bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jura południowa

 KorzkiewMiejscowość, ok. 10 km na północ od Krakowa, znana jest z

 zamku pochodzącego prawdopodobnie z XIV w. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zamek wybudowano. Początkowo była to kamienna wieża mieszkalno-obronna (9 × 12 m) otoczona murem. W 1486 r. nowy właściciel rozbudował zamek, m.in. przystosował go do użycia broni palnej. W XVI w. warownia służyła jako schronienie przed grasującymi w okolicy rozbójnikami, a później jako zamek myśliwski. Od poł. XVIII w. obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, a opuszczony w XIX w. zaczął popadać w ruinę.

W latach 60. XX w. zainicjowano prace konserwatorskie. W 1997 r. zamek stał się własnością prywatną. Nowy właściciel próbuje przywrócić mu dawną świetność. U podnóża zamkowego wzgórza znajduje się zabytkowy XIX-wieczny park z dobrze zachowanym starodrzewem.

Na wzgórzu naprzeciw warowni stoi  kościół św. Jana Chrzciciela z XVII w. zdobny w basztę z otworami strzelniczymi. W jego wnętrzu zobaczyć można obraz Jezusa Miłosiernego (XVII w.), drewniane ołtarze, gotycki relikwiarz i srebrną monstrancję z 1640 r. Według jednej z legend, kościół był niegdyś połączony z zamkiem krzemiennym mostem.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk
poprzedni rozdział
Jaskinia Nietoperzowa
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group