bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Żegiestów

Warto zobaczyć

Najstarszym zabytkiem Żegiestowa-Zdroju jest

 neogotycki kościół św. Kingi z 1908 r., położony tuż obok centrum uzdrowiska. Warto obejrzeć ciekawe modernistyczne gmachy sanatoriów - świadectwa międzywojennej świetności uzdrowiska - i przespacerować się nieco zarośniętymi alejkami zdrojowymi.

W Żegiestowie-wsi zachowała się dawna murowana

 cerkiew łemkowska Michała Archanioła, obecnie parafialny katolicki kościół św. Anny. Tuż za budynkiem bije cudowne źródełko św. Anny, leczące ponoć choroby oczu.

W sąsiednim Zubrzyku stoi dawna  murowana cerkiew łemkowska, zbudowana pod koniec XIX w. na wzór świątyń drewnianych, obecnie katolicki kościół św. Łukasza.

W Żegiestowie-Zdroju zaczyna się turystyczny szlak niebieski na Pustą Wielką, zaś w Żegiestowie - szlaki czarny i żółty, również na Pustą Wielką.

 


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Ścieżka przyrodnicza
Na Łopacie Polskiej w Żegiestowie, wzdłuż Popradu, jest oznakowana ścieżka przyrodnicza, która może być nie lada atrakcją dla osób zainteresowanych ptactwem. Na ośmiu tablicach opisano ponad 21 gatunków ptaków występujących w okolicach ścieżki. Ptaki obserwuje się wprost ze ścieżki. Wiosną, wytężając słuch, można wyodrębnić ich odgłosy opierając się na opisach na tablicach. Ścieżka przebiega samym brzegiem rzeki, której przełom tworzący Łopaty Polską i Słowacką jest wyjątkowo urokliwy. Mniej więcej w połowie ścieżki, po słowackiej stronie znajduje się wlot wody do małej hydroelektrowni. Woda wpada do sztolni, i wylatuje po przeciwnej stronie góry, gdzie zainstalowane są generatory i wpada z powrotem do Popradu. Ścieżka ma ok. 2 km długości i jej przebycie zajmuje ok 1,5 godziny.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Żegiestów
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group