud srebra i złota przetapiano w Złotym Stoku. W 1569 r. miejscowość została przejęta przez Koronę Czeską i sprzedana prywatnemu właścicielowi. Wydobycie, z powodu wyczerpywania złóż, spadało tak, że przed 1620 r. było tu tylko sześciu górników. Zniszczenie miasta przez oddziały Albrechta von Wallensteina dopełniło upadku, z którego miejscowość - mimo późniejszych prób - już się nie podniosła.

Ostateczny kres górnictwu przyniosły wojny śląskie, zwłaszcza gdy w 1765 r. na rozkaz Fryderyka II Pruskiego zaczęto w pobliżu budować potężną twierdzę. W końcu XIX w. powstały tu niewielkie zakłady przemysłowe, nieco poprawiając - wraz z rozwijającą się turystyką - sytuację mieszkańców. Istotnym wydarzeniem stało się doprowadzenie w latach 1902-07 kolei z Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich, a w 1906 r. Kolejki Srebrnogórskiej (in. Sowiogórskiej). Ta ostatnia w rejonie Przełęczy Srebrnej miała z uwagi na nachylenie dochodzące do 6% charakter zębatki (z dodatkową szyną zębatą), ciesząc się dużą popularnością wśród turystów. Niestety, po 1945 r. zlikwidowano ją, a w latach 1974-77 i 1981 zrezygnowano też z kolei normalnotorowej. Srebrna Góra zaczęła podupadać także ze względu na cofnięcie praw miejskich.

Sytuacja miejscowości zaczęła się poprawiać, gdy w 1966 r. Chorągiew Dolnośląska ZHP zainicjowała akcję „Srebrna Góra", której celem było przystosowanie jednego z fortów twierdzy na potrzeby ośrodka letniego. Rozpoczęto też prace renowacyjne w miejscowości. W 2. poł. lat 70. powstał zalew, baseny kąpielowe, zakładowe ośrodki wypoczynkowe i obiekty turystyczne, np. zaadaptowano kościół ewangelicki na hotel (obecnie nieczynny). Kres z rozmachem zaplanowanej akcji harcerskiej przyniosła reorganizacja administracji państwa w 1973 r., zadaniu nie sprostała nowo utworzona Komenda Chorągwi Wałbrzyskiej ZHP. Od kilku lat odnotowywane są skromne wysiłki ożywienia miejscowości przez niektórych mieszkańców i jej miłośników, powstają pensjonaty, usprawnia się wykorzystanie twierdzy.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group