bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kościelisko

Warto zobaczyćPensjonatowa zabudowa wsi koncentruje się w jej wschodniej części przylegającej do Zakopanego oraz wzdłuż przelotowych dróg. Południową część gminy (od Drogi pod Reglami i szosy do Witowa aż po granicę państwową) obejmuje Tatrzański Park Narodowy. Wśród godnych zobaczenia obiektów należy wymienić  drewniany kościół parafialny i Dom Ludowy - świetlicę Związku Podhalan (obecnie siedzibę zespołu regionalnego „Polaniorze", informacji turystycznej i centrum kulturalnego).
Budynki wybudowane w 1902 r. jako  sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich, znane są obecnie jako Wojskowe Domy Wypoczynkowe, ponieważ zostały w 1928 r. przejęte przez wojsko - stanowią największy ośrodek wczasowo-konferencyjny w gminie. W modrzewiowej willi dyrekcji byłego sanatorium, zwanej popularnie „domkiem prezydenckim", odpoczywali m.in.: I. Mościcki, J. Piłsudski, E. Śmigły-Rydz, R. Kaczorowski, W. Jaruzelski, L. Wałęsa i A. Kwaśniewski.
W wybudowanych w okresie międzywojennym na Groniku (u wylotu doliny Małej Łąki) budynkach ośrodka wczasowo-kolonijnego dla dzieci polonii mieści się obecnie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Wojsk Lotniczych (dlatego też nie powinien dziwić stojący przed nim myśliwiec).
Wyjątkowym obiektem wsi jest  stadion biatlonowy i utrzymywane w jego okolicach trasy do narciarstwa biegowego. Na terenie Kościeliska funkcjonuje

 wyciąg krzesełkowy na Butorowski Wierch i kilka wyciągów narciarskich (Pod Blachówką; „Salamandra" I i II; w dolince Jarońca i tuż obok, na Polanie Biały Potok; na Nędzówce) oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Brama Kraszewskiego
Główny trakt turystyczny wiodący wzdłuż osi Doliny Kościeliskiej prowadzi w pewnym momencie przez wysoką na pół kilometra Bramę Kraszewskiego, którego imię Polskie Towarzystwo Tatrzańskie nadało jej w 1877 roku. Miało to miejsce 11 lat po jedynym pobycie Józefa Ignacego Kraszewskiego w Tatrach. W ścianie bramy umieszczona jest tablica upamiętniająca 50-lecie jego twórczości. W tejże ścianie znajduje się również wylot dzikiego żlebu o wdzięcznej nazwie Żleb pod Wysranki. Jest on przeważnie suchy i odbywają się nim jedynie spływy wód opadowych.
dodał: przekar
Smocza Jama
Jaskinie warto odwiedzić jako fragment wycieczki przez Wąwozów Kraków odbiegający żółtym szlakiem z doliny Kościeliskiej. Otwór wejściowy jaskini znajduje się w lewej ścianie drugiego zwężenia wąwozu, 17 m powyżej jego dna. Do wnętrza prowadzi metalowa drabinka prowadząca do wykutych w skale stopni, ubezpieczonych poręczą i łańcuchem. W jaskini konieczne jest posiadanie latarki. Panuje w niej bowiem całkowita ciemność. Korytarz jaskini, o obniżającym się stropie prowadzi stromo w górę w stronę górnego otworu. Tutaj musimy wspiąć się pod górę za pomocą łańcuchów po stromej ścianie, aby wydostać się z jaskini. Jaskinia znana była góralom od dawna. Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z roku 1876 z przewodnika Kolbenhayera. Kolejna, autorstwa Ossowskiego z 1882 r. Już w ubiegłym wieku była z upodobaniem zwiedzana, a inteligentnym przewodnikom służyła do efektownego zaprezentowania Wąwozu Kraków (zwiedzano ją wtedy w odwrotną stronę). Jaskinię zwiedzano wówczas za pomocą drewnianych ubezpieczeń, które w 1949 zmieniono na stalowe (obecne są świeższej daty już z lat 90-tych).
dodał: angel75
poprzedni rozdział
Kościelisko
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group