bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dolinki podkrakowskie

Dolina BędkowskaWzdłuż Doliny Będkowskiej prowadzą: niebieski szlak pieszy oraz czerwone znaki szlaku rowerowego. Dolina ciągnie się od przysiółka Łączki Kobylańskie aż do Jerzmanowic 8-kilometrowym łukiem. Wschodnie zbocze wąwozu jest częściowo skaliste, zachodnie zaś ma raczej łagodny charakter. To doskonałe miejsce na wędrówkę.

Wchodząc w dolinę, mijamy

 Bramę Będkowską. Dalej na północ znajduje się jeszcze jedna skalna brama – Brama Piekielna, zwana też Czarcimi Wrotami. Na skale
 Sokolica odkryto ślady grodziska z XII–XIII w. Dzięki umiejscowieniu go na wysokim wzniesieniu, z trzech stron chroniła je kilkudziesięciometrowa przepaść. Grodzisko było prawdopodobnie użytkowane w czasach przedhistorycznych. Mogło to być najciekawsze i najlepiej umocnione grodzisko w dawnym państwie Wiślan. W pobliżu na skale Dębnik istnieją ślady po drugim, mniejszym grodzisku.

Warto zobaczyć wodospad Szum – największy na całej Jurze. Na północ od Sokolicy znajduje się grupa skał zwana Cmentarzysko. Przed nimi sterczy wysoki na 25 m ostaniec Iglica. Wędrując dalej szlakiem niebieskim, po lewej stronie mijamy dużą skałę o niepowtarzalnej nazwie – Dupa Słonia. Jest ona szczególnie lubiana przez wspinaczy (znajduje się po drugiej stronie potoku, przez który można przejść po szerokiej kładce). Wyżej w dolinie znajdziemy główne źródło krasowe potoku Będkówka. Wywierzysko ma wydajność 50 l/s! Tuż przy nim tworzy się pokaźny, malowniczy zbiornik wodny.

Dojazd

Z Krakowa autobusem MPK nr 210. Do Będkowic można też dojechać busem z parkingu przy ul. Karmelickiej oraz z Kleparza.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk
poprzedni rozdział
Dolinki podkrakowskie
następny rozdział
Dolina Kobylańska
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group