bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Tatry

Kopieniec WielkiJest to wycieczka stosunkowo niedługa i łatwa, dostępna dla wszystkich, ale również wymaga odpowiedniego obuwia. Przejście całej trasy zajmie w zależności od wariantu 2-4 godz. Szlak zielony, następnie żółty i ponownie zielony.
Wycieczkę zacząć można na dwa sposoby: albo zielonym szlakiem z

 Kuźnic(mniej ciekawie), albo również zielonym z przystanku PKS  Murowanica na trasie Rondo Kuźnickie-Kuźnice. Ten drugi wariant jest nieco dłuższy, ale prowadzi między ciekawymi skałkami w północno-zachodnim grzbiecie Nosala (szlak wznosi się tu ścieżką zabezpieczoną w niektórych miejscach drewnianymi barierkami, po kamiennych stopniach w pobliżu krawędzi grzbietu) i przez jego widokowy szczyt.
Oba warianty szlaku doprowadzają (ten z Kuźnic po ok. 30 min, ten z Murowanicy po ok. godzinie) do Nosalowej Przełęczy, skąd szlak żółty wiedzie szeroką szutrową drogą na
 Polanę Olczyską, obok Wywierzyska Olczyskiego - obfitego krasowego źródła, które odprowadza po opadach prawie 1000 l wody na minutę. Jak wykazały badania, odwadnia ono rejon Doliny Pańszczycy.
Niedaleko za wywierzyskiem jest kolejne skrzyżowanie szlaków. Szlak żółty się kończy, zielony prowadzi w lewo, przez Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Z północnego krańca polany idzie się drogą gospodarczą lekko w dół przez las, a później wzdłuż potoku, dochodząc po ok. 30 min na drogę Oswalda Balzera w rejonie ścieżki dydaktycznej udostępniającej Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów TPN, kilkadziesiąt metrów od domów osiedla  Jaszczurówka.
Od Polany Olczyskiej można również iść szlakiem zielonym w prawo, na Kopieniec Wielki. Droga wznosi się dość stromo lasem, aby po niespełna godzinie podejścia doprowadzić do rozległej, zabudowanej szałasami
 Polany Kopieniec położonej w siodle pomiędzy Kopieńcem Wielkim a Kotlinowym Wierchem. Zdarzają się lata, kiedy na polanie prowadzony jest „kulturowy wypas owiec", w jednym z szałasów można więc kupić tradycyjne owcze wyroby: oscypki, bryndzę, bundz lub żentycę (owcza serwatka).
Od polany prowadzi na stromy szczyt
 Kopieńca Wielkiego szlak zielony. Ścieżka jest raczej niewygodna, stroma i nieutwardzona. Po ok. 20 min stromego podejścia szlak osiąga szczyt, z którego rozciąga się nieograniczony niczym widok na znaczną część polskich Tatr Zachodnich z Bobrowcem, Wołowcem, Kominiarskim Wierchem, Małołączniakiem, Giewontem i Kasprowym na zachodzie, na otoczenie dolin Gąsienicowej i Pańszczycy ze Świnicą, Kościelcem, Kozim Wierchem, Granatami i Koszystą na południu, zaś na Tatry Bielskie z Płaczliwą Skałą, Hawraniem i Szalonym Wierchem na wschodzie.
Z Kopieńca schodzi się po kamiennych usypiskach w 10 min do czerwonego szlaku, w dolnej części polany. Część szczytową Wielkiego Kopieńca można też po prostu ominąć, idąc cały czas szlakiem czerwonym.
Od miejsca połączenia się szlaków szlak zielony prowadzi cały czas lasem, najpierw dość stromymi stokami Kopieńca, potem nieco łagodniej (po 15 min z prawej strony dochodzi szlak czerwony z polany Psia Trawka), w ok. 30 min do należącej do Zakopanego osady  Toporowa Cyrhla. Stąd do Zakopanego powrócić można autobusem PKS lub jednym z licznie tu kursujących busów.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Dolina Strążyska i Ścieżka nad Reglami
następny rozdział
Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group