bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Niski

Dukla

Niewielkie lecz urokliwe miasteczko, rozsławione niedawno przez powieść Andrzeja Stasiuka, powstało na szlaku handlowym prowadzącym od wieków przez najniższą karpacką przełęcz - Dukielską. Drogą tą na południową stronę Karpat przechodziły również wojska. Tu właśnie rozegrała się jedna z największych i najbardziej krwawych bitew II wojny światowej.

Historia

Dukla otrzymała prawa miejskie w 1403 r. Przez wieki była miastem prywatnym, należąc kolejno do rodów Bogoriów, Kobyleńskich, Cikowskich, Jordanów, Męcińskich, Mniszchów, Ossolińskich i Stadnickich. Podobnie jak sąsiednie miasta, korzystała z dogodnego przejścia przez Karpaty, aby bogacić się na handlu winem. Okres prosperity Dukla przeżywała w wiekach XVII-XVIII, kiedy była własnością rodu Mniszchów.

Pod koniec XVIII w. rozpoczął się upadek miasta, z którego do dziś się nie podniosło. Ominęła je transkarpacka linia kolejowa, którą poprowadzono przez Przełęcz Łupkowską.

W czasie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali tutejszych Żydów, którzy w latach międzywojennych stanowili 80% ludności miasta. We wrześniu 1944 r. miasteczko znalazło się na osi ataku Armii Czerwonej na Słowację, zwanego operacją dukielską. Krwawe walki trwały dwa tygodnie i spowodowały niemal całkowite zniszczenie Dukli. Zginęło ok. 100 tys. żołnierzy radzieckich i czechosłowackich. Po wojnie miasteczko odbudowano.

W 1997 r. w Dukli zawitał dostojny gość - Jan Paweł II, który noc z 10 na 11 VI spędził w tutejszym klasztorze Bernardynów, a następnego dnia w Krośnie kanonizował bł. Jana z Dukli.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół parafialny św. Marii Magdaleny
Kościół parafialny - wybudowany w latach 1742-47 i ostatecznie ukończono w 1765 r. z fundacji Jerzego Wandalina Mniszcha, marszałka nadwornego koronnego i jego żony Marii Amalii z Brűhlów. Wnętrze świątyni w całości wykonano w stylu rokokowym. Jest to jeden z najciekawszych obiektów w tym stylu w południowo wschodniej Polsce. Ołtarz główny wykonany według projektu Piotra Polejowskiego w latach 1772-73, z personifikacjami trzech cnót teologicznych: Wiary, Nadziei i Miłości oraz rzeźbą św. Marii Magdaleny jako pokuty, wykonanymi przez Jana Obrockiego. Dwa ołtarze boczne: prawy, z obrazem św. Antoniego i rzeźbami proroków oraz aniołów w zwieńczeniu, lewy, z obrazem "Wizja św. Jana z Dukli". Ambona z lat 70-tych XVIII w., z rzeźbami czterech ojców kościoła: Augustyna, Hieronima, Ambrożego i Grzegorza Wielkiego na korpusie oraz rzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza na baldachimie. Polichromia iluzjonistyczna na sklepieniach, wykonana przez Antoniego Stroińskiego w latach 1770-79. Nagrobek Marii Amalii z Brűhlów Mniszchowej - najciekawszy zabytek Dukli - wykonany w białym i czarnym marmurze przez lwowskiego artystę Jana Obrockiego znajduje się w południowej kaplicy. Rzeźba przedstawia zmarłą odzianą w bogaty dworski strój, pozostawioną w pozycji leżącej, na sarkofagu. Uwaga Aby móc w spokoju obejrzeć wnętrze należy być w kościele ok. pół godziny przed mszą św. Po mszy kościół jest zamykany, a zwiedzający wypraszani.
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group