bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Tatry

Bukowina Tatrzańska
Rozległa wieś będąca siedzibą gminy, położona na grzbietach (Olczański, Kramarski, Buńdów, Wysoki, Rusiński, Kuruców) łączących pasmo Spisko-Gubałowskie z Tatrami, pomiędzy Białką, Porońcem i Kaniowskim Potokiem.

Historia

Choć pierwsze wzmianki o Bukowinie pochodzą z 1636 r. (potwierdzenie praw wójta Kaspra Bukowińskiego), do końca XIX w. - ze względu na bardzo trudne warunki życia - miejscowość liczyła niewiele ponad 1000 mieszkańców. Osadnictwo było oparte na prawie wołoskim. W 1824 r. jedną z części dóbr nowotarskich, w skład której oprócz Zakopanego wchodził również obszar dzisiejszej Bukowiny, nabył pochodzący z Moraw Emanuel Homolacs. Dobra bukowińskie przechodziły z rąk do rąk wraz z zakopiańskimi, a prowadzona w nich rabunkowa gospodarka spowodowała znaczne zniszczenia w tatrzańskich lasach. Wreszcie w 1889 r. nabył je hrabia Władysław Zamoyski, który chcąc uchronić te tereny przed ostatecznym zniszczeniem, oddał w 1924 r. cały majątek państwu.
Dzisiaj Bukowina Tatrzańska liczy ok. 2700 mieszkańców i jest to jedna z najpopularniejszych wypoczynkowych miejscowości podhalańskich, oferująca wspaniałe widoki, dobrą komunikację i możliwość różnorodnych form wypoczynku. Bukowina znana jest także z kultywowania tradycyjnego folkloru góralskiego.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Krajobrazy Bukowiny Tatrzańskiej
Gmina Bukowina Tatrzańska to gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Bukowina Tatrzańska ma nam do zaoferowani przepiękne krajobrazy nie tylko z widokiem na Tatry.
dodał: DANIELSKI
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group