bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Krosno

Okolice

Na północ od Krosna, nad wsią Odrzykoń, na wyniosłym wzgórzu wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Kamieniec. Zamek powstał w XIV w. jako gród strażniczy, był potem wielokrotnie przebudowywany, zaś od połowy XVIII w. pustoszał i podupadał - do dziś przetrwał jako ruina. Z zamkiem związana jest historia waśni rodów Firlejów i Skotnickich, których spór o klatkę schodową trwał aż 35 lat (1603-38) i szczęśliwie zakończył się ślubem Piotra Firleja z Zofią Skotnicką. W połowie XIX w. z dziedziczką zamku Zofią Skarbkową ożenił się Aleksander hr. Fredro, tym samym stając się właścicielem połowy zamkowych ruin. Przeglądając rodzinne dokumenty natrafił na opis waśni sprzed dwustu lat, która stała się kanwą jednej z najwybitniejszych polskich komedii - Zemsty.

Na sąsiadującym z zamkowym wzgórzem wzniesieniu, rozciągającym się pomiędzy wsiami Korczyna i Czarnorzeki, znajduje się niezwykła

 grupa piaskowcowych ostańców - Prządki. Skalne utwory, mające wysokość do kilkudziesięciu metrów, powstały na skutek erozji eolicznej (czyli działania wiatru) z bardziej odpornego na erozję piaskowca ciężkowickiego. Niezwykłe kształty skał spowodowały, że mieszkańcy okolic od dawna opowiadali o nich niezliczone legendy. Miały to być zaklęte w kamień dziewczęta ukarane za to, że przędły w niedzielę, lub dziewczęta zamienione w kamień dla uratowania przed pohańbieniem przez obcych żołnierzy. Najbliżej drogi wznosi się grupa Prządki-Matki, dalej, w najwyższym punkcie wzgórza - Prządki-Baby, potem Herszt i najdalej, już w lesie - Madej. Ze wzgórza roztaczają się ciekawe widoki na Krosno, zamek Kamieniec, a na południe - na Beskid Niski.

W 1957 r. Prządki objęto rezerwatem przyrody o powierzchni 13,66 ha. Od zamku Kamieniec można pod skały (gdzie jest niewielki parking) dojechać samochodem lub dojść pieszo ciekawą ścieżką przyrodniczo-historyczną (1,5 km, znaki czarne).

Na południe od Krosna warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukaszewicza w Bóbrce. Najlepiej dojechać tam samochodem, ewentualnie można dojść pieszo ok. 3 km od przystanku Równe Kopalnia przy ruchliwej drodze krajowej nr 9 z Krosna do Dukli i Barwinka. Obok przystanku jest drogowskaz. Po drodze mija się działające do dziś liczne kiwony, czyli prymitywne pompy do małych odwiertów ropy.

Muzeum urządzono w miejscu, gdzie Ignacy Łukasiewicz założył swoją pierwszą kopalnię ropy naftowej. Początkowo były tu prymitywne studnie, z których ropę czerpano po prostu wiadrem. Kilka takich „kopanek" zachowało się na terenie muzeum, w tym „Franek" -archaiczny szyb naftowy z 1860 r., który jest najstarszym tego typu zabytkiem na świecie.

Na terenie skansenu eksponowanych jest wiele urządzeń służących do wierceń poszukiwawczych i do wydobycia ropy, pochodzących z różnych okresów. W jego tylnej części znajdują się zabytkowe budynki dawnej kopalni, w tym drewniany dom Ignacego Łukasiewicza, niegdyś kancelaria przedsiębiorstwa, mieszczący ekspozycję pamiątek - zarówno przedmiotów prywatnych, jak i dokumentów kopalni, a także starych i nowych map geologicznych, kolekcję skamielin i urządzeń do destylacji ropy. Na placyku przed budynkami stoi XIX-wieczny obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Obelisk Ignacego Łukasiewicza
Obelisk ufundowany w 1872 r. przez Ignacego Łukasiewicza w miejscu zwanym Wrzanka. Na obelisku widnieje napis: „DLA UTRWALENIA PAMIĘCI ZAŁOŻONEY KOPALNI OLEYU SKALNEGO W BÓBRCE WR 1854 IGNACY ŁUKASIEWICZ 4-11-72"
dodał: iudex
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Dukla
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group