bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Muszyna

Warto zobaczyć

Miasto zachowało układ urbanistyczny z okresu lokacji - tj. kwadratowy

 Rynek z odchodzącymi od niego prostopadle ulicami. Na Rynku zwracają uwagę dwie kapliczki z przełomu XVIII i XIX w. - św. Floriana i św. Jana Nepomucena, chroniących miasto od ognia i powodzi. Domy przy Rynku są stosunkowo nowe, ale odkryto pod nimi średniowieczne piwnice, służące prawdopodobnie do przechowywania węgierskiego wina.

Przy  ulicy Kościelnej, prowadzącej z Rynku do kościoła parafialnego, stoją szczytem do drogi liczne murowane domki, pooddzielane od siebie bramami wjazdowymi. Taki typ zabudowy jest bardzo popularny na słowackim Spiszu, ale w Polsce stanowi rzadkość.

Na wschodnim skraju miasteczka stoi barokowy XVII-wieczny

 kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca, który miał przypuszczalnie także funkcję obronną, o czym świadczą wąskie okienka używane prawdopodobnie jako strzelnice. Wewnątrz kościoła najcenniejszy obiekt stanowi XV-wieczna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ustawiona w górnej części głównego ołtarza, czasami zasłaniana barokowym obrazem św. Józefa z małym Jezusem na rękach. Cenne są również dwie inne rzeźby przedstawiające św. Jadwigę i św. Otylię, znajdujące się w kaplicy Miłosierdzia Bożego po prawej stronie. Prawdopodobnie trafiły one do kościoła z Czerwonego Klasztoru na Słowacji po kasacie tamtejszego zakonu kamedułów. W głównym ołtarzu znajduje się cenne późnorenesansowe tabernakulum.

Idąc od Rynku w kierunku Popradu i Góry Zamkowej, mija się po prawej budynek sądu z 1901 r., a następnie siedzibę nadleśnictwa z przełomu XVIII i XIX w. Na tym terenie znajdował się wcześniej rozległy kompleks zabudowań, w których - oprócz siedziby starosty muszyńskiego - mieściły się brama mieszkalna, kordegarda, piekarnia, kuchnia, stajnia i wozownia, spichlerz, czynne jeszcze pod koniec XIX w. młyny na Muszynce, browar i inne obiekty gospodarcze. W dawnym zajeździe z 1830 r. znajduje się  Muzeum Regionalne PTTK. Mieści się w nim ekspozycja etnograficzna, bogato malowane skrzynie cechowe z XVIII w. i dział historyczny.

Na urwistym wzgórzu nad Popradem w widłach Muszynki i Szczawnika wznoszą się

 ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. W ciągu wieków zamek pełnił funkcję twierdzy, komory celnej, a także rezydencji mieszkalnej. Po zburzeniu w XV w. został odbudowany w stylu renesansowym. Budowlę ostatecznie zniszczono podczas najazdu Jerzego II Rakoczego w XVII w. Zachowały się ściany otaczające ciasny czworokątny dziedziniec i resztki wieży. Z muru wznoszącego się ponad dziedzińcem roztacza się ładny widok na ujście Muszynki do Popradu.

Dość daleko od centrum, w lesie ponad ulicą Ogrodową zachował się

 stary żydowski cmentarz z ok. 80 macewami. Dojście do niego jest oznakowane.

Przy ulicy Piłsudskiego stoi kilka ładnych  willi z czasów świetności uzdrowiska w latach 30. XX w. - m.in. Wanda (obecnie z lodziarnią). Na terenie całej Muszyny znajduje się kilka ujęć wody ze źródeł mineralnych.

Przez Muszynę prowadzi szlak żółty z Pustej Wielkiej w Beskidzie Sądeckim do Wojkowej przez Dubne oraz zaczyna się szlak zielony na Jaworzynę Krynicką.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Muszyna
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group