bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Hévíz
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Hévíz

Historia

Antyczne monety wydobyte z toni wodnej, a także znaleziony w pobliżu ołtarz Jupitera dowodzą, że jeziorko znane było już Rzymianom. W średniowieczu wykorzystywano niezwykłe właściwości wód zbiornika do garbowania skór zwierząt.

Właściwości lecznicze tutejszych wód zyskały na znaczeniu dopiero, gdy właścicielem Hévíz został György Festetics (1755-1819), który sfinansował budowę prowadzącej doń drogi, a w 1795 r. wzniósł pierwszy budynek kąpieliskowy. Następnie pojawiła się tu gospoda i stajnia dla koni majętniejszych gości, tanc­budy i szatnie dla pośledniejszej klienteli, a nawet baraki dla biedoty nad kanałem odpływowym.

W 1905 r. kąpielisko wydzierżawił od Festeticsów na okres 35 lat browarnik z Keszthely, Vencel Reischl, który unowocześnił i rozbudował infrastrukturę obiektu. Efektem jego starań było uzyskanie dla Hévíz w 1911 r. statusu kąpieliska leczniczego. Z Reischlem wiąże się nazwisko dr Vilmosa Schullhofa, kąpieliskowego lekarza. Imię medyka nosi dziś piękna, obsadzona platanami i topolami alejka w centrum miasteczka, uznawana za jego „zielone płuca".


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka, Jarosław Swajdo
poprzedni rozdział
Hévíz
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group