bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dolina Popradu

Żegiestów

Dawne uzdrowisko leży w najdzikszym miejscu doliny Popradu, u ujścia do niego doliny Potoku Żegiestowskiego. Mimo atmosfery opuszczenia i „dekadencji" miejscowość posiada niewątpliwy urok.

Historia

Wieś w dolinie Potoku Żegiestowskiego lokował w 2. poł. XVI w. biskup Franciszek Krasiński w Państwie Muszyńskim, na fali osadnictwa wołoskiego.

W połowie XIX w. Ignacy Medwecki, zamieszkały w Muszynie potomek szlacheckiej rodziny węgierskiej, odkrył na jej terenie źródła mineralne i rozpoczął budowę uzdrowiska. W ciągu kilku lat powstały wille, łazienki zdrojowe i pijalnie wód. Do rozwoju Żegiestowa przyczyniło się otwarcie w 1879 r. linii kolejowej.

Uzdrowisko przeżyło największy rozkwit w latach międzywojennych, powstało wtedy kilka sporych sanatoriów zbudowanych w stylu modernizmu, m.in. ogromny Dom Zdrojowy projektu znanego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Budynek ten jednak nie przyczynił się do rozwoju Żegiestowa, blokując wylot leśnej doliny Szczawnika, czyli najatrakcyjniejszą część uzdrowiska. Rozpoczęto wtedy inwestycje na wcinającym się w głąb Słowacji półwyspie Łopata Polska.

Po 1989 r. uzdrowisko mimo doskonałych warunków naturalnych jest ciągle niedoinwestowane i coraz bardziej podupada.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group