bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Tatry
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Zakopane

Warto zobaczyćZakopane to nie tylko punkt wypadowy w Tatry, miasto samo w sobie jest bardzo ciekawe i na jego zwiedzanie warto poświęcić co najmniej kilka dni. Mimo iż nie ma tu zbyt wielu starych zabytków, gdyż dynamiczny rozwój Zakopanego rozpoczął się w 2. poł. XIX w., znajduje się jednak wiele obiektów związanych z okresem Młodej Polski, muzeów i galerii sztuki oraz muzeów biograficznych poświęconych słynnym Polakom odwiedzającym to miasto.
Stare centrum Zakopanego zgrupowane jest wokół drewnianego

 kościółka pw. Matki Bożej Częstochowskiej (dawniej św. Klemensa) przy ulicy Kościeliskiej. Świątynia zbudowana została w 1847 r., dzięki staraniom pierwszego zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka. Wnętrze kościoła jest skromne, uwagę zwracają współczesne stacje Drogi Krzyżowej, namalowane na szkle przez znaną malarkę góralską Ewelinę Pęksową.
Nie można ominąć znajdującego się za kościółkiem, najstarszego zakopiańskiego
 Cmentarza na Pęksowym Brzyzku (nazwa pochodzi od nazwiska ofiarodawcy ziemi - Jana Pęksy, a „brzyzek" to urwisko nad potokiem). Dawny, wiejski cmentarzyk stał się miejscem pochówku kilkudziesięciu osób z panteonu polskiej sztuki, jak również tych, którzy całe swoje życie związali z Tatrami i Zakopanem. Przed wejściem na cmentarz, na placu kościelnym, stoi kamienna
 kapliczka pw. św.św. Andrzeja Świerada i Benedykta, którą w 1800 r. zbudował na swoim gruncie Paweł Gąsienica. Jest to najstarszy obiekt sakralny na terenie Zakopanego.
U wejścia na stary cmentarz znajduje się zawieszona na murze sentencja: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie". Cmentarz jest pod ochroną prawną od 1931 r. Obecnie składane są na nim ciała osób najbardziej zasłużonych dla Zakopanego i Tatr. Pierwszą znaną osobą pochowaną na Pęksowym Brzyzku był Tytus Chałubiński, jego grób znajduje się na lewo od wejścia na cmentarz, zaś tuż obok niego - grób jego ulubionego przewodnika, niezrównanego gawędziarza góralskiego, postaci legendarnej - Jana Krzeptowskiego-Sabały. Po lewej stronie, zaraz za wejściem na cmentarz, zobaczyć można grób fundatora cmentarza - Jana Pęksy, a kawałeczek dalej - pierwszego zakopiańskiego proboszcza, osoby niezwykle zasłużonej dla popularyzacji Zakopanego - ks. Józefa Stolarczyka. Z wybitnych osób pogrzebanych na Pęksowym Brzyzku wymienić można znanego pisarza Kornela Makuszyńskiego (po prawej stronie, przy głównej alejce), Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego (po lewej stronie, w głębi), Władysława Orkana, Kazimierza Przerwę-Tetmajera i wielu, wielu innych. Na cmentarzu znajdują się także symboliczne groby osób związanych z Zakopanem, a zmarłych daleko od niego: Mariusza Zaruskiego, Bronisława Czecha, Witkacego.
Kościół i cmentarz powstały w centrum ówczesnej wsi, dookoła nich zgrupowane są najstarsze zakopiańskie domy, w tym pierwszy dom piętrowy zbudowany przez rodzinę Wnuków ok. 1870 r. Tak dawniej, jak i teraz mieści się tutaj restauracja. Wzdłuż ruchliwej ulicy Kościeliskiej ciągnie się najstarsza część miasta. Po lewej i po prawej stronie zwracają uwagę stare drewniane chałupy (o ich wartości zabytkowej informują drewniane tablice): zagroda Gąsieniców (po prawej), zagroda Gąsieniców-Walczaków (po lewej). Nieco dalej, w dół od drogi, na prawo od niej (przejście przez most), stoi najstarszy budynek w stylu zakopiańskim - zaprojektowana przez Stanisław Witkiewicza
 willa „Koliba". Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Styl zakopiański
Twórcą stylu zakopiańskiego był Stanisław Witkiewicz (1851-1915) - malarz, literat i architekt. Zafascynowany sztuką góralską pragnął uczynić ją „polskim stylem narodowym". Przetwarzając twórczo góralski styl w budownictwie i popularne góralskie motywy zdobnicze, stworzył jedyny w swoim rodzaju styl architektoniczny oparty na prostej konstrukcji i oryginalnym zdobnictwie z kilkoma wiodącymi elementami. Budynki w stylu zakopiańskim były początkowo budowane tylko z drewna, potem powstawały również obiekty murowane. Styl rozpowszechnił się na terenie całej Polski, popularny był w okresie międzywojennym, szczególnie wśród budownictwa uzdrowiskowego. Wiele budynków w tym stylu powstało np. w Krynicy, a nawet w odległej Worochcie. Do dziś na terenie całego Podhala powstają budynki nawiązujące do stylu zakopiańskiego.
W Zakopanem i jego najbliższej okolicy powstały następujące obiekty projektowane przez Stanisława Witkiewicza, m.in.: Willa „Pod Jedlami" na Kozińcu (niedaleko od Ronda Kuźnickiego), kaplica na Jaszczurówce (na Jaszczurówce, przy drodze do Morskiego Oka), kaplica Albertynek (przy drodze z Kuźnic na Kalatówki), gmach Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach (przykład budownictwa murowanego) i położony tuż obok niego budynek Dworca Tatrzańskiego (również budynek murowany).

Ruchliwą ulicą Kościeliską dochodzi się - mijając po drodze jeszcze wiele interesujących obiektów (m.in. po lewej stronie budynek Szkoły Przemysłu Drzewnego im. Antoniego Kenara) - do dzielnicy Krzeptówki. Zachodnia część Zakopanego graniczy przez Małołącki Potok i Cichą Wodę z Kościeliskiem. Przy ulicy Kościeliskiej, na granicy ze Skibówkami, znajduje się
 Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w skład którego wchodzą m.in. kościół Matki Bożej Fatimskiej konsekrowany w 1997 r., Park Fatimski z ołtarzem, przy którym papież odprawiał mszę św. na stadionie zimowym pod Krokwią, kapliczki różańcowe i inne budynki. Na Starych Krzeptówkach udostępniona jest do zwiedzania oryginalna zagroda góralska Jana Krzeptowskiego-Sabały. Na Nowych Krzeptówkach znajdują się niewielkie wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Mieści się tutaj wiele sklepów, pensjonatów i restauracji.
Główną arterię i spacerowy deptak Zakopanego stanowi
 ulica Krupówki ciągnąca się wzdłuż Foluszowego Potoku w górę od skrzyżowania z Kościeliską (gdzie znajduje się najstarsza część Zakopanego) w kierunku Kuźnic. Przy Krupówkach zlokalizowane są wszystkie najważniejsze instytucje miejskie oraz większość sklepów i lokali. Znaczna część dzisiejszej zabudowy ulicy powstała na początku XX w., a jej bezstylowy charakter i różnorodność stylów architektonicznych odzwierciedlają żywiołowy rozwój miasta. Z ciekawszych obiektów zlokalizowanych przy Krupówkach wymienić należy budynek
 Muzeum Tatrzańskiego (nieco w głębi, po prawej stronie ulicy) i położony obok niego budynek  Dworca Tatrzańskiego - dawnej siedziby Towarzystwa Tatrzańskiego, który dziś jest siedzibą zakopiańskiego PTTK i biura prywatnych inwestorów. Nieco z tyłu, przy ulicy Zaruskiego 5, mieści się okazały
 Dom Turysty PTTK zbudowany w latach 50. XX w. w stylu nawiązującym do stylu zakopiańskiego. Tu można znaleźć najtańsze noclegi w centrum Zakopanego.
Idąc dalej w górę, mija się po prawej stronie oczko wodne na płynącym wzdłuż ulicy, Foluszowym Potoku. Niewielka
 fontanna zbudowana została w 1999 r., kosztując podobno 700 tys. zł, nazywana bywa tyleż złośliwie, co frywolnie „ostatnim wytryskiem burmistrza". Od okolic, w których następuje połączenie się ulic Krupówki i 3 Maja zabudowa przestaje mieć charakter wielkomiejski i staje się bardziej rozproszona. Na skrzyżowaniu z ulicami Witkiewicza i Tetmajera kończą się Krupówki, a dalsza część drogi nosi nazwę ulicy Zamoyskiego. Idąc tą ulicą dalej w kierunku Kuźnic, dochodzi się po ok. 700 m do zbiegu z ulicą Chałubińskiego (prowadzącą tu od okolic dworca kolejowego), gdzie stoi najsłynniejszy zakopiański pomnik. Na cokole wznosi się popiersie dr. Tytusa Chałubińskiego, a u jego stóp ze „złóbcokami" w rękach, siedzi najsłynniejszy tatrzański bard - Jan Krzeptowski Sabała.
Od tego miejsca pozostaje już tylko ok. 300 m do Ronda Kuźnickego. Jeszcze przed nim, po prawej stronie (w głębi za niewielkim laskiem) mija się zabudowania dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy drodze jest kiosk, gdzie można zakupić rozmaite pozycje wydawnicze, udzielane są także informacje. Wjazd pojazdami samochodowymi od Ronda Kuźnickiego w głąb Doliny Bystrej bez specjalnych zezwoleń jest zakazany.
 Kuźnice są najstarszą zurbanizowaną częścią Zakopanego. Już na początku XVIII w., w pobliskiej dolinie Jaworzynki odkryto stosunkowo bogate złoża rud żelaza. Początkowo wydobyty kruszec przewożono do zakładu w Dolinie Kościeliskiej, ale już pod koniec tego wieku powstała osada Huty Hamerskie. W 1807 r. jej właścicielami stała się rodzina Homolacsów, która poza kompletnym zakładem hutniczym wybudowała tu dwór z parkiem, kaplicą i karczmą oraz budynki dla majstrów i leśniczych. Do połowy XIX w., co znamienitsi goście zwiedzający Tatry zatrzymywali się tutaj, organizując wycieczki do Dolin Kościeliskiej, Chochołowskiej czy Białej Wody. Na spacer po górach udawali się drogami przygotowanymi do przewozu rudy lub drewna. Ponieważ do Doliny Zakopianki i Białego Dunajca prowadziła droga przez Bystre i Antałówkę, nawet nie zahaczano o tereny dzisiejszego centrum Zakopanego.
W miejscu dawnego wielkiego pieca kuźnickiej huty stoi dziś
 dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch. Powstała na przełomie lat 1935 i 36, konstrukcja stanowi zazwyczaj główną atrakcję tego miejsca. W najbliższych miesiącach do restaurowanych zabudowań podworskich ma zostać przeniesiona dyrekcja, muzeum przyrodnicze i ośrodek edukacyjny Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 Jaszczurówka to przysiółek Zakopanego położony przy drodze Oswalda Balzera (kierunek od Ronda Kuźnickiego do Morskiego Oka), na wschód od Bystrego. Nazwa pochodzi od występujących tu niegdyś licznie salamander i traszek zwanych przez górali „jascurami". Przy wejściu do doliny Olczyskiej, na miejscu dawnego wypływu cieplejszych wód i działającego do lat 70. XX w. kąpieliska, powstał w 2005 r. Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów TPN. Ścieżka dydaktyczna na jego terenie umożliwia zapoznanie się z tą rzadko zauważaną grupą kręgowców na miejscu ich naturalnego występowania. Nieco dalej, w kierunku Chłabówki, rodzina Uznańskich wybudowała
 kaplicę pw. Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza i w całości utrzymaną w stylu zakopiańskim. Jest to obecnie najczęściej zwiedzany obiekt w tym stylu na terenie Zakopanego (ze względu na długi czas otwarcia kaplicy i pobliski parking). W podziemiu mieści się galeria sztuki sakralnej udostępniana po wcześniejszym uzgodnieniu.
 Toporowa Cyrhla to położony najbardziej na wschód, większy przysiółek Zakopanego. Tu zaczyna się najstarszy, znakowany jeszcze przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego, szlak turystyczny, obecnie czerwonego koloru, prowadzący przez Psią Trawkę i Waksmundzką Rówień do Morskiego Oka oraz zielono znakowany szlak przez Polanę Kopieniec do Doliny Olczyskiej. Położenie ponad 100 m nad centrum Zakopanego (ok. 1000 m n.p.m.) zapewnia nie tylko piękne widoki, ale i zdrowszy klimat. Jest tu kilka sklepów, słynna swego czasu z dancingów restauracja „Siedem kotów" i ciekawy  kościół pw. Miłosierdzia Bożego.
 Olcza to część Zakopanego w dolinie Olczyskiego Potoku, w ostatnich latach gwałtownie się rozbudowująca. W centrum wsi stoi nowoczesny, oryginalny architektonicznie  kościół pw. Matki Bożej Cudownego Medalika. Olcza ma dobre połączenie z centrum Zakopanego zarówno przez Bystre, jak i przez Ustup. Jest tu kilka sklepów, poczta, wiele pensjonatów i kwater prywatnych.
Harenda to osiedle położone na lewym brzegu Zakopianki, u stóp Rafaczańskiej Grapy. Znane jest ono przede wszystkim z
 Muzeum Jana Kasprowicza urządzonego w willi, w której poeta spędził ostatnie lata życia. Tutaj znajdują się także jego mauzoleum oraz sąsiadujący z muzeum, drewniany kościółek św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W 2006 r. otwarto ośrodek narciarsko-rekreacyjny „Harenda" oferujący wyciąg krzesełkowy, stok narciarski, trasy rowerowe i centrum paralotniowe. Najłatwiejszy dojazd na Harendę jest od stacji paliw i McDonald's na Ustupie.
Jedną z nowych atrakcji Zakopanego stanowi
 Aqua Park, który funkcjonuje pod Antałówką od grudnia 2006 r. Nowoczesne kąpielisko dysponuje dwoma dużymi basenami pływackimi, zewnętrznym basem napełnianym wodą geotermalną (możliwa jest kąpiel również w zimie), kilkoma zjeżdżalniami, wannami jacuzzi, „dziką rzeką" i brodzikiem dla dzieci. Ciepła woda w basenach (28,5°C) pochodzi z odwiertów wód geotermalnych. Kąpielisko jest otwarte przez cały rok.
Jednym z żelaznych punktów pobytu w Zakopanem jest dla każdego wczasowicza
 wjazd na Gubałówkę. Kolejka linowo-terenowa funkcjonuje od 1938 r., niedawno przeszła generalny remont i obecnie turyści podróżują nowoczesnymi wagonikami. Pod szczytem Gubałówki, na którym wznosi się przekaźnik radiowo-telewizyjny, funkcjonuje letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, a zimą - wyciągi narciarskie.
Podszczytowa polana jest gęsto zabudowana. Oprócz gmachu restauracji, który powstał w tym samym czasie co kolejka (w stylu funkcjonalizmu), wznosi się tu kilka innych lokali. Wzdłuż drogi stoją kioski z pamiątkami, gdzie można kupić dosłownie wszystko (niekoniecznie związane z Zakopanem i Tatrami). Są też bujaki na monety, karuzele, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, dorożki, kucyki. Można zrobić sobie zdjęcie z białym misiem, ze zbójnikiem i owieczką lub w wózku zaprzężonym w psy.
Z grzbietu Gubałówki rozciąga się fantastyczny widok na Tatry. Za opłatą skorzystać można z kilku lunet znajdujących się w najlepszych punktach widokowych. Przy dobrej widoczności podziwiać można nawet widok na Babią Górę, Pilsko i Gorce. Przy drodze w kierunku Butorowego Wierchu otwarto kilka lat temu park linowy Trollandia - można tutaj spróbować wspinaczki po trasie złożonej z różnego rodzaju mostów, kładek, pali, siatek i zjazdów, a także „skoku w pajęczą sieć".
Urozmaiceniem pobytu w Zakopanem jest z pewnością
 wycieczka kolejką linową na Kasprowy Wierch. Istniejąca od 1936 r., a ostatnio całkowicie zmodernizowana kolej linowa wwozi turystów najpierw na szczyt Myślenickich Turni, gdzie jest stacja przesiadkowa, a następnie na wierzchołek Kasprowego Wierchu. W budynku górnej stacji kolejki jest restauracja i kilka kiosków z pamiątkami. Przy ładnej pogodzie koniecznie należy wyjść przed budynek, na taras widokowy, skąd roztacza się przepiękny widok na całe Tatry Wysokie i Zachodnie. Kasprowy Wierch położony jest w samym środku Tatr, stąd jego zasłużona sława dobrego punktu widokowego.
Latem z wierzchołka Kasprowego można powrócić do Kuźnic pieszo, żółtym szlakiem przez Halę Gąsienicową. Wędrówka, która trwa ok. 4 godz. nie jest trudna, gdyż idzie się cały czas w dół. Niezbędny jest jednak odpowiedni górski ubiór (również zapasowy sweter i okrycie od deszczu), a przede wszystkim odpowiednie obuwie. Nawet wjeżdżając kolejką na górę i wracając nią w dół po godzinie pobytu, lepiej zabrać cieplejszą odzież, bo szczyt Kasprowego Wierchu położony jest prawie 1000 m wyżej, niż Zakopane (więc jest na nim znacznie chłodniej niż w mieście). Zimą, osoby nieprzygotowane nie powinny opuszczać tarasu widokowego, niestety w rejonie szczytu zdarzały się wypadki poślizgnięcia na śniegu, nawet ze skutkiem tragicznym.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
Wielka Krokiew to skocznia, na której co roku odbywają się w styczniu skoki narciarskie. Nazwana imieniem wybitnego narciarza Stanisława Marusarza. Otwarto ją 22 marca 1925 roku. Zbudowana wg projektu Karola Stryjeńskiego. Wysokość skoczni wynosi 134 m., a punkt konstrukcyjny: 120 m.
dodał: pioge7
Koci Zamek w Zakopanem
Koci Zamek położony jest w cichej dzielnicy Zakopanego niedaleko centrum (Krupówki 15 min), a jednocześnie blisko wyciągów narciarskich i szlaków górskich, rozpoczynających się z Kuźnic.
dodał: romszklarz
Zakopiańska dorożka

dodał: pioge7
Stary cmentarz na Pęksowym Brzysku
Na starym cmentarzu w Zakopanem wieczny spokój znaleźli ojcowie miasta, wspinacze, ratownicy, oraz artyści, którym właśnie u stóp Tatr najlepiej sprzyjały muzy. Zakopiański cmentarz nie przypomina rozległych nekropolii Warszawy czy Krakowa, olśniewających bogatymi, eleganckimi pomnikami. Wygląda raczej jak wiejski cmentarzyk przy kościółku - skromne krzyże, niekiedy głazy, gdzieniegdzie zadumane świątki. Drewniany kościółek zresztą jest tuż obok - to zbudowana 150 lat temu pierwsza zakopiańska świątynia, obecnie odnawiana. Ale kiedy się po nim przejdziemy i wczytamy się w nazwiska, to okaże się, że takie zagęszczenie sław trudno znaleźć gdzie indziej. Choć na tabliczkach mnóstwo wielkich nazwisk - Witkiewicz, Orkan, Zaruski, Makuszyński, Marusarz - zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku wcale nie przypomina alei zasłużonych, co widać na załączonych fotografiach.
dodał: DANIELSKI
ATMA - Muzeum Karola Szymanowskiego
W willi "ATMA" w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19 jest od 1976 roku czynne Muzeum Karola Szymanowskiego. Muzeum zajmuje się również popularyzowaniem twórczości Karola Szymanowskiego. Willa została wybudowana w końcu XIX wieku. Kompozytor - Karol Szymanowski wynajmował "ATMĘ" w latach 1930-1936. Będąc w Zakopanem warto zajrzeć również tutaj.
dodał: aarek
Nowy Kościół Parafialny
Nowy Kościół Parafialny w Zakopanem pod wezwaniem Najświętszej Rodziny istnieje od 1899 roku. Wraz ze Starym Kościołem Parafialnym na Pęksowym Brzyzku przy ul. Kościeliskiej przynależą do tej samej zakopiańskiej Parafii Najświętszej Rodziny. Więcej informacji na fotografiach.
dodał: aarek
Pustelnia Świętego Brata Alberta
Ktokolwiek wędruje po tatrzańskich szlakach nie omija tego miejsca, gdzie św. Brat Albert pozostawił swój niezatarty ślad. Najszybciej można dojść do niej szlakiem niebieskim na Giewont z Kuźnic. Pustelnię osiągamy po około 20 minutach marszu pod górę. Sanktuarium znajduje się po lewej stronie szlaku w zaciszu lasu, łatwo je ominąć. Na szlaku często przechodzą niedźwiedzie. Pustelnię świętego Brata Alberta na Kalatówkach, z kaplicą Świętego Krzyża, zaczęto wznosić wiosną 1898 roku. Budowali ją bracia albertyni, z pomocą górali, pod kierunkiem Brata Alberta, a w projekcie prawdopodobnie pomagał Stanisław Witkiewicz. Teren ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, ówczesny właściciel Zakopanego. Pustelnia św. Brata Alberta odznacza się surowością stylu oraz franciszkańską prostotą. Nad ołtarzem w kaplicy znajduje się zabytkowy krucyfiks - dzieło nieznanego artysty, - który Brat Albert otrzymał od ojców paulinów w Krakowie. Poniżej kaplicy zbudował Brat Albert mały domek, zwany chatką, który miał służyć kapłanom przychodzącym odprawić Mszę świętą. Była w nim także mała celka z drewnianym łóżkiem, w której mieszkał Brat Albert, gdy do Pustelni sprowadziły się siostry. W chatce urządzona jest Izba Pamięci po św. Bracie Albercie. Można zaopatrzyć się w książki, obrazki, kartki pocztowe. Przy ścieżce do kaplicy znajduje się mała studzienka. Pustelnię nawiedził także wielki czciciel Krakowskiego Biedaczyny Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, po beatyfikacji s. Bernardyny Jabłońskiej, następczyni św. Brata Alberta, pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 r. W 2001 roku pustelnia decyzją Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków została wpisana na listę zabytków nieruchomych. Pustelnia udostępniana jest turystom bez opłat od świtu do zmierzchu. Msze święte odbywają się codziennie o godz. 7.00, w niedziele i święta o 9.00 i 17.00.
dodał: angel75
Kaplica pw. św.św. Andrzeja Świerada i Benedykta
Kamienną kapliczkę w 1800 r. zbudował na swoim gruncie Paweł Gąsienica. Jest to najstarszy obiekt sakralny na terenie Zakopanego.
Klasztor albertynów
Klasztor albertynów znajduje się w niewielkiej odległości od Pustelni Brata Alberta. Można tam w każda niedziele udać się na Mszę św.
dodał: aleksandra
Zakład Hydrologii i Meteorologii Tatr IMGW
Powołany do życia 1 VII 1964. Pełną działalność obserwacyjną i badawczą rozpoczął w 1967 po otrzymaniu własnego budynku na Krupowej Równi w Zakopanem. Informacja meteorologiczna IMGW.
dodał: romszklarz
Obserwatorium Meteorologiczne
Obserwatorium pracę rozpoczęło 1 stycznia 1938 r, ale otwarte zostało oficjalnie 22 stycznia 1938 r.
dodał: romszklarz
Mauzoleum Jana Kasprowicza
Mauzoleum Jana Kasprowicza- wybudowane według projektu Karola Stryjeńskiego w 1933 r. W górnej części krypty pochowana jest trzecia żona poety, Maria Kasprowiczowa.
dodał: iudex
Park Linowy "Złota Grań"
Park Linowy "Złota Grań" – usytuowany 60 m od górnej stacji kolejki linowej na Gubałówkę.Oferuje 5 tras o różnej skali trudności , 50 przeszkód do pokonania i 600 m tyrolki.
dodał: iudex
Kaplica Matki Boskiej Różańcowej
Kaplica jest dziękczynnym wotum za uratowanie życia w czasie II wojny światowej. Inicjatywa i fundusze na jej zbudowanie pochodziły od Władysława i Marianny Bachledy-Księdzularz. Swym początkami sięga roku 1962.Pierwszymi duszpasterzami byli Ojcowie Dominikanie, a wkrótce potem Księża Jezuici. 14 grudnia 1976 kaplicę nawiedził, w ramach wizytacji, ks. kardynał Karol Wojtyła. W roku 1987 księża Jezuici przekazali opiekę nad kaplicą parafii Najświętszej Rodziny.
dodał: iudex
Rzeźba "Polonia Restituta "
Rzeźba Polonia Restituta dłuta Stanisława Kaniaka, która wieńczyła polski pawilon na światowej wystawie w Paryżu w 1937 r.
dodał: iudex
Mała Krokiew
Mała Krokiew – skocznia o punkcie konstrukcyjnym K 65. Zbudowana w 1950 r. ,od 1976 r. pokryta igelitem.
dodał: iudex
Średnia Krokiew
Średnia Krokiew – skocznia o punkcie konstrukcyjnym K 85. Zbudowana w 1950 r. Odbywały się na niej m.in. Mistrzostwa Świata, konkursy Uniwersjady czy wielokrotnie Mistrzostwa Polski.
dodał: iudex
Drzewko szczęścia
Pulsujące kolorowymi diodami plastikowe drzewko. Związek owego tworu ze szczęściem - bliżej nieustalony.
dodał: iudex
Pomnik Józefa Kurasia "Ognia"
Pomnik najbardziej znanego dowódcy partyzanckiego na Podhalu.
dodał: iudex
Droga Krzyżowa - Stacja I

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja II

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja III

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja IV

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja V

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja VI

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja VII

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja IX

dodał: KuKsU
Przydrożna kapliczka

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja X

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja XI

dodał: KuKsU
Pozostałości zabudowań

dodał: KuKsU
Droga Krzyżowa - Stacja XIV

dodał: KuKsU
Zabytkowa kaplica św. Anny
Drewniana kapliczka na Polanie Płazówka.
dodał: KuKsU
Kaplica Św. Jana Chrzciciela
Kaplica na Polanie Chochołowskiej została wybudowana na potrzeby filmu "Janosik". Po zakończeniu zdjęć nie została rozebrana, a poświęcona i wyposażona. Wybudowana jest w góralskim stylu z niemalowanych desek, kryta czarnymi, drewnianymi gontami. Jej kopuła zwieńczona jest krzyżem z surowego, nieheblowanego drzewa.
dodał: KuKsU
Nosal
Wybitny, aczkolwiek niewysoki (1206 m n.p.m.) tatrzański szczyt reglowy położony w najbliższym sąsiedztwie Zakopanego. Nosal popularny jest zwłaszcza wśród narciarzy, bowiem na jego północnym zboczu znajduje się stok slalomowy wzdłuż, którego biegnie wyciąg krzesełkowy. Natomiast z górnej stacji tegoż wyciągu prowadzi także nartostrada, której trasa biegnie przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic. Od zachodu, ze szczytu Nosala opada skalne, strome urwisko, które można podziwiać z drogi prowadzącej do Kuźnic, a także z z zielonego szlaku turystycznego wyznaczonego z Murowanicy na wierzchołek Nosala.
dodał: Czyppis
Chata TEA
Najstarsza chata góralska TEA z 1879 r.
dodał: krzysio63
Willa Witkiewiczówka
Willa wybudowana w latach 1903 - 1904 przez Wojciecha Roja, jako dom własny Witkiewiczów.Reprezentuje szczytowy okres rozwoju stylu zakopiańskiego w architekturze. Willa posadowiona jest na wysokiej kamiennej podmurówce, ściany konstrukcji zrębowej. Nakryta jest dachem siodłowym z półszczytami. Wewnątrz zachowane profilowane sosreby zdobione ludowymi motywami.
dodał: krzysio63
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, położone jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w bezpośrednim sąsiedztwie Rusinowej Polany. Na skałach wokół kaplicy jest umieszczonych wiele tablic upamiętniających osoby, które zginęły w górach.
dodał: krzysio63
Przełęcz Krzyżne
Przełęcz Krzyżne.
dodał: krzysio63
Tatrzański Park Narodowy - Muzeum
Tatrzański Park Narodowy - Muzeum
dodał: krzysio63
Galeria Sztuki na Kozińcu im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona jest w pobliżu słynnej wili "Pod Jedlami". Jest to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych naszego stulecia przez rodzinę Koziańskich. Po drugiej wojnie światowej dom kupił od spadkobierców Urząd Rady Ministrów i willa stała się obiektem, w którym bywali najwyżsi prominenci PRL, m. in. premier Józef Cyrankiewicz, stąd potocznie dom nazywano "Cyrankiewiczówką". W roku 1981 władze miasta na skutek starań kilku pracowników Muzeum Tatrzańskiego oddały go Muzeum z przeznaczeniem na Galerię Kobierców Wschodnich, wcześniej ofiarowanych przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką. Oprócz wystawy stałej, w muzeum prezentowane są również wystawy czasowe np ostatnio prezentowana jest bardzo ciekaw wystawa pn: "Tatry - czas odkrywców" .
dodał: inanord
Kapliczka Korniłowiczów
Niewielka, drewniana kapliczka na Bystrem, wybudowana w 1907 wg projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim dla rodziny Jadwigi i Tadeusza Korniłowiczów. Kapliczka jest usytuowana przy ul. Karłowicza - tuż przy posiadłości Korniłowiczów na Bystrem.
dodał: inanord
Ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów
Ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów w Jaszczurówce usytuowany jest przy ul. O.Balzera u wylotu doliny Olczyskiej, w miejscu gdzie dawniej znajdowały się baseny z ciepłą wodą. Bliskość parkingu i odpowiednie rodzaj nawierzchni sprawiają, ze ośrodek ten jest łatwo dostępny nawet dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Wody geotermalne występujące pod powierzchnią ziemi powodują to, ze temperatury są tu nieznacznie wyższe niż w okolicy, dlatego rejon ten jest ulubionym miejscem pobytu i rozrodu płazów i gadów. Właśnie od licznego występowania tu salamander plamistych dzielnica ta zyskała nazwę Jaszczurówka.
dodał: inanord
Kapliczka na Zoniówce 1
Kapliczka znajduje się na osiedlu Zoniówka 1 na posiadłości p. Pawlikowskich. W 1947 roku postawił ją Topór Jadzarz w podziękowaniu za cudowne ocalenie w czasie walk o Monte Cassino ( z całego oddziału ocalało tylko trzech żołnierzy). Kapliczka stanowi również granicę między Zoniówką a Stawiańcami. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Bożej z Lourdes, przywieziona z USA, pierwotnie w Kapliczce była inna figurka. W 1965 roku kapliczka została odnowiona i nieco przebudowana przez Józefa Stachonia.
dodał: inanord
Kapliczka na Zoniówce 12/15
Drewniana kapliczka stojąca między posesją Zoniówka 12 i Zoniówka 15 powstała około 1873 r. w czasie epidemii cholery na Podhalu. Około 1900 roku osiedle spłonęło, ale kapliczka ocalała. Ludzie przenieśli się w dolinę, przez którą biegła droga, jedynie kapliczka pozostała na swoim miejscu. Inną ważną intencją były modlitwy mężczyzn o szczęśliwy powrót z I Wojny Światowej. Ci mężczyźni, którzy poszli pomodlić się pod figurkę wrócili szczęśliwie, ci którzy tego nie zrobili, nigdy nie wrócili do domów. Po zakończeniu wojny, kapliczkę przeniesiono z posiadłości rodziny Topór- Kapac na teren należący do rodziny Mrowca-Ciułacz. Pierwotnie kapliczka miała kształt półkola pokrytego gontem, lecz w latach 70 ubiegłego wieku została przebudowana na styl domów zakopiańskich. W środku znajduje się wykuta w skale figura Matki Boskiej Częstochowskiej, pomalowanej 1985 roku.
dodał: inanord
Kapliczka na Wojdyłach
Kapliczka znajduje się na osiedlu Wojdyły 14, przy drodze do Olczy. Pobudowana została w 1892 roku przez małżeństwo Gut-Kozin w intencji posiadania potomstwa. Jest to kapliczka domkowa, murowana z kamieni o pow. 6m2, wolno stojąca, tynkowana z marmurową posadzką, kryta gontem. Wewnątrz znajduje się figura Matki Bożej z Różańcem wykonana w gipsie, na ścianach wymalowane są sceny przedstawiające św. Franciszka z Asyżu i św. Krzysztofa
dodał: inanord
Chata Sabały
Regionalna chata góralska z XIX wieku piewcy Tatr i kultowej postaci Zakopanego - skrzypka góralskiego Jana Krzeptowskiego Sabały.
dodał: wedrus
Wejście do sztolni kopalni uranu
Na początku lat 50. XX wieku prowadzono w Dolinie Białego poszukiwania rud uranu, wykuwając w jej prawym zboczu dwie sztolnie, o długości ok. 500 metrów każda. Otwór dolnej z nich znajduje się przy żółto znakowanym szlaku turystycznym.
dodał: A_MAX
Tatry z drogi

dodał: A_MAX
Dom do góry nogami
Nowa i to dość nietypowa atrakcja turystyczna. Dom na dachu.
dodał: A_MAX
Żabie oko
Wypływający z Morskiego Oka Rybi Potok, rozlewa się w początkowym odcinku w kilka Rybich Stawków, m.in. na Żabie Oko.
dodał: A_MAX
Gerlach
Najwyższy szczyt Tatr Wysokich.
dodał: marcin.mitka
Pomnik Chałubińskiego
Kolumna dźwigająca popiersie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) Króla Tatr, wyrasta z głazów ułożonych w kopiec. O nią wspiera się posąg Sabały, który w jednej ręce trzyma gęśliki, a w drugiej smyczek. Za pomnikiem znajduje się trójkątna parcela należąca do spadkobierców Chałubińskiego. Las porastający teren to pozostałość dawnego drzewostanu uznanego za pomnik przyrody. Przed pomnikiem stoją ławki, na których można odpocząć po trudach wędrówek po górach.
dodał: Tomazo01
Góral rzeźba
Góral autorstwa rzeźbiarza Karola Gąsienicy Szostaka obok na ławeczce ułożył sobie telefon komórkowy i góralski kapelusz. Rzeźba na Krupówkach stanęła z okazji 20-lecia Tygodnika Podhalańskiego. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i jest uwieczniana na fotografiach.
dodał: Tomazo01
Zagrody przy Kościeliskiej
Przy ulicy Kościeliskiej możemy podziwiać domy góralskie sprzed 100 a nawet 150 lat, które tworzą skansen zabudowy zakopiańskiej. Są nadal zamieszkiwane przez potomków rodów Gąsieniców i innych. Zabytkowe domy oznaczone są tablicami informacyjnymi z nazwiskami pierwszych gospodarzy i roku wybudowania. Zagrody w XIX wieku stawiano według jednego, stałego schematu. Dom składał się z 3 izb ułożonych w jednym ciągu, a środkowa izba to sień. Domy stawiano frontem na południe, a budynki gospodarcze pod kątem prostym do domu, najczęściej od strony zachodniej. Takie ustawienie miało na celu osłonięcie części mieszkalnej przed wichrami, zwłaszcza w zimie. Paradę starych domów otwiera dom pod nr 12 należący do rodu Gąsieniców-Nawsiów, w którym w latach 80 dziewiętnastego wieku mieszkał Tytus Chałubiński.
dodał: Tomazo01
Kopa Kondracka
szczyt w Tatrach Zachodnich (2005 m n.p.m.)należący do grupy Czerwonych Wierchów, najniższy z nich.
dodał: kysio7
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group