bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Rytro

Warto zobaczyć

Najważniejszym zabytkiem Rytra są

 ruiny średniowiecznego zamku - strażnicy, usytuowane na stromym, zalesionym wzgórzu tuż nad Popradem. Z zamku, zburzonego w XVII w., zachowała się wysoka okrągła baszta i trzy ściany muru. Niedawno zabytek został lepiej wyeksponowany - zbocza wzgórza oczyszczono z zarośli, a sam zamek oświetlono.

Zarówno w Rytrze, jak i w sąsiadujących z nim wsiach Roztoka Ryterska i Sucha Struga, zachowało się w sumie kilkadziesiąt ciekawych, drewnianych domów z początku XX w. Są to głównie budynki mieszkalne, ale też stajnie, stodoły, spichlerze, a nawet kuźnia.

W głąb doliny Wielkiej Roztoki warto się wybrać na pieszy spacer. Za ostatnimi domami i ośrodkami wypoczynkowymi w Roztoce Ryterskiej założono kilka lat temu

 Gminny Park Ekologiczny. Przez teren parku przebiega ścieżka przyrodnicza, na której wyznaczono trzy przystanki z tablicami informacyjnymi. 100 m za hotelem Perła Południa znajduje się  Stanowisko Czynnej Ochrony Płazów, wyznaczone na ogrodzonym bajorku obok szosy. W tej samej dolinie położone są dwa źródła mineralne „Rogaś" i „Katarzyna", które w 1997 r. zostały uznane za pomniki przyrody.

 

Wycieczka Rytro - Hala Łabowska

Szlak czerwony, odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Czas przejścia: ok. 4 godz. 30 min. Szlak prowadzi w dolnej części przez piękne lasy, w górnej przez widokowe polany. Strome podejście na początku, od schroniska na Cyrli - łagodnie.

Od stacji PKP w Rytrze (węzeł szlaków) należy iść krótko szosą na południe, potem przez most na Popradzie i z powrotem na drugim brzegu rzeki w kierunku widocznych ruin zamku. Nie dochodząc do zamku, szlak skręca w prawo i zagłębia się w las. Następuje teraz strome podejście lasem przez przysiółek Za Halą aż do drogi jezdnej, na którą wychodzi się kilkaset metrów przed schroniskiem na Cyrli.

Do tego miejsca można dojść inaczej, znacznie łagodniej, bez znaków (można też dojechać rowerem). W miejscu, gdzie przed zamkiem szlak skręca z drogi w prawo, należy iść w lewo szeroką drogą jezdną powyżej ruin zamku. Droga po kilku łagodnych skrętach w bukowym lesie doprowadza (po ok. 1 godz.) do pięknie położonego przysiółka Makowica z uroczą kapliczką. Tu do drogi dochodzi żółto oznakowany szlak gminny. Idąc nim, nadal drogą (która miejscami wznosi się nieco stromiej), dochodzi się po ok. 500 m do miejsca, gdzie z lasu wychodzi na nią szlak czerwony. Po kolejnych 500 m droga i szlak doprowadzają do polany Cyrla, na której stoi prywatne schronisko.

Właścicielami schroniska na Cyrli są Irena i Jacek Świcarzowie - poprzednio wieloletni dzierżawcy schroniska na Hali Łabowskiej, które za ich czasów słynęło z wyjątkowo dobrej kuchni. Dobre tradycje kulinarne kontynuują w swoim prywatnym obiekcie od 2003 r.

Szlak prowadzi dalej pod Makowicę, omijając z prawej jej główny wierzchołek i wkrótce doprowadza do połączenia ze szlakiem niebieskim z Barcic i zielonym z Nowego Sącza. Od tego miejsca prowadzi prawie poziomo przez Zadnie Góry (z ładną kamienną kapliczką) na rozległą, położoną na grzbiecie Halę Pisaną. Z polany pod szczytem rozciąga się ładny widok na północ, w kierunku Nowego Sącza. W pobliżu najwyższego punktu hali stoi pomnik żołnierza AK Adama Kondolewicza (ps. „Błysk"). Os strony Piwnicznej dochodzi szlak żółty, który prowadzi grzbietem ok. 1 km, a potem schodzi na północ do Frycowej.

Dalej szlak czerwony wznosi się łagodnie przez Halę Barnowską na zalesiony Wierch nad Kamieniem (1084 m n.p.m.). W północnych, nieudostępnionych szlakiem zboczach tego szczytu jest cała grupa jaskiń, wśród nich długa na 611 m Jaskinia Niedźwiedzia. Z prawej dochodzi szlak niebieski z Piwnicznej przez Łomnicę-Zdrój. Zaraz za skrzyżowaniem stoi kolejny pomnik ku czci partyzantów. W końcu szlak dociera na rozległą, nachyloną ku północy Halę Łabowską (1064 m n.p.m.), na środku której stoi spore schronisko.

Z hali, która była kiedyś używana do wypasu przez Łemków z Łabowej, a obecnie stopniowo zarasta lasem, rozciąga się piękny widok na północ i północny wschód, obejmujący zalesione wzniesienia pasma Czerszli i Sapalskiej Góry, należące już do Beskidu Niskiego.

Z Hali Łabowskiej można zejść do Piwnicznej szlakiem niebieskim.

Inne szlaki, które wychodzą z Rytra, to szlak niebieski na Prehybę i czerwony na Wielki Rogacz przez Kordowiec i Niemcową.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Ścieżka przyrodnicza "Rogasiowy Szlak"
Ścieżka została zbudowana przez Popradzki Park Krajobrazowy w ramach obszernego programu ochrony bioróżnorodności Beskidu Sądeckiego w paśmie Radziejowej i łączy się z działaniami Nadleśnictwa Piwniczna, w zakresie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Sądeckiego". Są w nim realizowane zadania zarówno w zakresie konserwatorskiej ochrony przyrody, czynnej ochrony jak i infrastruktury przyrodniczo-turystycznej. Wyżej wspomniany program obejmuje także poszerzenie rezerwatu "Baniska" na terenie leśnictwa Roztoka Wielka. "Rogasiowy Szlak" został opracowany w kilku wersjach, znajduje się na nim 14 opisanych przystanków. Najdłuższa ścieżka ma długość 12 km. Najwyższy przystanek znajduje się na Polanie Skałka.
dodał: rysio13
Kościół p.w. Świętej Rodziny
...
dodał: kos.moni
Kordowiec
Kordowiec 762 m n.p.m. znajduje się w Beskidzie Sądeckim skąd rozpościerają się niesamowite widoki na Pasmo Jaworzyny, a także na ruiny zamku w Rytro.
dodał: kos.moni
Radziejowa
Radziejowa 1262 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, na którym postawiono platformę widokową. Widać stąd cały Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny. Cudowne widoki.
dodał: kos.moni
Wietrzne Dziury
Wietrzne Dziury to skałki, które znajdują się na niebieskim szlaku z Wielkiej Przehyby do Rytra.
dodał: kos.moni
Wdżary Wyżne
Wdżary Wyżne 856m n.p.m. znajduje się w Beskidzie Sądecki na niebieskiej trasie między Wielką Przehybą a Rytro. Sama góra jest zalesiona, ale momentami są między drzewami piękne widoki na Beskid Sądecki oraz na pobliskie wioski t.j. Skrudzina oraz Przysietnica.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Rytro
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group