bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Rymanów

Warto zobaczyć

W centrum warto zwiedzić przede wszystkim XVIII-wieczny

 kościół parafialny św. Wawrzyńca z ciekawym rokokowym wyposażeniem. W głównym ołtarzu znajduje się, uważany za cudowny, obraz Piety, wg tradycji ofiarowany przez Władysława Jagiełłę.

Na wschód od kościoła, za rzeczką Tabor, wznosi się  XIX-wieczny klasycystyczny dwór - dawniej rodzinna siedziba Potockich, obecnie nadleśnictwo, otoczony przez zachowany częściowo park w stylu angielskim.

Na północ od rynku, po drugiej stronie ruchliwej szosy, wznoszą się

 ruiny XVII-wiecznej synagogi. Wokół niej rozciągała się kiedyś dzielnica żydowska z pałacem rabinów, domem studiów Tory, szpitalem i łaźnią (mykwą). Wszystkie te budynki zburzono w czasie II wojny światowej. Sama synagoga należała niegdyś do systemu obronnego murów miejskich. Wewnątrz zachowały się ślady malowideł oraz resztki bimy, czyli mównicy, wsparte na czterech wysokich na 8 m filarach. Synagoga jest obecnie w trakcie odbudowy. W budynku przy ulicy Bieleckiego 3 znajduje się  Izba Pamięci, w której prezentowane są liczne judaika.

Pozostałością po żydowskiej społeczności Rymanowa jest również wyjątkowo ciekawy  kirkut. Na cmentarzu, pięknie położonym ponad miastem, na stoku wysokiego wzgórza, zachowało się ponad 200 kamiennych macew. Znajdują się tu również dwa ohele, czyli kapliczki zbudowane nad grobami świętobliwych cadyków Menachema Mendla (zm. 1815) i Cwi Hirsza Kohena (zm. 1846). Oba groby są celem pielgrzymek pobożnych chasydów z wielu krajów. Cmentarz jest też miejscem spoczynku żołnierzy wyznania mojżeszowego, którzy zginęli w okolicy w czasie I wojny światowej.

W

 Rymanowie-Zdroju nie ma specjalnie starych i cennych zabytków, warto jednak przespacerować się po uzdrowisku. Na terenie pięknego i rozległego Parku Zdrojowego znajdują się ujęcia wód mineralnych. Interesujące są również pochodzące z przełomu XIX i XX w.  secesyjne budynki kilku sanatoriów, jak Pogoń, Leliwa i Maria.

Przez Rymanów-Zdrój przebiega znakowany czerwono Główny Szlak Beskidzki. W okolicy wyznakowano również bardzo wiele ścieżek spacerowych i edukacyjnych.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Przełom Wisłoka
Na obszarze wsi Rudawka Rymanowska znajduje się przełom Wisłoka, wysokie urwiska odsłaniają budowę geologiczną tego terenu i pokazują jak wypiętrzały się pobliskie wzgórza. Fantazyjne formy Łupków fliszu karpackiego oraz doskonałe miejsce do leniuchowania nad wodą.
dodał: rysio13
Cerkwisko
Cerkwisko pozostało po cerkwi w nieistniejącej wsi łemkowskiej Tarnawka. Na cerkwisku zachował się piaskowcowy cokół i podstawa drugiego nagrobka. Widać także ślady po cerkwi oraz wieniec potężnych, rozłożystych lip, które okalały kościół.
dodał: rysio13
Cmentarz
Pozostałości po cmentarzu łemkowskim w nieistniejącej Tarnawce. W 1997 roku zrekonstruowano tu 7 nagrobków. Uwaga! Błąd w oznakowaniu w terenie - cmentarz znajduje się ok. 100m dalej w stronę Wisłoczka niż tablica informacyjna.
dodał: rysio13
Cerkwisko
Wieś Wisłoczek zamieszkana jest przez Polaków z Zaolzia, Zielonoświątkowców, którzy dbają o pozostałości po Łemkach. Cmentarz połemkowski, aktualnie użytkowany przez obecnych mieszkańców, znajduje się po lewej stronie drogi. Cmentarz był zdewastowany po wojnie, współcześnie odnowiony przy dużej pomocy i zaangażowaniu obecnych mieszkańców. Cmentarz jest ogrodzony, zadbany, nagrobki są kamienne lub z piaskowca, zakończone żeliwnymi lub kutymi krzyżami. Na cmentarzu zachowały się ruiny murowanej z kamienia dzwonnicy cerkiewnej.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Rymanów
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group