bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Jura południowa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Alwernia

Warto zobaczyćDawne centrum miasta to rynek, wokół którego stoją drewniane domy o konstrukcji zrębowej z wysuniętymi podcieniami. Pochodzą z XVII i XVIII w. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest

 zespół klasztorny Bernardynów pw. Stygmatów św. Franciszka. Pierwotnie stał w tym miejscu drewniany kościół wybudowany w 1616 r. Już wtedy mówiono o powstaniu rezydencji krakowskich zakonników. Wnętrze drewnianego kościółka urządzono, wzorując się na innych kościołach zakonnych. Charakterystyczną cechą takich budowli było oddzielenie nawy od chóru zakonnego za pomocą wielkiego ołtarza. W 1635 r. całkowicie zniszczył go pożar. Obecny kościół, murowany, zbudowano w latach 1630–76. Na początku XVIII w. postawiono kaplicę dla cudownego obrazu Jezusa Ecce Homo. Przed kościołem znajduje się tzw. Rajski Plac.

W 1884 r. obok muru klasztornego znaleziono cenny skarb – monety rzymskie z lat 69–196. Wśród nich znalazły się denary Antoninusa Piusa, Kommodusa i Septymiusza Sewera. W niedzielę oktawy uroczystości Bożego Ciała odbywa się w Alwerni tradycyjny odpust ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana, tzw. Strzelanka Alwernijska.

 

Ecce Homo w Alwerni

Obraz podarował klasztorowi w 1686 r. ks. Jan Franciszek Michlajski, ówczesny proboszcz parafii w Babicach. Do czasu wybudowania kaplicy wisiał w ołtarzu głównym. Zanim tu jednak trafił, wiele przeszedł. Początkowo znajdował się w kaplicy cesarskiej Konstantego XII (1448–53). Po upadku Konstantynopola wpadł w ręce Mahometa II. Od niego obraz przejął cesarz austriacki. Później jeszcze kilka razy przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie trafił do klasztoru w Alwerni, gdzie od prawie 320 lat słynie łaskami. Obraz jest namalowany na płótnie i przyklejony do dębowej deski (65 cm × 50 cm). W 1984 r. skradziono srebrną szatę nałożoną na wizerunek Jezusa w 1700 r. Na szczęście złodzieje nie odważyli się zabrać bezcennego obrazu. Pierwotnie wisiał w drewnianym ołtarzu ufundowanym przez Bartłomieja i Annę Trawińskich z Krakowa. Po trzech latach ołtarz zmieniono na marmurowy, wykonany ze środków tych samych darczyńców. Od wieków obraz przyciąga rzesze wiernych.

 

Warto zwiedzić

 Małopolskie Muzeum Pożarnictwa (ul. Korycińskiego 10, tel.: 012 2831208, zwiedzanie po telefonicznym umówieniu). Placówka powstała w 1953 r. z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Prezentuje wiele ciekawych eksponatów z zakresu pożarnictwa, m.in.: strażackie wozy konne z 1912, 1913, 1940 r. oraz zabytkowe samochody strażackie: mercedesa z 1926 r. i polskiego fiata z 1936 r. Muzeum gromadzi również pamiątki związane z historią oraz etnografią Alwerni.


Po regionie oprowadza: Monika i Artur Kowalczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Drewniana Zabudowa
Na Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się Alwernia. Ta niewielka miejscowość posiada oryginalną zabudowę rynku. szczególnie wyróżniają się najstarsze domy drewniane oraz bydynek byłego zajazdu.
dodał: Lusesita
Digicinema
Nowoczesny kompleks produkcyjno - biurowy Stanisława Tyczyńskiego.
dodał: KuKsU
Rynek - zabytkowa studnia
Studnia została wybudowana w latach 1855-1860. Głębokość studni ok 70m. Przestano ją użytkować ze względu zanieczyszczenie wody w wyniku utonięcia jednego z obywateli.Ponownie otwarto ją w roku 1895r. Dopiero w latach 70 ubiegłego wieku zaprzestano eksploatacji studni i obecnie jest ona nieczynna.
dodał: rysio13
Kaplica
Kaplica zbudowana w 1853r. Fundatorem był żyd Grunbaum. Wewnątrz zabytkowy ołtarzyk.
dodał: rysio13
Kościół Stygmatów św. Franciszka z Asyżu
Jak wyglądał pierwotny drewniany kościół dokładnie nie wiadomo. Kronika klasztoru mówi, że był mały i prosty w swojej strukturze. Jest pewne, że na dachu miał wieżyczkę, w której zawieszono stukilogramowy dzwon, ufundowany w roku 1616 przez Krzysztofa Korycińskiego. W 1661r. kościółek ten przestał istnieć. Obecny kościół murowany został zbudowany w latach 1630-1676. Na początku XVIII w. (1703-1708) wybudowano małą kaplicę dla słynącego łaskami obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Fundatorami kaplicy byli gospodarz z pod Alwerni Jan Kuciel i młynarz z Okleśnej Jan Para. Samą budowę prowadził ówczesny gwardian tego klasztoru o. Bazyli Kuciarz. W roku 1709 postawiono w niej drewniany ołtarz, który w 3 lata później zamieniono na marmurowy, wykonany w stylu barokowym. Oba ołtarze ufundowali małżonkowie Bartłomiej i Anna Trawińscy z Krakowa. Staraniem tychże fundatorów dano w kaplicy marmurową posadzkę i żelazną kratę. W 1894r. nową polichromię o tematyce pasyjnej wykonał Stolper. Również w tym roku Klemens i Maria Bullowie Szopienic sprawili do kaplicy nowy witraż. A w roku 1935 przemalował kaplicę Franciszek Lisowski z Sanoka za gwardiana o. Jeremiasza Bochenka.
dodał: rysio13
Wąwóz lessowy
Jeden z najgłębszych wąwozów lessowych w Polsce. Głębokośc ok 20 m. Na dnie wąwozu młaki - miejsca wysięku wody źródlanej nie tworzące wyraźnego źródła (podobnie jak w źródłach Łyny).
dodał: rysio13
Zalew Skowronek
Strzeżone kąpielisko i wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków, kort tenisowy, pole biwakowe, kawiarnia, parking. Czynny codziennie przez całe lato.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Alwernia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group