bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Krzeszowice

Warto zobaczyćNa środku rynku stoi XIX-wieczny parterowy budynek nazywany  Buzdyganówką. Do najstarszych i najbardziej cennych zabytków zalicza się  pałacyk Vauxhall. Pełnił on funkcję domu zdrojowego oraz miejsca zabaw dla kuracjuszy. Do dziś zachował się w prawie niezmienionym kształcie. W pobliżu rynku, tuż za mostkiem nad Krzeszówką, w dawnym parku zdrojowym stoi kapliczka, gdzie do 1857 r. umieszczony był zbiornik wody siarczanej. Naprzeciw znajduje się betonowa studnia – Zdrój Główny. Warto też zobaczyć późnoklasycystyczne  Łazienki Zofia. Funkcjonują do dziś, oferując 100 miejsc dla kuracjuszy. Szczególnie cenny w Krzeszowicach jest neogotycki  kościół św. Marcina z lat 1832–44. Umieszczono w nim ołtarze z różnobarwnego marmuru sprowadzonego z Włoch.

W najwyższym punkcie miejskiego parku krajobrazowego mieści się

 pałac Potockich (1850–57) reprezentujący styl neorenesansu włoskiego. Ma kształt czworoboku z dziedzińcem pośrodku, a wewnątrz znajduje się 288 pomieszczeń! Potoccy zgromadzili w nich cenne dzieła sztuki, pamiątki, stylowe meble, antyki itp. W 1940 r. pałac zajęli Niemcy; generalny gubernator Hans Frank urządził tu letnią rezydencję. Obecnie jest własnością gminy, która wykorzystuje go do celów turystycznych.

Wokół zabudowań pałacowych rozciąga się park krajobrazowy założony prawdopodobnie równolegle z rozpoczęciem budowy pałacu. Park ma powierzchnię 12,43 ha. Przed frontem rezydencji znajduje się polana, która zgodnie z założeniem miała otwierać widok na zamek Tęczyn, by przypominać o dawnej świetności rodu Potockich. W parku rośnie 1,5 tys. drzew, zarówno rodzimych gatunków, jak i egzotycznych.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Dolina Brzoskwini
Dolinka usiana jest malowniczymi skałkami. Przecina ją ścieżka dydaktyczno-widokowa Chrosnianeczka. Źródła Brzoskwinki uznano za pomnik przyrody.
dodał: sova
poprzedni rozdział
Krzeszowice
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group