bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kotlina Kłodzka
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kłodzko

Warto zobaczyć

Pośrodku pochyłego rynku (pl. Chrobrego) na miejscu poprzednich budowli wznosi się okazały, neorenesansowy

 ratusz (1886) z wysoką wieżą (koniec XIV w., rozbudowana w 1654 r.). Nad wejściem do budynku znajduje się charakterystyczna ozdoba: dwóch chłopców wysypujących z pończochy pieniądze do kasy miejskiej - jest to swoiste życzenie miastu dobrobytu, a zarazem reklama oszczędności. Obok ratusza stoi
 barokowa studnia (XVII-XVIII w.) z lwem czeskim, a po drugiej stronie rynku - smukła  kolumna maryjna z 1680 r. Dookoła zobaczymy różnowiekowe i różnostylowe kamienice. Podobne, choć skromniejsze, wznoszą się przy bocznych ulicach.

Tuż obok, przy placu Kościelnym, zbudowano między 1344 a ok. 1550 r. monumentalny, kamienny

  kościół Wniebowzięcia NMP - kłodzką farę. Prace zainicjował związany z miastem pierwszy metropolita praski, arcybp Arnoszt z Pardubic, w podzięce za tę nominację. Z tego samego okresu pochodzi bogata kamieniarka na zewnątrz i wewnątrz budowli, która na początku XVIII w. została zbarokizowana przez Krzysztofa Tauscha. Fronton główny flankują dwie nierówne, masywne wieże. W 1520 r. od strony rynku dobudowano Ogrójec z pełnofigurowymi postaciami, przykryty oryginalnym sklepieniem czteropromiennym gwiaździstym bezprzekątniowym z motywem rombu. Trzynawowa bazylika, której plan powstał pod wpływem znakomitego czeskiego mistrza Piotra Parlera, ma ok. 62 m długości, 22 m szerokości i 20 m wysokości. Gotyckie wnętrze z emporami o sklepieniu siatkowym udekorowane jest barokowymi stiukami i freskami Karola Dankwarta (1693). Wyposażenie jest bardzo bogate i cenne. Do czołowych osiągnięć epoki należy architektoniczny ołtarz główny projektu wspomnianego już Tauscha. W nawie północnej znajduje się gotycka, pęknięta tumba (nagrobek w formie skrzyni przykrytej płytą) z postacią arcybpa Arnoszta (koniec XIV w.) zmarłego w 1364 r. w Rudnicy nad Łabą. Tak bogaty nagrobek, równy królewskim, wykonano na życzenie cesarza Karola IV, a figurę wyrzeźbił sam Parler. Piękne są rokokowe konfesjonały, dzieło Michała Klahra, zwraca też uwagę ambona z 1717 r., której kosz wsparty jest na głowie św. Piotra. W gotyckiej kaplicy św. Jakuba znajdują się fragmenty fresków z przełomu XV/XVI w. W krypcie pochowano książąt ziębickich i Podiebradowiczów.

Obok kościoła, na miejscu dawnej komandorii joannitów, powstała w latach 1655-90 siedziba jezuitów wraz z  kolegium wg planów Carla Lurago. Kolegium odbudowano w 1757 r. Obecnie mieści się tu urząd parafialny i liceum. Po drugiej stronie ulicy wznosi się podobny stylowo dawny konwikt jezuicki, od 1986 r. ma tam siedzibę

 Muzeum Ziemi Kłodzkiej (ul. Łukasiewicza 4, czynne: śr.-pt. 10.00-16.00, sb.-nd. 11.00-17.00; bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, grupowy 2 zł/os., w niedziele wstęp bezpłatny).

Znany

 most gotycki z lat 1281-1390, unikatowy w skali krajowej, zdobią barokowe figury, dlatego zwany jest miniaturą praskiego mostu Karola. Za nim, przy ul. Grottgera, znajduje się
 klasztor franciszkański z lat 1678-1732 z  kościołem MB Różańcowej (obecny z lat 1542-1628). Wyposażenie wnętrza kościoła powstało głównie w XIX w. W refektarzu (dostępnym okazjonalnie) znajdują się ciekawe freski o tematyce zakonnej pędzla znakomitego Felixa Antona Schefflera.

Nad centrum Kłodzka góruje 

  twierdza - główna atrakcja turystyczna miasta (czynna: IV-X codz. 9.00-18.00, XI-III 9.00-16.00; bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł; tunele - opłata podobna, ale zwiedzanie z przewodnikiem). Przeszła ona ewolucję od drewnianego grodu przez gotycki zamek i renesansową rezydencję do dwuczłonowej, rozłożonej po obu stronach rzeki, warowni, jednej z większych tego typu w Europie. Pierwszej, znaczącej nowoczesnej przebudowy twierdzy dokonali w latach 1680-1702 bracia Carove - dzięki nim pojawiły się bastiony, raweliny, kurtyny. Po przejęciu Kłodzka przez Prusy Fryderyk II nakazał Gerhardowi Corneliusowi Walrave dodatkowo umocnić założenie, m.in. przez wystawienie donżonu i Bastionu Wysokiego (dziś Widokowego). Po 1877 r. w twierdzy mieściło się główne więzienie polityczne Niemiec, trzymano tu m.in. polskich oficerów III powstania śląskiego. W czasie II wojny światowej znajdowała się tu filia Oflagu VIII i zakłady zbrojeniowe (od 1944 r.). Twierdza po 1945 r. długo stała niedostępna, uruchomiono w niej zakłady przemysłowe, przez co do dziś nie można jej zwiedzać w całości. W 1969 r. powstało lapidarium, potem duża ekspozycja szkieł z hut ziemi kłodzkiej; przeprowadzono trasy podziemne. W Bastionie Widokowym znajduje się mauzoleum ofiar zmarłych w latach 1940-45. Z platformy widokowej można podziwiać panoramę miasta i ziemi kłodzkiej otoczonej pasmami górskimi. Działa tu stowarzyszenie 47 Pułk Pruskiej Piechoty, urządzający pokazy musztry i walk.

Od wschodniej strony twierdzy, poniżej stromej skarpy, w głębi ulicy Łukasińskiego znajdują się  kościół św.św. Jerzego i Wojciecha oraz  klasztor pobernardyński z lat 1643-65 powstały na miejscu pierwotnej siedziby joannitów. W prezbiterium zachowały się elementy gotyckie, wyposażenie jest dość skromne. W kaplicy, w 1975 r., odkryto XVIII-wieczny fresk Madonna z Dzieciątkiem w mandorli.

Warto też zobaczyć

 Podziemną Trasę Turystyczną im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, powstałą na bazie korytarzy i piwnic drążonych przez mieszkańców miasta pod budynkami starówki w celach militarnych i gospodarczych (wejście od ul. Zawiszy Czarnego 3, po 500 m wyjście na ul. Grodzisko, pod twierdzą; czynna: 18 IV-31 X 10.00-18.00, 1 XI-17 IV 9.00-16.00; bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł).


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Ratusz kłodzki
Początki Ratusza sięgają XV wieku. W latach 1549 –1654 był kilkakrotnie przebudowywany. W wyniku tych prac wzbogacono go o wieżyczkę dla dzwonu, na której umieszczono w 1550 roku zegar, natomiast w latach 1653-1654 budynek otrzymał zachowana do dziś wieżę ozdobną z galerią o szesnastu arkadach zwieńczoną hełmem. Ostateczną formę otrzymał po przebudowie w 1890 roku po kolejnym pożarze. W 1896 roku otrzymał zegar z rzeźbą kłodzkiego lwa, który po dziś dzień zachwyca. Budynek ratusza posiada bogato zdobione elewacje, stylowo jest jednak niejednolity ponieważ mieszają się w nim różne style architektoniczne. Obecny wygląd ratusza pochodzi z końca XIX w. We wnętrzu mieści się Urząd Miasta – co nie jest czymś szczególnym, natomiast warte podkreślenia jest także to, że we wnętrzach mieści się także biblioteka i czytelnia, natomiast na parterze znajdują się restauracje.
dodał: wojtaas
Twierdza kłodzka
Twierdza Kłodzka to jeden z najcenniejszych fortyfikacyjnych zabytków europejskiej sztuki architektonicznej. Pamiętać należy, że nie jest to obiekt służący tylko i wyłącznie do zwiedzania. Bastiony twierdzy, setki kilometrów podziemnych labiryntów i kazamat są wyśmienitym miejscem do przeżycia wyjątkowej przygody – na przykład takiej jak w „Czterej pancernych i psie”, albowiem kłodzka twierdza stanowiła tło dla tegoż filmu.
dodał: wojtaas
Figury na moście na Młynówce
Barokowe figury (m.in. św. Jana) na gotyckim moście na Młynówce z lat ok. 1280-1390.
dodał: wojtaas
Pamięć przeszłości - Siłą Narodu

dodał: wojtaas
Średniowieczny krzyż pokutny w Kłodzku

dodał: wojtaas
Zegar na Ratuszu w Kłodzku

dodał: wojtaas
Kolumna maryjna
Pochodzi z 1680 r.
Krągłe Mokradło
Bardzo ciekawe miejsce w Górach Stołowych. Można tu znaleźć tytułowe mokradła, ale również ciekawe formy skalne. Znajdują się one bardzo blisko Błędnych Skał.
dodał: kos.moni
PLAC FRANCISZKAŃSKI
Przy Placu Franciszkańskim, na Wyspie Piasek, znajdującej się między Młynówką, a Nysą Kłodzką położony jest kościół Matki Bożej Różańcowej. Stanowi on główny zabytek historycznego przedmieścia Piasek. Do południowej ściany kościoła przylega klasztor.
dodał: aarek
Ogrós Muzyczny
Ogród Muzyczny jest usytuowany na skraju Parku Zdrojowego. Jest dobrym miejscem do wypczynku.
dodał: aarek
poprzedni rozdział
Kłodzko
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group