bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Niski
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Niski

Jasło

Jasło leży w kotlinie, u zbiegu Wisłoki, Ropy i Jasiołki, w graniczącym z Beskidami podłużnym zagłębieniu Dołów Jasielsko-Sanockich. Mimo wczesnośredniowiecznego rodowodu nie posiada zabytków, gdyż w 1944 r. zostało w ponad 90% zniszczone.

Historia

W źródłach pisanych nazwa „Jasiel" pojawia się po raz pierwszy w XII w. Osada miała od początku charakter handlowy, leżała na skrzyżowaniu szlaków z Krakowa i Sandomierza na Węgry oraz z Sącza i Biecza na Ruś. Jednak dokument lokacji na prawie magdeburskim Jasło otrzymało dopiero od Kazimierza Wielkiego w 1365 r.

Początkowo miasto było własnością cystersów z Koprzywnicy, od końca XIV w. - królewską. Podstawą utrzymania jasielskich mieszczan były rzemiosło i handel. Z Jasła i okolic wywożono na Węgry płótno i sukno, a także sól, ryby, zboże i woły. Z Węgier sprowadzano wino, piwo bardiowskie i konie.

W wiekach XVII i XVIII miasto znacznie podupadło, do czego przyczyniły się epidemie w latach 1652 i 1653 oraz zniszczenie i rabunek miasta przez wojska Rakoczego w 1657 r., a także aż pięć pożarów pod koniec XVII w.

Po I rozbiorze Polski Jasło i okoliczne tereny weszły w skład cyrkułu dukielskiego, stanowiącego jedną z 18 nowych jednostek administracyjnych ówczesnej Galicji. W 1790 r. Jasło zostało stolicą cyrkułu, co korzystnie wpłynęło na rozwój miasta.

W 2. poł. XIX w. w okolicy odkryta została ropa naftowa. Miało to duże znaczenie dla rozwoju regionu, który wcześniej słynął z przysłowiowej galicyjskiej biedy. W Niegłowicach, dzielnicy Jasła, powstała wtedy rafineria ropy, a w najbliższej okolicy miasta kilka kopalni.

W czasie I wojny światowej Jasło aż pięciokrotnie przechodziło z rąk do rąk, ale nie doznało poważniejszych zniszczeń. Niestety, jesienią 1944 r. przed zbliżającą się ofensywą radziecką Niemcy wysiedlili ludność, a następnie celowo zniszczyli miasto. Specjalny oddział niemieckich żołnierzy wysadzał w powietrze budynki. Do dziś nie są znane prawdziwe powody dewastacji, której nie da się wytłumaczyć względami strategicznymi.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group