bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Bukowina Tatrzańska

OkoliceDo gminy Bukowina Tatrzańska należą również takie wsie jak:
Białka Tatrzańska - zimą dysponuje ponad 20 wyciągami narciarskimi (w tym nowoczesnymi krzesełkowymi) z całym zapleczem (parkingi, bary, serwisy, noclegi, restauracje) i lodowiskiem, ale bywa kłopot z dojechaniem do nich w szczycie sezonu z uwagi na wąską drogę przez wieś. Warto odwiedzić tutejszy

 drewniany kościółek z ok. 1700 r., zaadaptowany na muzeum.
Czarna Góra - w jej północnej części - Zagórze, funkcjonuje oddział Muzeum Tatrzańskiego poświęcony kulturze ludowej Spisza w  „Zagrodzie Korkoszów". W grudniu 2007 r. uruchomiono wyciąg krzesełkowy na Wierchowinę, na który prowadzi dojazd nową drogą od szkoły w centrum (Sołtystwie). Wieś posiada ubogą bazę noclegową i małą liczbę sklepów, za to możliwości spacerów i wypoczynku nad wodą są tutaj o wiele lepsze, niż w Bukowinie czy Białce.
Jurgów - wieś na prawym brzegu Białki, szybko zyskująca na znaczeniu od czasu otwarcia przejścia granicznego ze Słowacją (droga lepsza i krótsza, niż przez Łysą Polanę). W centrum wsi stoi zabytkowy
 drewniany kościół z końca XVII w., funkcjonuje oddział  Muzeum Tatrzańskiego „Zagroda sołtysów", a w południowej części, na polanie Podokólne (przed przejściem granicznym) znajduje się  zespół zabytkowych szałasów i szop. W tej samej okolicy powstają wyciągi narciarskie, parkingi i bufety, ale możliwości noclegowe i żywieniowe pozostają na razie jeszcze dosyć skromne. Okolicznymi grzbietami prowadzą szlaki turystyczne i transbeskidzki szlak konny, a asfaltowe szosy i sieć dróg gospodarczych pozwalają na ciekawe wycieczki rowerowe. Graniczny bieg Białki, a przy wysokim stanie wód (najczęściej wiosną, gdy topnieją tatrzańskie śniegi lub w okresie świętojańskich deszczów) również Jaworinki, stanowią wymarzone miejsca dla uprawiania kajakarstwa górskiego. Inwestorzy wyciągów narciarskich, dla wykorzystania bazy również w lecie, planują udostępnienie Białki miłośnikom raftingu i spływów.
Brzegi - nieduża wieś ciągnąca się wzdłuż drogi z Bukowiny do Jurgowa (uwaga - most na Białce ciągle z ograniczeniami) ze wspaniałymi terenami do spacerów, jazdy na rowerze i kąpieli w rzece.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół św. Jacka Odrowąża
Budowę kościoła parafialnego pw. św. Jacka Odrowąża w Groniu rozpoczęte w 1952 r, natomiast zakończono dopiero w roku 1958. Obecnie po połączeniu obu wiosek, właściwą nazwą wsi i parafii jest Groń-Leśnica. Kościół otacza 20 drewnianych kapliczek różańcowych wykonanych przez Mariannę Glugę. Przed kościołem stoi również, odlany z brązu, pomnik Jana Pawła II (2,3 m wysokości), którego poświęcenia dokonał 21 lipca 2006 r. kardynał Dziwisz.
dodał: stach
Kolej krzesełkowa "Koziniec"
Kolej krzesełkowa "Koziniec" - 4 osobowa ma długość 900m (2400 osób/godz.) Dwie trasy zjazdowe 900m i 1100m. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska oraz karczma.
dodał: stach
Nowy kościół w Trybszu
Trybsz wzmiankowany jest od XVI wieku, kiedy to należał do właścicieli zamku Dunajec (obecnie Niedzica). Wieś założona została przez spolonizowanych osadników z Frydmana. Początkowo należała do parafii w Krempachach, potem we Frydmanie, a samodzielną parafią stała się w roku 1769. Obok powszechnie znanego zabytkowego kościoła znajduje się nowy Kościół z 1904 roku.
dodał: stach
Bacówka u Jancoka
Bacówka blisko drogi z Bukowiny na Głodówkę. Wyśmienite oscypki, bundz i żętyca.
dodał: inanord
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Poronin
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group