bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Dukla

Warto zobaczyć

W niewielkiej Dukli jest kilka bardzo cennych zabytków. Centrum miasta zachowało dawny układ urbanistyczny, z kwadratowym  Rynkiem, stojącym w jego centrum XVII-wiecznym - przebudowanym w XIX w. - budynkiem  ratusza, otaczającymi plac jednopiętrowymi kamieniczkami i rozchodzącymi się pod kątem prostym ulicami. W najbardziej okazałym, XVIII-wiecznym budynku mieści się hotel PTTK. Przy ulicy Cergowskiej, na wschód od Rynku, znajdują się

 ruiny XVIII-wiecznej synagogi, zburzonej w 1940 r.

Na północny zachód od Rynku, po drugiej stronie ruchliwej ulicy Węgierskiej, stoi XVIII-wieczny

 kościół parafialny św. Marii Magdaleny. Dukielska świątynia stanowi wspaniały i chyba najpiękniejszy w południowej Polsce przykład budowli w stylu saskiego rokoka. Ten styl architektoniczny, kojarzący się zazwyczaj z wystrojem pałaców, tu zastosowany został do ozdoby wnętrza kościelnego. Całe wnętrze utrzymane jest w tonacji bieli i kości słoniowej, z delikatnymi złoceniami. Niecodzienne dla świątyni, za to charakterystyczne dla rokoka, jest zastosowanie licznych luster. Z pięknymi rokokowymi ołtarzami i amboną harmonizuje alegoryczna polichromia z okresu budowy kościoła. W kaplicy przylegającej od południa do głównej nawy znajduje się najcenniejszy zabytek kościoła, arcydzieło rokoka - grobowiec Amalii z Brühlów Mniszchowej, przedstawiający spoczywającą na czarnym sarkofagu wyrzeźbioną z kremowego marmuru postać śpiącej młodej i pięknej kobiety.

Prawie naprzeciwko kościoła, w odległości ok. 200 m na północ od Rynku, w rozległym, chociaż nieco zniszczonym parku, stoi

 XVIII-wieczny pałac Mniszchów. Podczas operacji dukielskiej pałac został prawie doszczętnie zniszczony, odbudowano go w latach 60. XX w. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, w którym eksponowane są m.in. liczne pamiątki z okresu operacji dukielskiej.

Kilometr na północ od Rynku (w kierunku Krosna) znajdują się

 barokowy kościół i klasztor Bernardynów. Zespół klasztorny powstał z fundacji jednego z Mniszchów w połowie XVII w., tuż po beatyfikacji Jana z Dukli. Kościół jest głównym ośrodkiem kultu świętego i przechowuje jego relikwie. Przed świątynią wznoszą się współczesne pomniki Jana z Dukli oraz Jana Pawła II idących ku sobie z otwartymi ramionami.

 

Święty Jan z Dukli

Święty Jan był potomkiem zamożnych dukielskich mieszczan. Urodził się prawdopodobnie w 1414 r., jego rodziców stać było na to, aby go kształcić. Po ukończeniu nauki opuścił dom rodzinny i zamieszkał w pustelni na stokach Cergowej. Kiedy zaczęto go niepokoić zbyt częstymi odwiedzinami, przeniósł się na krótko na stoki Piotrusia, a potem do pustelni w Trzcianie. Około 1435 r. wstąpił do zakonu franciszkanów w Krośnie, następnie przeniósł się do Lwowa. Po długich staraniach uzyskał zgodę przełożonych na przeniesienie się do zakonu bernardynów, który miał surowszą regułę. We Lwowie zasłynął jako utalentowany kaznodzieja i spowiednik. Już za życia uważany był za człowieka świętego.

Po śmierci w roku 1484, otoczono go kultem. Według powszechnej wiary św. Jan z Dukli przyczynił się do ocalenia Lwowa w 1648 r., w czasie oblężenia miasta przez wojska Chmielnickiego i tatarskie. Jednak na jego beatyfikację przyszło poczekać aż do roku 1733, zaś kanonizował go papież Jan Paweł II w czasie mszy w 1997 r. na lotnisku w Krośnie.

 

W okolicach Dukli warto odwiedzić miejsca związane ze św. Janem z Dukli -

 Złotą Studzienkę na stokach góry Cergowa - miejsce, gdzie ponoć miała się znajdować pierwsza pustelnia Jana z Dukli - oraz
 pustelnię św. Jana w Trzcianie. W to ostatnie miejsce dojechać można samochodem. Z centrum Dukli jedzie się na południe, drogą nr 9 (E371) ok. 6 km w kierunku przejścia granicznego w Barwinku, po czym za drogowskazem skręca w boczną wąską drogę i podjeżdża 1,8 km pod górę do płatnego parkingu. W dawnej pustelni mieści się obecnie neogotycka kaplica z początku XX w. oraz cudowne źródełko. Niestety źródło zanika, a budynek kaplicy jest zagrożony przez ruchy osuwiskowe.

Na rynku w Dukli zaczyna się żółty szlak turystyczny prowadzący stokami góry Chyrowej do szlaku czerwonego (Głównego Szlaku Beskidzkiego), który przechodzi dalej obok pustelni św. Jana, a potem wiedzie na Cergową. Kilka lat temu wyznakowano również szlaki gminne, niestety, nieodnawiane uległy zniszczeniu. Jeden z nich prowadzi z Rynku w Dukli obok Złotej Studzienki na dominującą nad miasteczkiem Cergową i schodzi z niej do Zawadki Rymanowskiej.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej
Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Matki Boskiej. Murowane prezbiterium z 1. poł. XVIII w (funkcjonowało prawdopodobnie jako samodzielna kaplica), nawa i babiniec drewniane, z 1770 r. Do lat 80. XX w. świątynia popadała w ruinę, później odrestaurowana.
dodał: maciej
Krzyż Pojednania
Krzyż Pojednania – dar Dukielszczyzny dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Dukli.
dodał: iudex
Pomnik Jana Pawła II
Pomnik Jana Pawła II upamiętniający pobyt Papieża w Dukli i kanonizację św. Jana z Dukli.
dodał: iudex
Pomnik poległych w bitwie o Przełęcz Dukielską
Pomnik poległych żołnierzy polskich, czechosłowackich i radzieckich.
dodał: iudex
Cmentarz wojskowy
Cmentarz wojskowy – w obrębie jednego ogrodzenia znajdują się dwa cmentarze wojenne z I i II wojny światowej. Na cmentarzu poległych w walkach o przełęcz dukielską przeważają bezimienne, zbiorowe mogiły żołnierzy radzieckich i czechosłowackich.
dodał: iudex
Cergowa
Nad Duklą wznosi się jeden z najwyższych szczytów Beskidu Dukielskiego - Cergowa (716 m npm). Jej północne stoki są wyjątkowo strome, a charakterystyczny kształt budził od zawsze zarówno wśród miejscowych jak i turystów różnorakie skojarzenia. Cergową porasta las bukowy, w niektórych miejscach zachowały się też stanowiska cisa. Jest on chroniony w dwóch rezerwatach na stokach góry - "Tysiąclecia" oraz "Cisy w Nowej Wsi". Inną ciekawostką Cergowej są jaskinie. Znajdują się one w południowym, łagodniejszym zboczu góry. Należą do typu jaskiń szczelinowych, powstałych w wyniku przesuwania się płyt skalnych. największymi jaskiniami w masywie Cergowej są: "Gdzie samolot spadł" - odkryta dzięki katastrofie niemieckiego samolotu transportowego w czasie II wojny światowej, "Na Wierzchowinie", "Pod Bukiem koło Szkółki", "Pod Bukiem koło Borsuczych Dziur" (największa o długości 34 m). Na południowym stoku Cergowej znajduje się też częściowo zarośnięte jeziorko zwane Morskim Okiem. Na północnym, stromym zboczu znajduje się miejsce związane z kultem św. Jana z Dukli - Złota Studzienka. Co roku na poczatku lipca odbywają się tu uroczystości odpustowe. Przez Cergową prowadzi czerwony Główny szlak Beskidzki (z zachodu na wschód) oraz gminny żółty szlak ze Stasianego przez Piotrusia, Zawadkę Rymanowską do Dukli (z południa na północ).
dodał: anulka
poprzedni rozdział
Dukla
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group