bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jaśliska

Warto zobaczyć

Zachował się układ urbanistyczny Jaślisk z kwadratowym  Rynkiem, na którym przetrwało sporo  drewnianych domów z 2. poł. XIX i 1. poł. XX w. Niektóre z nich mają od frontu podcienia. Większość domów, a także miejscowa szkoła, posiada ogromne, zbudowane z kamienia piwnice, służące dawniej do składowania beczek wina. O udostępnienie tych bardzo ciekawych podziemi można prosić w miejscowym schronisku turystycznym Zaścianek. Stojący na środku Rynku XVI-wieczny ratusz został kilka lat temu w atmosferze skandalu rozebrany i zastąpiony brzydką budowlą z pustaków, w której mieści się miejscowy „supermarket".

Całe miasteczko opasywały zbudowane w XVI w.  mury obronne, które w 1657 r. powstrzymały najazd wojsk Rakoczego. W latach 70. XX w. rozebrano ich jeszcze istniejące fragmenty; zachowały się jedynie resztki we wschodniej części miasta, przy drodze na Lipowiec, po przeciwnej stronie drogi niż kościół.

W narożu Rynku stoi barokowy

 kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe. W głównym ołtarzu zwraca uwagę pochodzący prawdopodobnie z XV w. obraz Matki Boskiej Jaśliskiej, uznawany za cudowny i otaczany przez okoliczną ludność głęboką czcią. W ostatnią niedzielę sierpnia w parafii odbywa się uroczysty odpust połączony z dożynkami.

W Jaśliskach i ich najbliższym otoczeniu znajduje się kilka cennych kapliczek przydrożnych, m.in. XVII-wieczna

 kapliczka Na Kurhanie przy drodze do Daliowej, piętrowa XIX-wieczna  kapliczka Na Łamańcu przy drodze do Lipowca oraz również XIX-wieczna  kapliczka Na Bożej Męce przy drodze do Posady Jaśliskiej.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Przełęcz Beskid nad Czeremchą

dodał: 1959paluszek
poprzedni rozdział
Jaśliska
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group