bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Piwniczna-Zdrój

Warto zobaczyć

Miasto zachowało układ urbanistyczny z okresu swojej lokacji, w tym kwadratowy Rynek otoczony kilkoma uliczkami. Wjeżdżając do Piwnicznej od strony Nowego Sącza na zakręcie mija się pochodzący z 1886 r.

 kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Najcenniejszymi elementami jego wyposażenia są dwie gotyckie figury: św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny z początku XV w. W kościelnej dzwonnicy wisi dzwon odlany w XVI w. w niderlandzkim mieście Maasen.

W południowej pierzei rynku znajduje się ratusz, który powstał w XIX w. i początkowo pełnił funkcję wartowni. Wokół stoją XIX-wieczne domy mieszczańskie. Pod jednym z nich zachowały się gotyckie piwnice. Według legend system piwnic miał się ciągnąć aż pod Niemcową (1026 m n.p.m.).W 1801 r. na środku Rynku ustawiono 

 cysternę z drzewa modrzewiowego (niesłusznie nazywaną studnią), stale napełnioną wodą, którą doprowadzano drewnianymi rurami. Cysterna spłonęła wraz z całym miastem w 1876 r., ocalał tylko posąg św. Floriana, który wpadł do wody. Zrekonstruowano ją w 1913 r., ustawiając na jej daszku odrestaurowaną figurę świętego. Obecnie na pokrywie cysterny ustawiono odrestaurowany konny wóz strażacki. Na wschodniej pierzei Rynku znajduje się nowy budynek Gminnego Ośrodka Kultury, z  Izbą Regionalną. Izbę utworzono staraniem Towarzystwa Miłośników Piwnicznej w 1978 r. Eksponaty, które można tam oglądać, przekazała w większości miejscowa szkoła podstawowa, część ofiarowali mieszkańcy Piwnicznej. Szczególnie ciekawa jest kolekcja starych nart.

W pobliżu ujścia potoku Czercz do Popradu, w założonym w 1927 r. tartaku pracuje zabytkowa maszyna -  parowa lokomobila niemieckiej firmy R. Wolf z Magdeburga-Buckau.

Na prawym brzegu Popradu leży uzdrowisko, w ramach którego funkcjonują dwa duże sanatoria: Limba i Koliba. Na północ od nich znajdują się pijalnia i park zdrojowy.

Niedaleko Rynku, po drugiej stronie torów kolejowych, leży  cmentarz żydowski, mocno zniszczony w czasie ostatniej wojny. Niemcy ponoć wykorzystywali macewy do budowy dróg, dlatego niewiele z nich się zachowało.

W centrum miasteczka, na stromym zboczu, położony jest  stary katolicki cmentarz z pięknym starodrzewem, użytkowany do 1917 r. Później chowano tu już tylko zasłużonych obywateli miasta oraz ofiary wojny.

W Piwnicznej krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Szlak czerwony prowadzi z Piwnicznej na przełęcz Obidza i dalej do Jaworek, żółty prowadzi na zachodzie na Trześniowy Groń, a na wschodzie na Halę Łabowską, niebieski też na Halę Łabowską tylko przez Łomnicę-Zdrój, zaś zielony na Eliaszówkę. Oprócz tego staraniem gminy Piwniczna kilka lat temu wyznakowano w pobliżu miasta gęstą sieć szlaków gminnych, niestety nie są one sukcesywnie odnawiane.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Pijalnia wody
W latach 1880 lwowski lekarz odkrył właściwości lecznicze wód mineralnych i klimatu, sprowadził pierwszych pacjentów a w 1932 r. dokonano pierwszego odwiertu wody mineralnej i zbudowano łazienki kąpieli mineralnych, borowinowych i pijalnie wód. Był to początek rozwoju uzdrowiska. Naturalne warunki przyrodnicze, łagodny klimat, piękne krajobrazy, czyste nie skażone środowisko naturalne i bogactwo leczniczych wód mineralnych zdecydowały, że Piwniczna Zdrój uznana została uzdrowiskiem.
dodał: rysio13
Mała Pijalnia
W niedalekiej odległości (100 m) od Pijalni wód mineralnych znajduje się piękna "Mała Pijalnia". Kuta klatka otacza odwiert P-7 z doskonałej jakości wodą - Piwniczanką. Piwniczanka zawiera wszystkie istotne mikroelementy (magnez, wapń, wodorowęglowodany, sód i chlorki) w doskonałych wprost dla naszego organizmu proporcjach (dokładnie dwa razy większa ilość wapnia niż magnezu). Jej picie nie tylko działa zbawiennie na nasz organizm, lecz również przynosi prawdziwe orzeźwienie.
dodał: rysio13
Zabudowa rynku
Oryginalna zabudowa rynku w Piwnicznej-Zdroju.
dodał: rysio13
Spływ Łodziami Doliną Popradu
Piwniczna- Rytro. Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro -10 km. Czas przepływu 1,5 - 2 godziny, w zależności od stanu wody na rzece.
dodał: Bobs
Dolina Popradu w Piwnicznej
Jedna z piękniejszych dolin w Polsce.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Piwniczna-Zdrój
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group