bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dolina Popradu

Piwniczna-Zdrój

Niewielkie miasteczko i znany ośrodek wypoczynkowy położony jest w zakolu Popradu, u ujścia potoku Czercz, niedaleko od miejsca, gdzie granica polsko-słowacka opuszcza Poprad i wznosi się na grzbiet Eliaszówki. Na przeciwnym brzegu rzeki nad doliną góruje stromy Kicarz z masztem przekaźnikowym.

Historia

Miasteczko lokował Kazimierz Wielki w 1348 r. Zostało ono uposażone w duże obszary leśne i - co ciekawe - lasy te pozostały do dziś własnością komunalną. Obecnie tworzą leśny park zdrojowy.

Jak wiele sąsiednich osad przy szlaku na Węgry, Piwniczna bogaciła się na handlu węgierskim winem, czego materialnym śladem są XVI-wieczne piwnice, zachowane do dziś w jednym z domów przy Rynku. Z kolei na Węgry wieziona była wielicka i bocheńska sól. Od XVIII w. w Piwnicznej działało kilka małych zakładów przemysłowych - młyny, wytwórnia papieru, tartaki, browar, folusz i świdernia. W latach 1874-76 zbudowano kolej Nowy Sącz - Muszyna, ale przystanek kolejowy w mieście powstał dopiero w 1908 r. W 1876 r. całe miasto zniszczył pożar.

Właściwości lecznicze piwnickich źródeł mineralnych odkrył w 1885 r. i rozpropagował lwowski lekarz dr Juliusz Gąsiorowski. Uzdrowisko rozwinęło się dopiero w latach 30. XX w. kiedy wykonano kolejne odwierty, a na prawym brzegu Popradu zbudowano łazienki zdrojowe i pijalnię. Kolejny etap rozwoju nastąpił dopiero w latach 60., kiedy zbudowano sanatoria, a w roku 1967 Piwniczna ponownie uzyskała status uzdrowiska.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Groń
Groń 822m n.p.m. znajduje się na żółtym szlaku, który prowadzi z Piwnicznej Zdrój na Pisaną Halę. Piękne są tu widoki na pobliskie wzniesienia Beskidu Sądeckiego.
dodał: kos.moni
Przełęcz Bukowina
Przełęcz Bukowina znajduje się na wysokości 993m n.p.m. na żółtym szlaku, który prowadzi z Piwnicznej Zdrój do Pisanej Hali
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group