bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Hévíz
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Hévíz

Warto zobaczyć

 Kąpielisko termalne i uzdrowisko Állami Gyógyfürdő

Schullhof sétány 1, tel.: +36 83 501708, e-mail: info@spaheviz.hu, http://www.spaheviz.hu/.

Całoroczne, pn.-pt. 9.00-17.00, sb.-nd. 8.30-18.00; bilet 3-godzinny 1200 Ft, 1-dniowy 2600 Ft; wypożyczenie stroju, ręcznika czy koła gumowego 300 Ft oraz 1000 Ft depozytu.

Jeziorko termalne w Hévíz jest ze wszech miar niezwykłym zbiornikiem, zasilanym przez dwa źródła bijące w jego głębinie. Ocenia się, że powstało w tym samym czasie co Balaton, również na skutek działalności powulkanicznej. Kształt zbiornika w Hévíz jest zbliżony do koła. Ze swymi 38,5 m głębokości jest trzy razy głębszy od najgłębszego punktu na Balatonie. No i znacznie cieplejszy! Latem temperatura wody przekracza 30°C, w najcieplejsze dni dochodząc do 38°C. Średnia zimowa temperatura waha się natomiast między 26 a 29°C i nie spada poniżej 22°C. Sprawia to, że ciała kąpiących nie są tu narażone ani na nadmierne nagrzanie, ani wychłodzenie.

Inną niezwykłą cechą zbiornika jest bardzo szybka wymiana wody. Pojemność jeziorka wynosi ok. 100 mln litrów, ze źródeł bijących z jego dna wypływa dziennie do 86 mln litrów. Tym samym całkowita wymiana wody dokonuje się w niecałe dwa dni! Charakterystyczna dla zbiornika jest też silna cyrkulacja wody, która w nieustannym ruchu wędruje najpierw ze źródła ku powierzchni, a następnie pod wpływem ochłodzenia opada. Zaobserwowano także cyrkulację wody zgodną z ruchem wskazówek zegara. Wszystko to wpływa na niewielkie wahania temperatury w obrębie zbiornika i równomierne rozłożenie składników mineralnych w wodzie.

Alkaliczna woda lecznicza z zawartością siarki i domieszką radu pomaga przy przewlekłych stanach zapalnych narządów ruchu, chorobach kręgosłupa, schorzeniach kości i stawów, artretyzmie, ubytkach tkanki chrzęstnej. Służy także terapii pooperacyjnej i powypadkowej, łagodzi reumatyzm i bóle mięśni, dyskopatię, skoliozę i inne nieprawidłowości postawy, choroby kobiece, dolegliwości tarczycy, schorzenia przewodu pokarmowego i woreczka żółciowego oraz zaburzenia przemiany materii.

Do przeciwwskazań należą: choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, gruźlica, nowotwory złośliwe, zapalenie wątroby, kamienie nerkowe, astma z częstymi atakami, hemofilia i anemia, ciąża, parkinsonizm, przewlekły alkoholizm.

Jeziorko termalne jest ściśle powiązane z  Państwowym Szpitalem Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym św. Andrzeja (Szent András Kórház). Szpital posiada 9 basenów (32-37°C), a tutejsza infrastruktura zabiegowa i jakość usług lekarskich na kąpielisku cieszą się bardzo dobrą opinią. Oferuje się tu m.in. balneoterapię, hydroterapię, terapię mechaniczną, elektroterapię i hydroelektroterapię.

Należy pamiętać, że jezioro jest głębokie i to od samego brzegu. Fakt ten wpłynął na niezwykłą popularność gumowych kół, które można wypożyczyć na kąpielisku, a także kupić na każdym letnim straganie w mieście. Atmosfera na jeziorze przypomina Morze Martwe latem: zaopatrzona w koła większość osób ledwie rusza się na wodzie.

Pływanie nie jest tu zresztą wskazane jako nazbyt obciążające pracę serca i układu krążenia. Z racji na mniejszą ilość tlenu w powietrzu, spowodowaną obecnością licznych gazów zawartych w parze wodnej nadmierny ruch, prowadzić może nawet do szybkiego wyczerpania organizmu i omdlenia. Jednak zamiast słodkiego „leżakowania" lekarze zalecają spacery, ponieważ z leczniczego punktu widzenia najkorzystniejszą pozycją jest ta zbliżona do stojącej. Zawarte w wodzie minerały mogą bowiem wówczas z łatwością „obsiąść" nasze ciała w postaci bąbelków i błyskawicznie przeniknąć do organizmu.

Pod koniec XIX w. jeden z profesorów Akademii Rolnej w Keszthely, Sándor Lovassy, sprowadził tu z Indii lotosy. O dziwo, indyjskie lilie wodne poczuły się w gorących wodach jeziorka jak w domu, a ich wielokolorowe odmiany kwitną tu nieprzerwanie od kwietnia aż po październik.

Inną specjalnością Hévíz jest szaro-brunatny ziarnisty szlam, wielometrową warstwą zalegający dno jeziorka. Częściowo wydobywany, znajduje zastosowanie przy okładach, działając rozgrzewająco. Drobniutkie ziarenka szlamu oblepiają ciało, dlatego po kąpieli zalecany jest prysznic. Jednak w przypadku osób cierpiących na schorzenia stawów niespłukany szlam przedłuży dobroczynne działanie wody. Przed kąpielą nie zaleca się natomiast smarowania ciała olejkami do opalania, gdyż utrudniają one przenikanie dobroczynnych pierwiastków do organizmu. Powinniśmy jednak pamiętać, że dzięki szczególnemu mikroklimatowi jeziora słońce opala tu szybciej, niż gdzie indziej.

Kąpiele w Hévíz nie są na ogół polecane dzieciom, ze względu na głębokość jeziorka nie jest to też miejsce na rodzinny wypoczynek. Zdrowym dorosłym zaleca się maks. 1,5 godz. kąpieli dziennie, chorym 20-40 min, wszystkim min. godzinny odpoczynek po kąpieli.

W Hévíz dominuje nowoczesna zabudowa uzdrowiskowa, wśród której przebijają jeszcze tu i ówdzie ślady porażającej szpetoty poprzedniego ustroju. W tym stylistycznym natłoku nietrudno jednak znaleźć perełki z czasów belle epoque i z okresu międzywojennego. Naszą uwagę przykują z pewnością ozdobne dachy  willi przy ul. Attila czy neoklasyczny gmach niegdysiejszego hotelu Grand, dziś Helios-Benjamin.

Spośród współczesnych obiektów wyróżniają się miejscowe świątynie: przede wszystkim imponujący

  kościół św. Ducha z 1999 r. o 7 strzelistych wieżycach, a także zbudowana w latach 1995-98  świątynia ewangelicka o ciekawie wykończonym sklepieniu kopuły. Warto jeszcze wspomnieć o ratuszu, przed którym na fontannie László Martona przykucnęła nimfa o kształtach kojarzących się raczej z bohaterkami współczesnych komiksów. Tu, w sali konferencyjnej i teatralnej, odbywają się liczne imprezy organizowane przez władze miejskie, m.in. letnie wieczory operetkowe. W kościele św. Ducha rozbrzmiewają z kolei koncerty organowe. Innym miejscem godnym uwagi jest muzeum miejskie przy ul. Rákóczi 7.

Położone w pięknym, ukwieconym parku i wzniesione wokół jeziora kąpielisko należy do najsympatyczniejszych na Węgrzech. Od 1989 r. głęboko w jezioro wcina się biało-czerwony

 „pływający" pawilon o pow. 1600 m2. Stanął on na wodzie na miejscu dawniejszego budynku, który spłonął w 1986 r. Ten wesoły pawilon udekorowany strzelistymi wieżyczkami jest najmłodszą i najnowocześniejszą częścią kompleksu. W chłodniejsze dni, przy większym parowaniu wody, wygląda jakby unosił się nad powierzchnią jeziorka. Znacznie starszy budynek z ciemnego drewna wznosi się na brzegu jeziorka. Jego charakterystyczna zegarowa wieżyczka stała się jednym z symboli uzdrowiska.


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka, Jarosław Swajdo
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group