bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jaśliska

Okolice

Z ciekawych miejscowości w okolicach Jaślisk i Barwinka warto odwiedzić Zyndranową położoną nad potokiem Panna (aby tam dojechać, trzeba w centrum Tylawy skręcić z drogi krajowej nr 9 w wąską i bardzo dziurawą drogę lokalną). We wsi znajduje się jedyny w swoim rodzaju prywatny Skansen Kultury Łemkowskiej, obejmujący chałupę zamożnego gospodarza, stajnię, chlew, świetlicę, spichlerzyk, a także wystawę krzyży pochodzących ze zburzonych cerkwi łemkowskich. Twórcą i opiekunem skansenu jest miejscowy działacz i animator kultury łemkowskiej Fedor Gocz, który oprócz tego, że zajmuje się skansenem, jest również głównym organizatorem festiwalu folkowego Od Rusal do Jana (czyli od Zielonych Świątek do św. Jana, zob. wyżej).

Nieopodal skansenu zwiedzać można

 chatę zajmowaną przed II wojną światową przez trzy żydowskie rodziny. Jedynego, cudem ocalałego Żyda z Zyndranowej, Samuela Olinera, obecnie profesora na Uniwersytecie Humboldta w Kalifornii, odnaleziono dzięki zbiegowi okoliczności. W 1994 r. uczestniczył on w uroczystym otwarciu izby muzealnej w dawnym domu swojego stryja. Obok chaty leżą potrzaskane macewy zebrane ze zdewastowanych kirkutów na terenie Łemkowszczyzny i z dróg, do wybrukowania których ich używano.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kapliczka

dodał: 1959paluszek
Polany Surowiczne
Nieistniejąca wieś Łemkowska. Wieś powstała prawdopodobnie w XV w., była wówczas wykorzystywana jako pastwiska przez mieszkańców istniejącej od XIV w. sąsiedniej Surowicy. W dokumentach pojawia się 22 czerwca 1549 r. jako Potok Surowiczny, kiedy to przywilej osadczy dla wsi otrzymał od kasztelana sanockiego Iwan z Surowicy. Jeszcze w 1945 r. mieszkańcy zostali wysiedleni do ZSRR. Chaty i cerkiew zostały rozebrane, a pola zmieniły się w nieużytki. Po wojnie teren doliny był okresowo wykorzystywany do wypasu bydła przez PGR i Zakład Karny z pobliskiego Moszczańca.
dodał: rysio13
Dzwonnica
Jedynymi śladami po wsi Polany Surowiczne są ruiny murowanej dwukondygnacyjnej dzwonnicy z 1730 r., fundamenty cerkwi (z 1728 r.), kilka nagrobków na dawnym cmentarzu (w tym nagrobek młodego lekarza lwowskiego, zmarłego podczas epidemii w 1873 r.), ruiny kapliczki.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Rymanów
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group