bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dolina Popradu

Rytro

Rytro to duża letniskowa wieś posadowiona w przełomie Popradu, u ujścia potoku Roztoka. Ze względu na położenie w wąskiej dolinie, którą wiódł szlak handlowy z Sącza na Węgry, Rytro było przez wiele wieków miejscem obronnym. O dawnej świetności świadczą ruiny zamku malowniczo usytuowane nad Popradem.

Historia

Jak wykazały badania archeologiczne już ok. V w. n.e. istniała w tym miejscu osada. Samą osadę stanowiło prawdopodobnie jedno duże domostwo, położone na wykarczowanych pod uprawę polanach. Osadę zniszczył prawdopodobnie pożar.

Dzieje historycznej osady Rytro są ściśle związane z istnieniem zamku, który zbudowano na stromym nadrzecznym wzgórzu prawdopodobnie już w XIII w. Od 1312 r. była tu komora celna klarysek ze Starego Sącza, uprawnionych do pobierania cła od towarów spławianych Popradem. Potem rezydowali tu m.in. sądeccy starostowie. Zamek zburzono w 1657 r. w czasie najazdu Jerzego II Rakoczego.

W 2. poł. XIX w. Rytro stało się popularnym letniskiem. Miejscowość rozsławiła popularna książeczka dla dzieci Rogaś z Doliny Roztoki, której autorką była pisarka Maria Kownacka, często odwiedzająca Rytro.

Współczesnymi ciekawostkami Rytra są elektrownie - wiatrowa na górze Połom oraz wodna na potoku Roztoczanka, zbudowane przez miejscowego proboszcza, ks. Franciszka Klaga.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Rzeka Poprad
Nad rzeką w Rytro można posiedzieć i odpocząć.
dodał: kos.moni
Padułówka
Można powiedzieć, że jest to dzielnica miejscowości Rytro, gdzie znajduje się kilka domostw oraz pola i lasy skąd roztaczają się niesamowite widoki na Beskid Sądecki oraz miejscowość Rytro.
dodał: kos.moni
Widoki spod Wielkiego Rogacza
Spod Wielkiego Rogacza 1182m n.p.m. są niesamowite widoki na Pieniny oraz Tatry.
dodał: kos.moni
Widoki ze schroniska PTTK Na Przehybie
Niesamowite widoki z tarasu ze Schroniska "Na Przehybie" na Tatry i Beskid Sądecki.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group