bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Dolina Popradu
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dolina Popradu

Tylicz

Bardzo stara osada była niegdyś miasteczkiem na ważnym szlaku handlowym z Nowego Sącza przez Przełęcz Tylicką do średniowiecznego węgierskiego Bardiowa (dziś Słowacja). Poza długą historią ma duży ośrodek narciarski i sławę spokojnego letniska.

Historia

Już w XIII w. w miejscu dzisiejszego Tylicza istniało osiedle Ornawa (Ornamentum). W 1363 r. król Kazimierz Wielki lokował tu na prawie magdeburskim nową miejscowość - Novum Oppidium czyli Miastko. W 1391 r. Władysław Jagiełło nadał Miastko i okoliczne ziemie biskupom krakowskim, włączając je do klucza muszyńskiego. We władaniu biskupów miejscowość pozostała aż do 1781 r. W 1612 r. na cześć biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego, który dokonał ponownej lokacji, mieszczanie zmienili nazwę z Miastka na Tylicz. W XVII i XVIII w. miejscowość była znaczącym ośrodkiem handlowym.

W okresie konfederacji barskiej ogłaszano tu rozporządzenia władz konfederacji, rezydujących w węgierskim Preszowie. W czasie zaborów miasto znacznie podupadło. W 1935 r. Tylicz utracił prawa miejskie. Obecnie liczy ok. 1900 mieszkańców. Na pobliskich stokach powstały w ostatnich latach liczne wyciągi narciarskie.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group