bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Niski

Krosno

Liczące 50 tys. mieszkańców Krosno jest największym po Rzeszowie miastem województwa podkarpackiego. Leży w środowej części rozległego, podłużnego obniżenia Dołów Jasielsko-Sanockich, w widłach Wisłoka i Lubatówki.

Historia

Miasto powstało we wczesnym średniowieczu, lokowane prawdopodobnie przez książąt ruskich, którzy władali wtedy tymi ziemiami. Za czasów Kazimierza Wielkiego Krosno stało się ośrodkiem handlu i rzemiosła. Handlowano m.in. winem zza nieodległej węgierskiej granicy, a produkowano przede wszystkim wyroby włókiennicze. Słynne w całym królestwie polskim było też marcowe piwo krośnieńskie, warzone w aż 30 browarach. W okresie największej świetności miasto bywało nazywane parva Cracovia - małym Krakowem. Po potopie szwedzkim Krosno nie podniosło się już z upadku, a w wiek XIX weszło jako małe, prowincjonalne miasteczko.

Duże ożywienie gospodarcze zawdzięcza miasto wydobyciu i destylacji miejscowej ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz założył w 1854 r. w pobliżu Krosna pierwszą na świecie kopalnię ropy, a dwa lata później zbudował w Ulaszowicach koło Jasła destylarnię tej kopaliny, gdzie prowadzono destylację na skalę przemysłową. Region Krosna i Jasła stał się jednym z dwu głównych, obok Gorlic, terenów wydobycia ropy w Galicji. Kopalnie pracowały jeszcze w latach 50. XX w., obecnie złoża ropy uległy już wyczerpaniu.

W latach 1975-99 Krosno było stolicą odrębnego województwa. 10 VI 1997 r. miasto odwiedził Jan Paweł II. Podczas uroczystej mszy na krośnieńskim lotnisku papież kanonizował bł. Jana z Dukli.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group