bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bańska Szczawnica
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Bańska Szczawnica

Warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Bańskiej Szczawnicy? Odpowiedź może być tylko jedna: wszystko. Należy jednak pamiętać, że miejski zespół zabytkowy liczy aż 360 obiektów. Jeśli ktoś nie stanie przy szczawnickiej  Klopačce, nie będzie miał pojęcia, jakie skarby kryje słowacka ziemia.

Najlepiej zacząć od  Muzeum Górnictwa (Slovenské banské múzeum), do którego należy kilka obiektów.

 Muzeum Górnictwa na Wolnym Powietrzu (Banské múzeum v prírode), ul. Hella 12, tel.: +421 45 6912971, http://www.muzeumbs.sk (czynne V-IX wt.-nd. 9.00-17.00, X-IV wt.-nd. 8.00-16.00). Jedna z najatrakcyjniejszych ekspozycji jest zlokalizowana w górnej części miasta, a właściwie poza jego granicami, poniżej jeziorka Klinger, od strony Štiavnickich Bani (należy kierować się na charakterystyczną wieżę Klopački i kontynuować spacer krętą szosą asfaltową aż do skansenu). Według legendy, do złota doprowadziła osadników salamandra z wyraźnymi drobinami złota na skórze. Od tamtych czasów jesienią odbywają w mieście Dni Salamandry, z pochodem, na którego czele niesie się dużą figurę salamandry. Ekspozycja muzeum obejmuje stare urządzenia górnicze sztolni Terezia i Weiden. Spacer blisko 1,5-kilometrowym chodnikiem na głębokości 300 m w sztolni Ondrej z XVII w., połączonej ze sztolnią Bartłomiej, z latarkami i w płaszczach górniczych, jest doprawdy niezapomnianym przeżyciem!

Do Muzeum Górnictwa należy również

 Stary Zamek w centrum, nieco ponad placem św. Trójcy, na szczycie wzgórza Paradajs.  Kościół Marii Panny w obrębie Starego Zamku był niegdyś trójnawową bazyliką romańską, którą w latach 1497-1515 przebudowano na kościół gotycki typu halowego. W sąsiednim  kościele św. Michała warto obejrzeć XIV-wieczne malowidła oraz pozostałości romańskich i wczesnogotyckich okien. Dominującym budynkiem dawnych fortyfikacji jest  baszta Himmelreich, służąca niegdyś jako miejsce kaźni i więzienie.

 Plac św. Trójcy (Nám. sv. Trojice) to główny plac miejski z dominantą w postaci  kolumny Trójcy Świętej - słupa morowego upamiętniającego wielką epidemię w 1711 r. Podobnie jak w Kremnicy, autorem kolumny był włoski artysta Dionizy Sanetti, który osiedlił się w Bańskiej Szczawnicy.  Dom Hallenbacha, zwany także Berggerichte, mieści ekspozycję mineralogiczną. Bogate zbiory obejmują ponad tysiąc rozmaitych próbek z całego świata. Pod muzeum ciągnie się 76-metrowa
 sztolnia Špitaler, udostępniona dla zwiedzających. W trzech sąsiadujących ze sobą XVI-wiecznych domach mieści się  Galeria Jozefa Kollára (Nám. sv. Trojice 8), w której można zobaczyć prace szczawnickich artystów z okresu od XIII do XIX w. Do najcenniejszych eksponatów należą rzeźby św. Barbary i św. Katarzyny z 1506 r. - najciekawsze na Słowacji przykłady rzeźby późnogotyckiej.

Podążając z placu św. Trójcy w dół, mija się gotycki

 kościół św. Katarzyny z końca XV w. oraz budynek  ratusza. Warto zapuścić się w boczne uliczki, np. w ul. Strieborną. Przy skrzyżowaniu z placem Ratuszowym (Radničné nám.) stoi przepiękna  synagoga, obecnie restaurowana.

Idąc w dół ul. Kmeťa, dochodzi się do  Kammerhofu, okazałego budynku zajmowanego niegdyś przez królewskiego urzędnika nadzorującego pracę kopalni. Obiekt powstał w 1550 r. w wyniku połączenia kilku domów gotyckich.

Warto również pójść nieco w górę, gdzie przy ul. Akademickiej wznosi się okazały gmach

 Akademii Górniczej i Leśnej powołanej w 1807 r. Na tyłach budowli rozciąga się  ogród botaniczny, założony w 1911 r., z kilkoma wspaniałymi okazami sekwoi olbrzymiej (mamutowca), największego drzewa świata.

Na malowniczym wzgórzu wznosi się

 Nowy Zamek (Nový zámok). Warownię zbudowano w celu obrony miasta przed Turkami. Zwany także Panieńskim (związek z niemiecką nazwą miejsca, w którym stoi gotycki kościół Matki Boskiej Śnieżnej - Frauenberg), zamek mieści obecnie część wystaw Muzeum Górnictwa. Aby trafić na miejsce, z placu Ratuszowego należy pójść ul. Strieborną, a następnie ul. Novozámocką.

 

Z Bańskiej Szczawnicy do gwiazd

Maximilian Hell to postać niezwykła. Urodził się w 1720 r. w Bańskiej Szczawnicy, o której większość źródeł pisze Schemnitz, lokując ją na Węgrzech. Syn inżyniera górnictwa zapewne dość wcześnie oswajał się z tajemnicami nauk przyrodniczych, bo sprzyjało temu środowisko intelektualne (oraz cenne zasoby minerałów) w niewielkim górniczym miasteczku środkowej Słowacji. Wstąpił do zakonu jezuitów w Trenczynie, studiował filozofię, matematykę i astronomię w Wiedniu. Po półtorarocznym pobycie w Lewoczy powrócił do Wiednia na studia teologiczne. Założył obserwatoria astronomiczne w Trnavie i Klużu (rum. Cluj-Napoca), a od 1755 r. był dyrektorem obserwatorium wiedeńskiego. W 1769 r. na zaproszenie króla norweskiego wyjechał na odległą duńską wyspę Vardö, gdzie badał trajektorię Wenus. Rzekome sfałszowanie danych z ówczesnych badań, o które oskarżono astronoma jezuitę, okazało się zarzutem chybionym. Zrehabilitowano go w XX w., uznając jego naukową rzetelność. Hell jako pierwszy obliczył paralaksę Słońca, z imponującą dokładnością w stosunku do współczesnych obliczeń dokonywanych przy pomocy nowoczesnej techniki. Jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Księżycu oraz obserwatorium astronomiczne w Žiarze nad Hronom.

Zbieraczom ciekawostek można by zadać zagadkę: co łączy astronoma jezuitę z mesmeryzmem, szaleństwem XIX w. opierającym się na wierze w lecznicze właściwości zjawisk elektromagnetycznych, zwanym też magnetyzmem? Oto odpowiedź: postać twórcy mesmeryzmu, Franza Antona Mesmera, jezuity, który jako świeżo upieczony absolwent jezuickiego uniwersytetu w Dilingen w Bawarii po raz pierwszy usłyszał o eksperymentach starszego kolegi, Maximiliana Hella, próbującego zastosować zjawiska magnetyczne do leczenia reumatyzmu.


Po regionie oprowadza: Anna Nacher i Marek Styczyński

Obiekty dodane przez użytkowników:
Góry Szczawnickie
Amatorzy pieszych wędrówek mogą się wybrać w pobliskie Góry Szczawnickie, które przecinają liczne szlaki turystyczne.
Kalwaria
Na szczycie wzgórza Scharfenberg stoi zespół barokowych budowli sakralnych wzniesiono w połowie XVIII w zwany kalwarią. Tworzą go: dwa kościoły, kamienna Golgota przy dolnym kościele, święte schody,kaplica Ecce homo, stacje Drogi Krzyżowej oraz Boży Grób przy górnym kościele. Z sanktuarium rozciąga się olśniewająca panorama miasta i okolic.
dodał: monika.wb
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Dojazd
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group