bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jasło

Warto zobaczyć

Mimo zniszczenia Jasła przez Niemców zachował się układ urbanistyczny miasta, co widać szczególnie w

 Rynku, od którego odchodzą zabudowane niewysokimi domkami uliczki. Na rozległym placu odbywały się niegdyś słynne na całą Galicję jarmarki bydła. Przetrwały także szczęśliwie trzy XVIII-wieczne kamienice.

W narożniku Rynku stoi XV-wieczny

 kościół farny, który w czasie niszczenia miasta został poważnie uszkodzony - m.in. zawaliło się cenne gotyckie sklepienie prezbiterium. W latach 1946-56 kościół odbudowano przy użyciu oryginalnych elementów konstrukcyjnych. Z pierwotnej gotyckiej budowli ocalał, oprócz fragmentu sklepienia, gotycki portal zakrystii.

Na Górce Klasztornej postawiono w 1906 r.  pomnik Grunwaldzki na pamiątkę 500-lecia zwycięstwa nad Krzyżakami. Monument, zburzony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w dawnym kształcie po jej zakończeniu. Obok znajdują się resztki muru dawnej austriackiej prochowni.

Wojnę i okupację przetrwał, o dziwo,

 cmentarz żydowski przy ulicy Floriańskiej. Zachowało się na nim ok. 100 macew i zbiorowa mogiła żołnierzy austriackich pochodzenia żydowskiego, poległych w czasie I wojny światowej.

Warto zajrzeć do  Parku Miejskiego, gdzie znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki i symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza. Przy placu Bartłomieja z Jasła zachowały się skromne  resztki murów miejskich.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół farny
W narożniku Rynku stoi XV-wieczny kościół farny, który w czasie niszczenia miasta został poważnie uszkodzony – m.in. zawaliło się cenne gotyckie sklepienie prezbiterium.
poprzedni rozdział
Jasło
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group