bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Poronin

Okolice

Małe Ciche to do niedawna niewielka, spokojna wieś w dolinie Filipczańskiego Potoku. Od dwóch lat, po wybudowaniu wyciągu krzesełkowego na Wierch Zgorzelisko, cieszy się dużą popularnością jako stacja narciarska. Poza tym funkcjonuje tu kilka wyciągów orczykowych i urozmaicona sieć szlaków rowerowych. Stale rozbudowuje się baza noclegowa i gastronomiczna, choć jest już kilkanaście dużych pensjonatów. W północnej części, na Polanie Lichajówka, znajduje się kompleks gastronomiczno-hotelowy.
Murzasichle to długa wieś leżąca wzdłuż drogi z Kośnych Hamrów do Brzezin (przy drodze Oswalda Balzera) i na Budzowym Wierchu. W ostatnich latach prawdziwe „zagłębie noclegowe" na Podhalu. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt dużych, nowoczesnych pensjonatów, wiele sklepów i atrakcyjnych restauracji. We wsi zobaczyć można bardzo ładny, stylowy
 drewniany kościółek, a także  izbę regionalną, w której można zapoznać się z historią i folklorem tutejszych okolic. Zimą czynnych jest kilka wyciągów narciarskich, wypożyczalni sprzętu i serwisów. Dość dobra komunikacja zarówno z Zakopanem, jak i Poroninem. Wokół biegną ciekawe trasy rowerowe.

 

 

Murzasichle
Ciekawa i nieco egzotycznie brzmiąca nazwa wsi pochodzi wg legendy od osiadłego tu Tatara Murzy. W rzeczywistości Murzasichle jest nazwą łączoną, składa się z trzech części: mur - za - sichle. Mur to dawna nazwa wsi, często występująca w tym rejonie. „Sichła" oznacza, wg jednych źródeł podmokły las, wg innych - mgły czy opary nad bagnami i torfowiskami. Ta druga część nazwy jest bez wątpienia pochodzenia wołoskiego. Zatem Murzasichle to po prostu wieś za bagnem czy lasem. Rzeczywiście, Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której znajdują się torfowiska i lasy.

 

Ząb to wieś położona „za Gubałówką", na grzbietach odchodzących od niej na północ przez Eliaszówkę. Jedna z najwyżej położonych w Polsce (centrum ok. 1000 m n.p.m.) z pięknymi widokami na Tatry, Gorce, Babią Górę. W ostatnich latach powstaje tutaj wiele nowych pensjonatów, restauracji i sklepów. Zimą działa kilka krótkich wyciągów narciarskich. Wspaniałe tereny dla turystyki rowerowej dzięki dużej ilości dróg i wyjątkowych pejzaży.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Chochołów
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group