bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Tatry

Poronin
Wieś leżąca w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza Gubałowskiego, wzdłuż potoków Porońca, Zakopianki i rzeki Czarny Dunajec. Do Poronina należą przysiółki Majerczykówka i Kośne Hamry.

Historia

Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z 1624 r., ale nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254 r. Teren dzisiejszego centrum wsi był prawdopodobnie wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca. Poronin stał się odrębną wsią na początku XVII w. W 1806 r. wybudowano tu kaplicę, a w 1833 r. utworzono samodzielną parafię z kościołem. Na początku XIX w. w Poroninie powstał zakład kuźniczy - Kuźnia Poronińska. Wyrabiano tu doskonałe kosy i lemiesze. Stąd pochodzi nazwa części wsi - Kośne Hamry.
Już na początu XIX w. Poronin był letniskiem, znanym nawet bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-14 w zajeździe Pawła Guta-Mostowego bywał - mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 r. w budynku karczmy otwarto Muzeum W. I. Lenina. Przed muzeum stał również pomnik. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Panorama Poronina

dodał: minami
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group