bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jura południowa

 Ojcowski Park Narodowy

Park powstał w 1956 r., jednak walory przyrodnicze terenu dostrzeżono już w XIX w. Plan ochrony Doliny Prądnika i Sąspowskiej powstał w 1924 r. z inicjatywy Władysława Szafera. Niestety, na realizację czekał ponad 30 lat. Początkowo obejmował 1570,51 ha, obecnie zajmuje obszar 2145,62 ha. Wokół parku istnieje strefa ochronna, zwana otuliną, której powierzchnia wynosi 6777 ha. To najmniejszy spośród polskich parków narodowych. (dla porównania: to 3,62% powierzchni największego – Biebrzańskiego). Ojcowski Park Narodowy obejmuje zasięgiem dwie doliny jurajskie: Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską, choć powszechnie jest kojarzony z tą pierwszą. Siedzibą dyrekcji jest Ojców, tel.: 012 3892005.

Dolina Prądnika jest zbiorowiskiem wszystkich form krasowych występujących na Jurze. Spotkamy tu wysokie, niekiedy na kilkadziesiąt metrów, ostańce skalne o najrozmaitszych kształtach, wywierzyska (źródła krasowe), wielkie skupisko jaskiń (ocenia się ich liczbę na ponad 400; to 40% wszystkich jaskiń Jury, chociaż Ojcowski Park Narodowy zajmuje zaledwie 1% jej powierzchni.

Większość terenu parku pokrywają lasy. Przeważają bory mieszane z sosną i świerkiem. Naturalne lasy bukowe z domieszką wiązu, jodły i jaworu zachowały się tylko na niewielkich powierzchniach. Na bogactwo świata roślin ma wpływ duże urozmaicenie rzeźby terenu. Występuje ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, w tym blisko 50 gatunków górskich, oraz ponad 100 gatunków ciepłolubnych rosnących głównie na południu Europy. Z najciekawszych należy wymienić: storczyka obuwika pospolitego, subalpejskiego chabra miękkowłosego, stepową trawę ostnicę Jana oraz mającą tu jedyne stanowisko w Polsce macierzankę wczesną.

Równie ciekawie przedstawia się świat zwierząt. Spośród ssaków można spotkać: borsuki, orzesznice, gronostaje, bobry oraz nietoperze. Ptaki reprezentuje m.in. pluszcz i bocian czarny. Najbogatszy i najliczniejszy jest świat owadów, liczący ok. 4,6 tys. gatunków. Na uwagę zasługuje niepozorny pająk z rodziny krzyżakowatych – Meta menardi, żyjący w ojcowskich jaskiniach. To najbardziej jadowity pająk w Polsce.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Żeremia bobrowe
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego można także napotkać na żeremia bobrowe. Nie niepokojone bobry prowadzą swoje życie w bliskiej odległości od siedzib ludzkich.
dodał: rysio13
Dolina Prądnika
Dolina Prądnika położona jest w województwie małopolskim na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozpoczyna się w okolicach Sułoszowej, gdzie znajdują się źródła Prądnika i biegnie przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego.
dodał: krzysio63
Willa Warzechówka
Powstały w początku XX wieku trzykondygnacyjny dom w połowie drewniany, w połowie murowany, w charakterystycznym dla Ojcowa stylu "szwajcarskim". Od 1990 roku siedziba przeniesionego z Wawelu obserwatorium sejsmologicznego PAN im. Maurycego Piusa Rudzkiego. Czuła aparatura badająca drgania gruntu umieszczona jest w pobliskiej jaskini Koziarnia natomiast w willi znajdują się przyrządy służące do odczytu i analizy sejsmografów.
dodał: Calenja
poprzedni rozdział
Modlnica
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group