bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Piwniczna-Zdrój

Okolice

Na zachód od centrum Piwnicznej, w dolinie potoku Czercz podchodzącej pod przełęcz Obidza, za wsią Kosarzyska znajduje się jedno z popularniejszych miejsc wypoczynku zimowego - Sucha Dolina, zwana też czasem Słoneczną Doliną. Ze względu na sprzyjający klimat i utrzymujący się długo śnieg miejsce to znane jest jako ośrodek narciarski już od lat 60. i 70. XX w. Niedawno powstało tu kilka nowych, luksusowych ośrodków wypoczynkowych.

Wierchomla jest niewielką wsią w wąskiej dolinie potoku Wierchomlanka, gdzie zachowało się najwięcej śladów po dawnych łemkowskich mieszkańcach tych okolic. Składa się z dwóch części - Wierchomli Wielkiej u wylotu doliny i Wierchomli Małej w jej górnej części. Znajdująca się w centrum Wierchomli Wielkiej drewniana

 cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymskokatolicki) została wybudowana w 1821 r. Jest to budowla jednonawowa, obita gontem, w typie zachodniołemkowskim, ale bez wieży. Wnętrze mieści piękny XIX-wieczny ikonostas oraz aż cztery rokokowe ołtarze boczne. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka kamiennych krzyży łemkowskich. Powyżej kamieniołomu stoi murowana kapliczka połemkowska.

W górnej części doliny powstał duży ośrodek narciarski z hotelem i restauracjami (Wierchomla Mała 9, tel.: +48 18 4468260, http://www.wierchomla.com.pl). Sześć długich wyciągów orczykowych oraz dwa krótkie i dwie kolejki krzesełkowe stanowią zespół narciarski na stokach Pustej Wielkiej. Większość tras narciarskich jest oświetlona, cały stok sztucznie naśnieżany i ratrakowany. Wyciągi czynne do 20.00, a w czasie ferii szkolnych do 22.00. Nachylenie stoku raczej łagodne, odpowiednie dla słabo i średnio zaawansowanych. Przy stacji działa szkoła narciarska. Latem wypożyczalnia rowerów, organizacja imprez i kolonii.

Ponad wyciągami stoi bardzo sympatyczne drewniane schronisko - Bacówka nad Wierchomlą.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Chata górska "Cyrla"
Chata górska "Cyrla" znajduje się w przysiółku Cyrla, położonym na południowych stokach Makowicy [948m], w Paśmie Jaworzyny Krynickiej - wschodniej części Beskidu Sądeckiego.
dodał: mbosek
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Łomnica-Zdrój była lokowana wcześniej niż miasto Piwniczna-Zdrój. Jej założycielem był król Kazimierz Wielki. W latach 1912- 1915 wybudowano nowy kościół,ostatnio rozbudowany.
dodał: rysio13
Jeziorko
Teren rekreacyjny na terenie wsi. Niewielkie jeziorko z przepływająca wodą z potoku Łomniczanka, otoczenie zagospodarowane - możliwość rozpalenia ogniska, karmienia ryb.
dodał: rysio13
Źródło "Łomniczanka"
Woda podziemna z wypływu w Łomnicy Zdroju zawiera 1,9 g/dm składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO – 98,7 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca –73,7% mval i magnezowy Mg – 18,3% mval. Ponadto woda zawiera 271 mg/dm dwutlenku węgla CO. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,19% wodę kwasowęglową, wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowowapniowo - magnezowym [HCO -Ca-Mg (CO ), wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego, zaparcia.
dodał: rysio13
Źródło wody mineralnej "Stefan"
Woda podziemna z wypływu w Łomnicy Zdroju zawiera 2,4 g/dm składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO – 99,3 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca – 56,4% mval i magnezowy Mg – 25,0% mval. Ponadto woda zawiera 241 mg/dm dwutlenku węgla CO. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,24% wodę wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowowapniowo-magnezowym [HCO -Ca-Mg, wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego, zaparcia.
dodał: rysio13
Andrzejówka
Wieś położona w dolinie Popradu między Muszyną, a Żegiestowem. We wsi znajduje się zabytkowy kościół, dawna cerkiew z 1864 r. Dodatkowo uroku temu zabytkowi dodają stuletnie lipy (pomniki przyrody), które stanowią otoczenie cerkwi. W wiosce tej można spotkać również zabytkowe połemkowskie drewniane spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Przy drodze głównej w miejscowości znajduje się charakterystyczna kapliczka "12 panien", które wyjechały "za morze" i w zamian, że wróciły stamtąd z odpowiednim posagiem wybudowały kapliczkę.
dodał: natalia.tomasiak
Pomnik Kurierów
Pomnik poświęcony pamięci kurierów polskich, którzy w latach 1939 - 1944 przechodzili "zieloną granicę" z okupowanych ziem polskich do Węgier.
dodał: wedrus
Skorupy
Skorupy znajdują się na peryferiach Piwniczna Zdrój, na niewielkim wzniesieniu skąd rozpościerają się niesamowite widoki na Piwniczną Zdrój oraz Beskid Sądecki i częściowo na Beskid Wyspowy.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Rytro
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group