bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ojcowski Park Narodowy

Warto zobaczyćNa poznanie parku warto zarezerwować kilka dni. Pierwszym obiektem, który z pewnością nie umknie naszej uwadze, jest zamek w Pieskowej Skale. Jadąc w stronę Ojcowa, kilkaset metrów za zamkiem, można dojrzeć chyba najbardziej znaną jurajską skałę, czyli

 Maczugę Herkulesa. Dalej, po prawej stronie drogi, płynie Prądnik, a na jego brzegach wznoszą się piękne ostańce. Na rzece znajduje się kilka zabytkowych młynów – niektóre jeszcze czynne. Na Długiej Skale znajduje się
 kościół i pustelnia bł. Salomei (zespół funkcjonuje pod nazwą Grodzisko). Salomea, siostra księcia Bolesława Wstydliwego, przeniosła w to miejsce zakon klarysek. Obecny kościół wybudowano w latach 1677–91 w stylu barokowym. Przed świątynią znajdują się XVII-wieczny dom prebendarza oraz kolumna z zegarem słonecznym i posągiem św. Klary. Przy zachodniej ścianie kościoła znajduje się Grota Ogrodu Getsemańskiego. Całość otacza mur z posągami św. Jadwigi, Bolesława Wstydliwego, św. Kingi oraz Kolomana, męża Salomei. Znajdował się tu jeszcze posąg Henryka Brodatego, którego autorstwo przypisuje się Bartłomiejowi Berecciemu, został on jednak przeniesiony do wnętrza kościoła. Ciekawostkę stanowi kamienna figura słonia, na którego grzbiecie umieszczono granitowy obelisk z 1686 r. Dawniej była to fontanna, z wodą tryskającą z trąby. Poniżej znajduje się pustelnia bł. Salomei. Zachowały się ołtarzyk i kamienne łóżko, na którym podobno sypiała bł. Salomea. Po przeciwnej stronie kościoła pozostały ślady XIII-wiecznego grodziska. Wiele wskazuje, że mógł tu stać zamek, być może większy od ojcowskiego. Przy skrzyżowaniu, z którego prowadzi szlak w kierunku pustelni, stoi ostaniec w kształcie człowieka, nazywany Skamieniałym Wędrowcem.

Tuż przed Ojcowem znajduje się

 kaplica na wodzie św. Józefa Rzemieślnika. Postawienie świątyni w tak oryginalnym miejscu wiąże się z zarządzeniem cara Mikołaja II, które zabraniało budowania obiektów sakralnych „na ziemi ojcowskiej”. Nie było wolno budować na ziemi, wybudowano więc na wodzie… Kaplica prezentuje oryginalny styl szwajcarsko-ojcowski, na planie krzyża o wymiarach 5 × 11 m. Wewnątrz są trzy ołtarze. W ołtarzu powieszono obraz namalowany w 1901 r. przez jedną z kuracjuszek, przedstawiający Matkę Boską Wspomożenia (zwiedzanie możliwe między niedzielnymi mszami o 8.00 i 10.30).


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Igła Deotymy
Wysmukła iglica skalna, stojąca w otoczeniu Skał Panieńskich i Skał Kawalerskich, wraz z pobliskim budynkiem willi "Pod Koroną" stanowi jeden z popularniejszych tematów fotografii z Ojcowskiego Parku Narodowego. Romantyczna pisarka Jadwiga Łuszczewska, zwana Deotymą (tak na nią mówiła matka, i takiego pseudonimu czasami używała podpisując swe utwory) w 1853 r. odwiedziła Ojców, zatrzymując się we wspomnianej willi, stąd nazwa skały.
dodał: endrju_74
poprzedni rozdział
Ojcowski Park Narodowy
następny rozdział
Ojców
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group