bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jura południowa

MnikówMiejscowość leży ok. 12 km na zachód od Krakowa. Na szczególną uwagę zasługuje  dwór wybudowany w XVII w. przez Mikołaja Wolskiego. Ulokowany na wysokim wzgórzu, ponad doliną potoku Sanka, stanowił siedzibę zarządcy dóbr klasztornych. W okresie międzywojennym zakonnicy sprzedali dwór siostrom augustiankom, które do dziś są właścicielkami większości zabudowań dworskich służących za dom zakonny. Dwór ulegał kilkakrotnym przebudowom, pomimo tego zachował wiele ze swego pierwotnego wyglądu. Ma renesansowe portale, a na parterze wewnątrz budynku zachowało się kolebkowe sklepienie, na piętrze zaś drewniane stropy. Kaplica mieści się w dobudówce. Wokół budynku rozciąga się pielęgnowany przez siostry malowniczy ogród ze współczesną kaplicą.

Na północ od wsi znajduje się

 rezerwat "Dolina Mnikowska". Wędrówkę przepiękną krainą jurajskich ostańców najlepiej rozpocząć z parkingu w przysiółku Skałki. Dolina ma niezwykły urok, urzeka świeżością, kolorami i dominującymi nad okolicą skałami. Skalne zakole, zwane Amfiteatrem albo Cyrkiem, zachwyca monumentalnym ostańcem, na którym Walery Eliasz Radzikowski w 1863 r. namalował kilkumetrowy obraz Najświętszej Marii Panny. Do kapliczki z dna doliny prowadzą schody, w pobliżu których ustawiono stacje drogi.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kośćiół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja w Morawicy, wzniesiony prawdopodobnie w XIII w. zapewne jako drewniany, przebudowany w wieku XV na murowany. Wg tradycji w 1408 r. Tęczyńscy (Toporczykowie) przeznaczyli część murowanego zamku stojącego na wysokim wzniesieniu na miejscowy kościół. W obecnej postaci zbudowany w stylu barokowym w latach 1743-48 według projektu Francesco Placidiego na zlecenie właściciela wsi Augusta Czartoryskiego. Wystrój wnętrza z XVII i XVIII w. Dzwonnica w kształcie łuku triumfalnego z 1 połowy XVIII w. Plebania przebudowana w 1666 r. z dawnego zamku obronnego z XIII w.
dodał: Gosia
Kapliczka z figurą Matki Boskiej
Murowana kapliczka z figurą matki Boskiej wybudowana prawdopodobnie ok. 1850 r., w miejscu pochówku zmarłych na cholerę.
dodał: Gosia
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Modlnica
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group