bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Niski

Rymanów

Rymanów składa się z dwóch części - niewielkiego starego miasteczka Rymanów i sąsiadującego z nim uzdrowiska Rymanów-Zdrój, położonego w wąskiej dolinie potoku Tabor.

Uzdrowisko znane było przede wszystkim jako dziecięce, obecnie również dorośli leczą w nim choroby układu oddechowego, pokarmowego, krążenia oraz choroby przemiany materii.

Historia

Rymanów uzyskał prawa miejskie w 1376 r. Przez wieki miasteczko pomyślnie się rozwijało dzięki położeniu przy skrzyżowaniu szlaków handlowych. Należało przez długi czas do rodziny Sienieńskich, których przedstawiciele, przechodząc w XVI w. na kalwinizm, uczynili je silnym ośrodkiem reformacji. Później właścicielami miasteczka zostali Stadniccy, a następnie Potoccy, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju uzdrowiska.

Miasteczko było od XVIII w. zamieszkałe przez liczną społeczność żydowską, stanowiło też ważny ośrodek chasydyzmu - w XIX w. miało tu siedzibę trzech znanych cadyków. Z Rymanowa wywodził się też Isidor Isaac Rabi (1898-1988), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Uzdrowisko Rymanów-Zdrój, oddalone o 3-4 km od centrum Rymanowa, powstało w 2. poł. XIX w. za sprawą ówczesnego właściciela miejscowości Stanisława Potockiego, który postanowił sprawdzić, czy na terenie jego posiadłości również (podobnie jak w sąsiednim Iwoniczu) występują wody lecznicze. Odkryte i zbadane źródła nazwano „Tytus", „Celestyna" i „Klaudia". Uzdrowisko otwarto oficjalnie w 1881 r. Na jego obszarze zbudowano piękne secesyjne pensjonaty Pod Matką Boską, Pogoń i Leliwa, a w okolicznych lasach wytyczono chodniki i ścieżki spacerowe. Leczyli się tutaj m.in. arcyksiążę Albrecht i Stanisław Wyspiański.

Uzdrowisko zostało zniszczone w czasie I wojny światowej, w okresie międzywojennym odbudowano je i znacznie rozbudowano. Wówczas każdego sezonu przebywało tutaj ok. 5 tys. osób, kwitło życie towarzyskie. Po II wojnie światowej uzdrowisko wznowiło działalność głównie jako miejsce leczenia dzieci. Od kilkunastu lat funkcjonują tu też sanatoria dla dorosłych.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Przełom Wisłoka
Rzeka Wisłok jest najpiękniejsza w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego w gminie Rymanów. Na stosunkowo długim jej odcinku płynie przez prześliczne i bardzo malownicze tereny. Można się w nich zakochać, a przynajmniej mocno podziwiać. W sezonie letnim cała okolica korzysta z walorów rekreacyjno-wypoczynkowych tego terenu. Gorąco polecam.
dodał: lipa1
Park zdrojowy
Rymanów-Zdrój położony jest 4 km na południe od Rymanowa w malowniczej dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu - Czarnego Potoku, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m. Na północ od Rymanowa-Zdroju ciągną się Doły Jasielsko-Sanockie, w tej części określane jako Kotlina Krośnieńska. Odkrycie źródeł mineralnych w 1876 r. dało początek dziejom Rymanowa Zdroju. Nie było wówczas na terenie dzisiejszego uzdrowiska prawie żadnej zabudowy, z wyjątkiem kilkunastu domów gospodarskich. Założycielem uzdrowiska był Stanisław hrabia Potocki ówczesny właściciel Rymanowa. Znaczący udział w jego rozwoju miała jego żona Anna z Działyńskich Potocka. Potoccy weszli w posiadanie trenów na których odkryto źródła dzięki zamianie gruntów z miejscowymi rolnikami. W niedługim czasie wybudowano łazienki, zakład kąpielowy, pijalnię, restaurację i kilka willi. Przełom XIX i XX w. to okres świetności Rymanowa Zdroju. Przebywali tu znakomici goście, m.in. arcyksiążę Albrecht Habsburg, Stanisław Wyspiański, Leon Różycki. Niestety następne lata były dla uzdrowiska okresem klęski. Kolejne pożary (1911, 1913) trawiły drewnianą zabudowę, zaś I wojna światowa dopełniła dzieła zniszczenia. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi kolejnego właściciela Jana hrabiego Potockiego, pieczołowicie odbudowany po zakończeniu wojny Rymanów-Zdrój zaczął ponownie przyjmować kuracjuszy. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej, a zwłaszcza przechodzący tędy front spowodowały powtórną dewastację uzdrowiska. Po zakończeniu wojny odbudowano niektóre obiekty uzdrowiskowe, odrestaurowano pensjonaty. Powstały też nowe sanatoria, kąpielisko i wyciąg narciarski. Rymanów Zdrój istnieje faktycznie od 1876 roku, jednak dopiero 16 sierpnia 1996 roku, w 120. rocznicę odkrycia zdrojów mineralnych, uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie utworzono wieś Rymanów Zdrój o powierzchni 1625 ha, składającą się z obszarów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa i oraz południowej części wsi Posada Górna. Ozdobą uzdrowiska jest Park Zdrojowy, szczególnie pełny uroku wczesną jesienią.
dodał: 1959paluszek
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group