bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jaśliska

Informacje praktyczne

Informacja turystyczna

Informacji o Jaśliskach najlepiej zasięgnąć w schronisku Zaścianek, którego właściciel, Stanisław Lorenc, jest kopalnią wiedzy o miejscowości i okolicy, tel.: +48 13 4310255.

Warto zajrzeć na prywatną stronę http://www.jasliska.pl. Można tam znaleźć dużo informacji krajoznawczych.

Dojazd

Jaśliska leżą na „krańcu świata". Aby do nich dojechać, trzeba w Tylawie - tuż przed zajazdem Bartnik - skręcić z drogi krajowej nr 9 w drogę nr 897 Tylawa - Komańcza, dojechać nią do wsi Daliowa, skąd lokalną szosą jest jeszcze niecały kilometr na Rynek w Jaśliskach.

Miasteczko ma połączenia PKS z Krosnem przez Rymanów (ok. 10 kursów dziennie, większość tylko w dni robocze), raz dziennie jeździ autobus do Rzeszowa przez Komańczę i Sanok.

Noclegi

 Gospodarstwo agroturystyczne Ostoja, Lipowiec 2 (ok. 5 km od Rynku w Jaśliskach, przy drodze na przełęcz Beskid), kontakt: Jaśliska 34, tel.: +48 13 4310235, http://www.lipowiec.pl. 40 miejsc noclegowych w 3 budynkach o różnym standardzie, w ofercie pełne wyżywienie oraz możliwość korzystania z oddzielnej kuchni; sprzedaż miodu, plac zabaw, jazda konna. Od 20 zł za osobę (przy dłuższym pobycie) do 300 zł za cały 3-pokojowy domek drewniany.

 Schronisko Zaścianek, Jaśliska 115 (rynek), tel.: +48 13 4310255, http://schronisko.jasliska.pl. Prywatne, sympatyczne schronisko w drewnianym domu; 36 miejsc noclegowych (łóżka piętrowe) w dwójkach i czwórkach oraz w 2 salach zbiorowych; na miejscu świetlica, dobrze wyposażona kuchnia; WC i łazienki wspólne. Z własnym śpiworem taniej. W ogrodzie pole namiotowe. Wyżywienie dla grup. Nocleg od 15 zł.

 Chatka SKPB Rzeszów w Zyndranowej, położona na samym końcu wsi, za jej ostatnimi zabudowaniami, dojście szlakiem „chatkowym" od strony wsi oraz z przejścia granicznego w Barwinku (pomarańczowe kwadraty); czynne: VII-VIII, w innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu. W chacie do dyspozycji turystów kuchnia i piec, pomieszczenie z kominkiem, łazienka w rześkim potoku i woda ze studni oraz miejsce do rozpalenia ogniska. Przy obiekcie można rozbić swój namiot. Informacje: e-mail: skpb@prz.rzeszow.pl, http://skpb.prz.edu.pl. Nocleg 7 zł (konieczny własny śpiwór), we własnym namiocie 5 zł.

Gastronomia

 Zajazd Bartnik, Tylawa (przy głównej szosie, za skrzyżowaniem z drogą w kierunku Komańczy), tel.: +48 13 4330729; czynne: codz. 8.00-22.00. Kuchnia polska. W obiekcie również 54 miejsca noclegowe o wysokim standardzie.

Oprócz zajazdów przy głównej szosie Dukla - Barwinek w okolicy Jaślisk nie ma innych miejsc, gdzie można coś zjeść.

 

Informator

Wydarzenia i festiwale

Odpust i dożynki parafialne w Jaśliskach (VIII) - połączone z wystawą wieńców dożynkowych z Polski i Słowacji.

Od Rusal do Jana (VI lub VII) - święto kultury łemkowskiej, organizowane przez Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej (tel.: +48 13 4330712). Święto miało już 15 edycji, chociaż jest organizowane nieregularnie. Na festyn przybywa nawet do kilku tysięcy osób - Łemków z Polski i zagranicy oraz miłośników kultury łemkowskiej.

 Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, tel.: +48 13 4330712, http://www.dukla.pl/turystyka.php?no=12; czynne: wt.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-16.00 (praktycznie na życzenie po wcześniejszym umówieniu się). Bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.

 Żydowska chata, czynna: pn.-nd. 10.00-14.00 (praktycznie na każde życzenie); klucze ma Władysław Osuch (Zyndranowa 4a). Bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

 Rajdy konne, nauka jazdy konnej, gospodarstwo agroturystyczne Ostoja, Lipowiec 2, kontakt: Jaśliska 34, tel.: +48 13 4310235, http://www.lipowiec.pl.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Chatka Elektryków
Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych znajduje się w rejonie Jaślisk, w paśmie Bukowicy, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Chatka na Polanach Surowicznych funkcjonuje od sierpnia 1981 roku, kiedy to w jednym z opuszczonych budynków Zakładu Karnego studenci z NZS Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej założyli chatkę studencką. W lecie czynna jest od początku lipca do końca września a w niektóre lata nawet dłużej oraz we wszystkie dłuższe weekendy, Sylwestra i ferie zimowe. Posiada około 40 miejsc noclegowych, spanie oferuje na drewnianych pryczach.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Warto zobaczyć
następny rozdział
Okolice
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group